Gingerbread Man Eksperimentet shkencore të Krishtlindjeve për fëmijë

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Një biskota e preferuar është një temë e mrekullueshme për eksperimentet e preferuara shkencore të Krishtlindjeve! Kujt nuk i pëlqen të pjek dhe të hajë biskota me kek me xhenxhefil? E di që po! Plus, vetë pjekja është një shkencë. Ne ndërmorëm disa aktivitete klasike shkencore dhe shtuam temën tonë për njeriun e xhenxhefilit. Eksperimentet shkencore të xhenxhefilit janë një domosdoshmëri për t'u provuar për sezonin e festave!

EKSPERIMENTET ARGËZUESE SHKENCORE TË KRISHTLINDJEVE PËR FËMIJËT!

SHKENCA FESTIVE SHKENCËS PËR KËKË XHINXHELLE

Fëmijëve pëlqejnë kur ju jepni tema shkencore dhe aktivitete STEM, dhe ka temë më të mirë se burrat me xhenxhefil! Biskotat me xhenxhefil dhe Krishtlindjet shkojnë shumë mirë së bashku. Është shumë e lehtë të kombinosh një temë argëtuese festash si biskotat me kek me xhenxhefil dhe kiminë e thjeshtë për t'i bërë pushimet magjike dhe edukative.

Ne kemi testuar disa ide argëtuese shkencore për kek me xhenxhefil që mendoj se do t'ju pëlqejnë vërtet. Jo vetëm që janë argëtuese, por janë gjithashtu të thjeshta për t'u vendosur dhe janë të lira për t'u shtuar në rrëmujën e sezonit të festave.

Më poshtë shikoni lidhjet për çdo eksperiment specifik shkencor të kek me xhenxhefil! Klikoni në lidhjen ose foton dhe mësoni më shumë rreth konfigurimit, furnizimeve dhe shkencës për t'i ndarë me fëmijët tuaj. Gjithashtu, gjeni disa lidhje për librat tanë të preferuar.

Shiko gjithashtu: Bëni byzylykë kodues për ditën e të dashuruarve - kazanët e vegjël për duart e vogla

Mos harroni të merrni Veprimtaritë tuaja FALAS për Kërshëndella!

EKSPERIMENTET E LEHTA SHKENCORE TË KËRISHTJEVE TË KRISHTLINDJEVE

Më pëlqen shumë sa të thjeshta janë këto ide për kek me xhenxhefilpër të bërë me fëmijët. Shpresoj se ju do të argëtoheni shkencërisht këtë sezon festash dhe do të shijoni gjithashtu një biskotë të preferuar!

SLIME ME SHENXHELEL ARROM

A po pjekim biskota apo po bëjmë slime ? E bërë nga ngjitësi dhe niseshte e lëngshme, kjo recetë e thjeshtë e slimes ka erë të mahnitshme!

SLIME TË ngrënshme me xhenxhefil

Ashtu si pjekja e biskotave, zhul buke me xhenxhefil të ngrënshëm që ka erë kaq të mirë! Shijoni shijen e sigurt të llumit me të cilin mund të luani dhe të gëlltisni këtë sezon festash.

Përdor përbërësit që gjenden në biskotat e xhenxhefilit për të eksploruar shkencën e një reaksion i gazuar i sodës së bukës.

SHTRIMI I EKSPERIMENTIT TË BOKËS SË XHINXHELLEHLET

Çfarë ndodh kur shtoni biskota me xhenxhefil në lëngje të ndryshme? Shkarkoni fletën tonë të regjistrimit të printueshëm falas për eksperimentin tuaj shkencor të kek me xhenxhefil. Pavarësisht nëse keni zgjedhur të përdorni temperatura të ndryshme uji ose lëngje të ndryshme, kjo faqe e ditarit është e përkryer për të zgjatur aktivitetin.

STRONIMET E NJERIUT KRISTAL GJINHELXHELLE

Rritni bukën tuaj me xhenxhefil kristal stolitë e njeriut nga pastrues tubash dhe një zgjidhje e ngopur. Mjaft e fortë për të dekoruar pemën e Krishtlindjes me të!

PROJEKTI I KRISTALIT SALT GINGERBREAD MAN

Një alternativë e shkëlqyeshme për rritjen e kristaleve me boraks (sipër), bëni një burrë xhenxhefili nga kartoni dhe një zgjidhje kripe.

Çfarë tjetër mund të bëni për shkencën e kek me xhenxhefil dhe STEM?

PJEKËCOOKIES

Pse të mos piqni një grumbull biskotash dhe të eksperimentoni me përbërësit? Çfarë ndodh kur lini jashtë sodën e bukës? Ky artikull ka disa informacione të shkëlqyera për t'u ndarë me fëmijët, si dhe për t'ju treguar se si mund të kryeni një eksperiment shkencor.

NDËRTO NJË SHTËPI ME GËNXHELLE

Ndërto me biskota me xhenxhefil! Merrni një kanaçe kremi dhe një qese me biskota krokante me kek me xhenxhefil. Mund të bëni një kullë? Sigurisht, nuk mund të harroni ndërtimin e shtëpive me kek me xhenxhefil si një aktivitet inxhinierik mahnitës për festat.

Shiko gjithashtu: Snowflake Art Për Parashkollor - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Shije me 5 SHQISË TË KËKËS SË Xhenxhefilit

Shija e biskotave është e shkëlqyer për të mësuar rreth 5 shqisave. Nëse mund të gjeni një shumëllojshmëri biskotash, nga krokante deri te ato të përtypura, mund të krijoni një shije të shkëlqyer biskotash për 5 shqisat. Eksperimenti juaj mund të përfshijë shijen, prekjen, nuhatjen, shikimin dhe tingullin {mendoni rreth përtypjes dhe kërcitjes}. Shihni sfidën tonë të çokollatës 5 Senses!

MË SHUMË AKTIVITETET ARGËZUESHME TË GINGERBREAD

  • Luaj këtë lojë argëtuese Gingerbread Man të printueshme
  • Bëni një shtëpi me xhenxhefil letre.
  • Krijoni me brumë lojërash me aromë me xhenxhefil.

EKSploroni SHKENCËN E GËNXHENJERIT KËTË SEZON PUSHME!

Klikoni në cilindo nga imazhet e mëposhtme për më shumë ide argëtuese për Krishtlindjet për fëmijët!

  • Aktivitete të STEM-it të Krishtlindjeve
  • Mjeshtëri për Krishtlindje
  • Zbukurime të Krishtlindjeve DIY
  • Zije nga pema e Krishtlindjeve
  • Receta për Krishtlindje
  • ArdhjaIde kalendarike

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.