12 Aktivitete shkencore në natyrë për fëmijë - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Pse të mos e çoni shkencën jashtë me këto eksperimente dhe aktivitete të thjeshta shkencore në natyrë. E përkryer për t'u argëtuar dhe mësuar gjithashtu!

EKSPERIMENTE ARGËZUESE SHKENCORE TË FËMIJËVE TË JASHTME

SHKENCA E JASHTME

Bëhuni gati t'i shtoni këto aktivitete të thjeshta shkencore në natyrë në planet tuaja të mësimit të pranverës dhe verës këtë sezon. Nëse dëshironi të dilni jashtë për të mësuar praktikisht, tani është koha. Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni këto eksperimente të tjera argëtuese shkencore.

Aktivitetet tona shkencore janë të dizajnuara me ju, prindin ose mësuesin, në mendje! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

Klikoni këtu për të marrë paketën tuaj falas të aktiviteteve STEM me temë pranverore!

12 AKTIVITETE SHKENCORE TË JASHTËM PËR FËMIJË!

Klikoni në lidhjet e mëposhtme për të parë konfigurimin e plotë për secilin prej këtyre projekteve shkencore në natyrë. Nëse dëshironi disa ide të reja ose dëshironi të bëni kampin tuaj shkencor veror në oborrin e shtëpisë, ne ju kemi mbuluar!

Gjithashtu, shikoni Aktivitetet tona të STEM-it të verës me temat javë pas jave ose Idetë tona për kampin shkencor veror.

SHKENCA E MOTIVE

Aktivitetet e motit janë të shkëlqyera për t'u marrë jashtë. Krijoni një shikues cloud dhe identifikoni se çfarë resh mund të shihni.

SHKENCA OUTDOORLAB

Ndërtoni një laborator shkencor në natyrë të shpejtë, të lehtë dhe të lirë, në mënyrë që të jeni të sigurt që do ta nxirrni shkencën tuaj jashtë këtë verë. Pajisni laboratorin tuaj me pajisje të shkëlqyera shkencore që mund t'i lini edhe jashtë!

Nxehtësia DIELLORE

Kur temperatura rritet  eksplorimi i nxehtësisë diellore    është një aktivitet i mrekullueshëm shkencor. Puna e synuar!

FURRA DIELLORE

Ndërtoni një furrë diellore DIY për shkencën në natyrë me një grup të tërë ose si një mjet për mërzinë në oborrin e shtëpisë. Kënaquni me shkrirjen e s'mores!

OUTDOOR ZIP LINES

A keni qenë ndonjëherë në një linjë zip? Djali im provoi një zip line në natyrë për herë të parë këtë vit dhe e pëlqeu atë. Pse të mos krijoni një zip line superheroi në oborrin e shtëpisë tuaj për të eksploruar shkencat fizike si graviteti, fërkimi dhe energjia!

Shiko gjithashtu: Slime për Ditën e Shën Valentinit (i printueshëm falas) - Kosha të vogla për duar të vogla

GJITHÇKA RRETH SHKËMBINËVE

A e doni gjeologjinë apo fëmijë që thjesht duan çdo lloj guri? Shikoni këto eksperimente të lezetshme shkencore rock. Herën tjetër që fëmijët tuaj t'ju japin gurë për të mbajtur, sigurohuni që të eksperimentoni me ta!

Shiko gjithashtu: Lojë Algoritmi për Fëmijë (Printueshëm Falas)

PRINTS SUN

Eksploroni shpërndarjen me shkencat e diellit dhe me bojëra uji. Kombinimi i artit me shkencën është gjithashtu një aktivitet i shkëlqyeshëm në STEAM!

ÇANTA TË SHKERTUARA

Një eksperiment klasik shkencor në natyrë, duke shpërthyer çanta , është aktiviteti i përsosur për t'u marrë jashtë . A do të shpërthejë, do të gromësijë apo do të shpërthejë?

SHKENCA E TOKËS

A u pëlqen fëmijëve tuaj të luajnë në tokë? Vendosni këtë eksperiment të mrekullueshëm të shkencës së tokës për të shtuar pakMësoni për argëtimin e çrregullt!

EKSPERIMENT NATYRORE

A i keni parë këto insekte policore apo insekte me pilula? Ky aktivitet shkencor i aventurave të shumëfishta është një mënyrë e shkëlqyer për të vëzhguar këta djem të vegjël. A luajnë ata vërtet në një top? Do t'ju duhet të gjeni disa dhe të shihni!

DIELLI

Shndërrojini fëmijët tuaj në orë diellore njerëzore për këtë aktivitet eksperimental të eksperimentit shkencor me hije, që tregon kohën e ditës nga ku hija jote është. Mësoni se si njerëzit përdorën një orë diellore për një pajisje të hershme që tregonte gjithçka bazuar në pozicionin e diellit në qiell!

Përndryshe, bëni këto orë diellore të lehta me një pjatë letre dhe laps.

Vullkani që shpërthen

Krijoni një eksperiment të mrekullueshëm shkencor në natyrë me këtë reagim të gazuar me uthull dhe sodë buke. Shikoni gjithashtu vullkanin tonë shpërthyes të shalqinit.

IDE SHKENCAVE BONUS OUTDOOR

  • Doni të krijoni një kamp STEM? Shikoni këto ide për kampet shkencore verore!
  • Të pëlqen shkenca? Shikoni këto aktivitete STEM në natyrë për fëmijët.
  • Gjeni të gjitha aktivitetet tona në natyrë dhe aktivitetet e bimëve.
  • Këtu është lista jonë e gjërave që duhen bërë jashtë për aktivitete të lehta në natyrë për fëmijët.

AKTIVITETET ARGËZUESE SHKENCORE PËR FËMIJË TË JASHTËM

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë eksperimente shkencore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.