Dr Seuss STEM Aktivitetet - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 09-08-2023
Terry Allison

Çdo mars, Read Across America na frymëzon të provojmë të preferuarin tonë Dr. Aktivitetet shkencore të Seuss dhe Aktivitetet e Dr Seuss STEM . Është gjithmonë shumë argëtuese të bashkosh një libër të mrekullueshëm me një eksperiment argëtues shkencor parashkollor. Kombinimi i shkrim-leximit dhe shkencës është i përsosur për të mësuar praktikisht se fëmijët tuaj do të duan të provojnë përsëri dhe përsëri!

AKTIVITETET DR SEUSS: SHKENCA DHE RREGULLI

DR SEUSS SCIENCE

Ne jemi me fat që jetojmë pranë muzeumeve Springfield në Massachusetts që mburren me kopshtin e mrekullueshëm të skulpturave përkujtimore të Dr. Seuss dhe vendlindjen e vetë Seuss. Ju mund të vizitoni personalisht Lorax, Yertle, Horton dhe shumë të tjera. Fëmijëve u pëlqejnë skulpturat më të mëdha se sa jeta, duke përfshirë djalin tim!

Aktivitetet e mëposhtme të Dr Seuss janë të shkëlqyera për një temë të Dr Seuss në shkollë ose shtëpi ose një festë të veçantë ditëlindjeje të Dr Seuss. Nëse keni një libër të preferuar që nuk e shihni të renditur më poshtë, a mund të krijoni aktivitetin tuaj të Dr. Seuss STEM për të?

Merrni këtu paketën tuaj të kartave Dr. Seuss STEM!

AKTIVITETET MË TË MIRA TË DR SEUSS PËR SHKENCËN DHE RREGULLIN

AKTIVITETET E RRUGËVE DR SEUSS

 • A je ti nëna ime? Sfida STEM: Ndërto një fole
 • Nëse unë drejtoja kopshtin zoologjik? Sfida STEM: Një kafshë ka ikur nga kopshti zoologjik, si do ta ktheni atë. Ose hulumtoni, dizajnoni dhe ndërtoni një habitat të ri për një kafshë.
 • Yertle the Turtle STEMSfida: Përdorni gota jeshile për të grumbulluar kullën e breshkave. Vizatoni ose ngjitni prerje breshkash mbi to.
 • Horton Hears A Who STEM Challenge: Ndërtoni një telefon me filxhan letre dhe provojeni.
 • Horton çel një vezë Sfida e Rrjedhit: Krijoni një sfidë për rënien e vezëve.

AKTIVITETET CAT IN THE HAT

CAT IN THE HAT SLIME

Ne na pëlqen të bëjmë slime, dhe ky aktivitet me zhul kuq e bardhë është një mënyrë argëtuese për të kombinuar shkencën me një libër klasik të Dr Seuss!

CAT IN THE HAT CUP CALLENGE

Aktiviteti ynë Cat In The Hat është një aktivitet super i thjeshtë STEM për fëmijët. Lehtë për t'u vendosur, fëmijët do të kalojnë një kohë të mirë duke testuar aftësitë e tyre të dizajnit dhe inxhinierisë me gota të kuqe të grumbullimit.

Shiko gjithashtu: Eksperimente argëtuese të reaksionit kimik - kosha të vogla për duar të vogla

DR SEUSS PATTERNS

Ndërtoni tuajin Cat In The Hat me LEGO. Kjo e bën një aktivitet argëtues matematikor të Dr Seuss për kopshtarët & parashkollore!

AKTIVITETET LORAX

LORAX EARTH DAY SLIME

Kjo e bukur Slime Dita e Tokës, frymëzuar nga Dr Seuss The Lorax, është një aktivitet i mrekullueshëm për Ditën e Tokës për të ndarë me fëmijët rreth mbrojtjes së Tokës. Ose bëni një oobleck me temën e Tokës.

LORAX CRAFT

Kjo artizanale Lorax me filtra kafeje bojë lidhëse është një aktivitet i lehtë STEAM. Mësoni rreth shkencës së tretshme duke krijuar art argëtues Dr Seuss. Varni këto arte filtri kafeje në dritare për një ide të thjeshtë për të tërhequr diellin.

