Easy Air Dry Clay Recipe - Little Bins for Little Duart

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Kjo duhet të jetë Receta më e mirë e bërë vetë nga balta e thatë në ajër ! Më në fund, një baltë e lehtë DIY që mund ta përdorni në shtëpi ose në klasë! Fëmijëve u pëlqen të bëjnë gjëra me baltë dhe kjo recetë funksionon në mënyrë magjike për mosha të ndryshme. Shtoni këtë recetë me balte të thatë në ajër në repertorin tuaj të recetave shqisore, dhe gjithmonë do të keni diçka argëtuese për të gatuar sa herë që dëshironi!

RECETË SHTËPIE PËR FËMIJË ME AJRI TË THARTË

BILTA DIY PËR FËMIJË

Unë nuk njoh shumë fëmijë që nuk e pëlqejnë një grumbull të freskët argjile të butë dhe të thatë për të luajtur. Krijon një aktivitet të mrekullueshëm të lojës shqisore, përmirëson aktivitetet e të mësuarit dhe ndjehet e mahnitshme për shqisat! Plus, është shumë e lehtë për t'u bërë.

Fresat e biskotave, materialet natyrore, veglat plastike të kuzhinës janë të gjithë aksesorë argëtues për t'u përdorur me argjilën e thatë në ajër. Jam i emocionuar të ndaj me ju këtë recetë fantastike të argjilës që ne e duam. Ndryshojeni edhe për stinët dhe festat!

RECETA E ARGJELËS SË THATË AJRI

DO TË DUHEN:

  • 2 filxhanë sodë buke
  • 1 filxhan niseshte misri, plus më shumë për zierje
  • 1 ½ filxhan ujë

SI TË BËNI ARGJEL TË THATË AJRI

HAPI 1. Përzieni së bashku sodën e bukës dhe niseshtën e misrit në një tenxhere të vogël. Më pas përzieni ujin derisa të përzihet plotësisht.

HAPI 2. Vendoseni tenxheren në zjarr mesatar dhe gatuajeni, duke e përzier vazhdimisht për 10 deri në 15 minuta derisa të fillojë të formohet balta. Hiqnga zjarri dhe vazhdoni të trazoni derisa masa të bëhet një brumë ngjitës por i butë.

HAPI 3. Lëreni brumin të ftohet në prekje. Më pas vendoseni brumin në një sipërfaqe të lyer me niseshte misri shtesë. Filloni të gatuani argjilën duke shtuar më shumë niseshte misri sipas nevojës derisa balta të bëhet e lëmuar dhe të largohet ndjesia ngjitëse.

Shiko gjithashtu: 35 Eksperimentet më të mira shkencore të kuzhinës - kosha të vogla për duar të vogla

Këshillë: Për ta ruajtur, mbështillni çdo baltë të papërdorur fort me mbështjellës plastik dhe vendoseni në një enë hermetike.

Shiko gjithashtu: Si të bëni recetën Oobleck

HAPI 4. Është koha për të bërë modele argëtuese me argjilën tuaj të butë DIY.

Për t'u tharë, vendosni format tuaja në një raft tharjeje. Nëse është e nevojshme, ktheni format pasi të jetë tharë njëra anë. Në varësi të trashësisë së objektit, balta mund të marrë deri në 3 ditë për t'u tharë plotësisht.

SHIKON GJITHASHTU: Receta për yll deti për brumin e kripës

Po kërkoni gjëra për të bërë me argjilën e thatë në ajër?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni për të marrë rrotën tuaj FALAS për lojëra me lule

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR T'I PROVUAR

  • Pa recetë Cook Playdough
  • Receta më e mirë e slime me gëzof
  • Receta e pastër slime
  • Kinetic Rërë
  • Receta e rërës së hënës

BËRNI ARGJEL SUPER TË BUTË AJRI TË THATË PËR FËMIJË

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë ide argëtuese për lojërat ndijore për fëmijë .

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.