Aktivitete Apple për parashkollorët - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Çfarë shkon më mirë me vjeshtën sesa mollët! E dua vjeshtën dhe e pres me padurim në fund të gushtit. Ajri i freskët i vjeshtës, gjethet që ndryshojnë dhe sigurisht gjithçka ka temë mollën. Ne kemi një sërë aktivitetesh argëtuese dhe të lehta me mollë për kopshtin e fëmijëve dhe parashkollor për t'i shijuar këtë sezon vjeshte. Kombinoje shkencën, lojën shqisore dhe motorike të shkëlqyer me aktivitete të thjeshta për t'u organizuar zbavitëse të vjeshtës.

AKTIVITETET PARASHKOLLORE TË MOLLAVE PËR FËMIJË!

MËSIMI I TEMAVE ME MOLLË DHE IDE LUAJ

Mësimi praktik përmes lojës është i përsosur për këtë periudhë të vitit! Çfarë mënyre më e mirë për t'u përshtatur në një mësim praktik sesa me një temë sezonale të mollëve parashkollore.

A bëni një udhëtim familjar në një kopsht me mollë çdo vit? Është bërë një traditë e madhe për familjen tonë! Udhëtimet me traktorë, vjelja e mollëve, kërpudhat me musht! Ka shumë për të dashur për sezonin e vjeshtës dhe mollëve! Shikoni të gjitha mënyrat e rregullta më poshtë se si mund të shijoni një temë parashkollore me mollë.

Shiko gjithashtu: Receta pa zhul boraks - kosha të vogla për duar të vogla

MUND TË Pëlqejnë GJITHASHTU: Aktivitete në fermë për parashkollorët

Bëni mollët të shpërthejnë, t'i vraponi, të prisni ngrijini ato dhe shijoni idetë argëtuese të lojës me mollë gjatë gjithë sezonit. Aktivitetet tona të thjeshta të mollës parashkollore përdorin artikuj që ose i keni ose mund t'i merrni shpejt dhe me çmim të ulët në dyqanin tuaj lokal. Pse të mos shijoni pak musht së bashku me aktivitetet tuaja me mollën!

Kemi zbuluar se këto ide për temën e mollës janë perfekte për fëmijët e moshës parashkollore që variojnë nga 3-6 vjeç, por gjithashtu punojnë mirë në kopsht dhe në fillimfëmijët e moshës fillore. Aktivitetet tona Apple STEM që kemi shtuar gjatë viteve janë një shtrirje e përsosur dhe disa kanë faqet e tyre të ditarit të printueshme.

Gjithashtu sigurohuni që të shikoni…

Eksperimente shkencore të vjeshtës për fëmijë

Eksperimente shkencore të kungullit për fëmijë

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni këtu për të marrë paketën tuaj të aktivitetit të Apple!

AKTIVITETET TEMAVE TË MOLLËS PËR PARASHKOLLOR

Ndiqni lidhjet e mëposhtme për të mësuar se si të konfiguroni aktivitetet tona të mollës. Përfshihen sugjerime për lojëra dhe ide të mësimit të hershëm.

E RE!! PROJEKTET APPLE ART

  • Stamping Apple
  • Fizing Apple Art
  • Apple Yarn Craft
  • Apple Art me ngjitës të zi
  • Printime me mbështjellës me flluska Apple
  • Pikturë me pika Apple

Topat e shtrydhur me mollë

Bëni topat tuaj ndijor të bërë vetë ose shtrydhni topa për kohë qetësimi, grumbullim dhe numërim deri në shkoni së bashku me një nga librat tanë të preferuar të vjeshtës.

Apple Sensory Bin

Krijoni një kosh të thjeshtë ndijor me një temë mollë për të punoni me aftësitë e shkëlqyera motorike!

Shikoni të gjitha idetë më argëtuese për kazanët ndijor.

Applesauce Oobleck

Eksploro një lëng të lehtë jo-njutonian me 2 përbërës me një ndryshim argëtues teme molle.

Shpërthimi i Apple-Cano

DUHET TË PROVOHET! Kanoja jonë shpërthyese e mollëve është një hit i vërtetë. Sigurohuni që të shikoni edhe cano-në tonë të kungujve!

Brumi i resë me byrek me Apple

Bruri i resë është një sens i lehtë me 2 përbërës recetë e bërë nga dollapët e kuzhinës tuaj. Shijoni të sigurt gjithashtu! Këtu i është dhënë një temë argëtuese e mollës!

Shiko gjithashtu: Receta Putty Slime - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Pjesë të një mollë

Zbuloni se si rritet një mollë dhe kaq shumë më shumë kur eksploroni mollët brenda dhe jashtë. Merrni gjithashtu pjesët tona të një mollë të printueshme!

Apple Physics: Mësoni rreth rampave, këndeve dhe gravitetit

Kjo bën një veprimtari argëtuese shkencore në natyrë {ose të brendshme} që konfigurohet shpejt dhe lehtë. Edhe i shijshëm!

Dhjetë mollë lart

Një libër klasik për lojëra shqisore dhe një mësim argëtues matematike. Aktivitetet shtesë të përfshira.

Applesauce Playdough

Dëshironi një brumë të shpejtë loje që mund ta bëni me atë që keni? Mbajini fëmijët të zënë me këtë recetë të lehtë të brumit pa gatim.

Ndërtoni mollët LEGO

Nuk kërkohen tulla të bukura për këto argëtime dhe mollë të thjeshta LEGO që bëjnë gjithashtu një mësim të mrekullueshëm STEM.

Slime me mollë jeshile

Përdorni recetat tona klasike dhe të thjeshta të slimes të bëra në shtëpi për krijoni një grumbull të shkencës dhe lojërave shqisore me një temë mollë!

Red Apple Slime

Ndërsa prisni dhe ëndërroni për pemishtet e harlisura me mollë për të vjelëçfarëdo që dëshironi, bëni këtë recetë argëtuese për zhul me mollë të kuqe në vend të kësaj.

Ka kaq shumë mënyra për të mësuar dhe luajtur në të njëjtën kohë. Plus, këto aktivitete me mollë janë një shtesë e shkëlqyeshme për temën e mollës së kopshtit/klasës parashkollore. Angazhoni shqisat, inkurajoni të mësoni dhe argëtohuni!

Gëzojeni sezonin me temën tonë të thjeshtë të mollës parashkollore!

Klikoni në foton më poshtë për të gjetur më shumë ide fantastike!

9>

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.