MË SHUMË LORAX AKTIVITETET:

 • EKSPERIMENTI I MIRËSIMIT TË FARËVE
 • SI TË RIRRITET MARULLE

Lorax është gjithashtu i përsosuri libër për të lexuar rreth Ditës së Tokës! Për më shumë ide për Ditën e Tokës>>> Aktivitetet e Ditës së Tokës për Fëmijë

Shiko gjithashtu: A është Borax i sigurt për Slime? - Kosha të vogla për duar të vogla

SI GRINCH VJEDI AKTIVITETET E KRISHTLINDJEVE

GRINCH SLIME

Ky aktivitet shkencor Grinch është një tjetër argëtim slime teme që shkon bukur me zemrën e Grinch-it.

BARTHOLOMEW DHE AKTIVITETET E OOBLECK-ut

A keni bërë ndonjëherë oobleck? Është shumë e lehtë dhe aktiviteti i përsosur i shkencës së kuzhinës për ta provuar në shtëpi ose në klasë. Kështu që kombinoni këtë libër argëtues të Dr Seuss, me një aktivitet shkencor të Dr Seuss dhe mësoni rreth lëngjeve jo-njutoniane në proces.

SI TË BËNI OOBLECK

MË SHUMË RECETA OOBLECK:

 • Candy Heart Oobleck
 • Marmered Oobleck Slime
 • Applesauce Oobleck
 • Oobleck jo-Newtonian Fluid Oobleck
 • Winter Snowflake Oobleck

VEPRIMTARI I LIBRIT THE BUTTER BATTLE

SI TË BËSH GJALP

Si ju pëlqen dolli juaj? Ana e gjalpit lart apo nga ana e gjalpit poshtë? Bërja e gjalpit me kopshtin për fëmijët e shkollës fillore është një aktivitet i mrekullueshëm i Dr Seuss dhe bërja e gjalpit të bërë në shtëpi nuk është aq e vështirë sa mendoni.

AKTIVITET PËR VEZËT E GJELBËRA DHE PROSSHUTË

VEZËT E GJELBËRA DHE proshutë

Ky eksperiment shkencor i Dr Seuss me sodë buke dhe uthull ështënjë aktivitet i mrekullueshëm Vezë jeshile dhe proshutë !. Kujt nuk i pëlqen një reaksion kimik argëtues që mund të bëni në kuzhinë ndërsa bëni vezët e vërteta jeshile!

EKSPERIMENTET MË SHUMË ARGËZUESE ME SODËN E PJEKËS:

 • Eksperimenti me tullumbace me sodë buke
 • Vullkani i sodës së bukës dhe uthullës
 • Pse reagojnë soda e bukës dhe uthulla
 • Ilaç dashurie shtëpiake për fëmijë
 • Si të Bëni bomba me sode
 • Si të bëni slime me sodë buke dhe uthull
 • Vullkan LEGO

ONE FISH TWO PESHK PESHK KUQ BLU

SHKRIMI KONMBLETARE EKSPERIMENTI I PESHKUT

Përdorimi i peshkut karamele është mënyra e përsosur për të eksploruar shkencën e zgjidhjeve dhe për të shijuar një libër klasik të Dr. Seuss, Një peshk dy peshk peshk i kuq peshk blu , të gjitha në një! Zbuloni nëse peshqit e sheqerosur treten në ujë, vaj ose uthull më mirë!

HORTON DËGJON AKTIVITETIN E KUSH

Dr Seuss Science Idea : Jepini fëmijës tuaj një xham zmadhues dhe lërini të shkojnë të hetojnë në oborrin e shtëpisë! Ju mund të vendosni një projekt me një këmbë katrore duke përdorur vargun për të shënuar një zonë.

Çfarë gjërash të vogla mund të gjeni? Sigurohuni që të mësoni për atë që gjeni. Ju mund të përdorni faqet tona të "Backyard Jungle Journal" për të regjistruar edhe vëzhgimet tuaja!

DHJETË MOLLËT LIRË NË AKTIVITETET KRYESORE

Ne vërtet u kënaqëm duke eksploruar këtë libër të Dr. Seuss vjeshtën e kaluar me të gjitha mollë të freskëta përreth! Shikoni të gjithë koleksionin tonë të aktiviteteve të vjeshtës STEM që kemi krijuar për tëshkoni së bashku me këtë libër klasik me mollën e Dr Seuss.

MË VËNI NË THE SLIME ZOO

Përdor recetën tonë të preferuar bazë të slime dhe shtoni pompone shumëngjyrëshe!

MË SHUMË MËNYRA PËR TË EKSPLRUAR SHKENCËN E DR SEUSS

Merrni paketën tuaj të kartës STEM Dr. Seuss këtu!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.