Eksperimenti i kromatografisë së gjetheve - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

A keni menduar ndonjëherë se si gjethet marrin ngjyrën e tyre? Mund të vendosni lehtësisht një eksperiment për të gjetur pigmentet e fshehura në gjethet e oborrit tuaj! Ky eksperiment i kromatografisë së gjetheve është i përsosur për të eksploruar ngjyrat e fshehura të gjetheve. Hiqni një shëtitje nëpër oborrin e shtëpisë dhe shikoni se çfarë gjethesh mund të mblidhni për këtë eksperiment të thjeshtë shkencor.

KROMATOGRAFIA E GJETHËVE PËR FËMIJËT

SHKENCA E THJESHTË QË I SHQIP FËMIJËT JASHTËN

Një nga gjërat që më pëlqen më shumë në këtë aktivitet është t'i nxjerr fëmijët jashtë në një shëtitje në natyrë ose në gjueti në oborrin e shtëpisë për të mbledhur gjethet për këtë eksperiment të thjeshtë shkencor! Nuk ka asgjë si të eksplorosh natyrën apo shkencën e natyrës. Ky aktivitet mund të shijohet gjithashtu gjatë gjithë vitit!

KROMATOGRAFIA E GJETHËVE

Mësoni pak rreth fotosintezës që është aftësia për të kthyer energjinë e dritës nga dielli në energji kimike ushqimore. Procesi i fotosintezës fillon me klorofilin e gjelbër të ndezur brenda gjetheve.

Bima thith rrezet e diellit, dioksidin e karbonit, ujin dhe mineralet për të prodhuar energjinë e nevojshme për t'u rritur. Natyrisht, kjo na jep oksigjen në ajrin tonë.

Gjatë sezonit të rritjes së gjetheve, ju do të shihni kryesisht klorofilin blu-jeshile dhe klorofilin verdhë-jeshile, por ndërsa gjethet fillojnë të ndryshojnë ngjyrat {dhe klorofili prishet poshtë ndërsa gjethet vdesin}, do të mund të shihni më shumë të verdhë dhe portokallipigmentet vijnë përmes.

Do të ishte kënaqësi të krahasonim rezultatet e kromatografisë së gjetheve midis verës dhe vjeshtës!

Si funksionon kromatografia ? Kromatografia është procesi i ndarjes së një përzierjeje duke e kaluar atë përmes një mediumi tjetër si filtrat e kafesë.

SHIKON GJITHASHTU: Kromatografia me shënues

Këtu po bëjmë një përzierje gjethesh dhe fërkimi i alkoolit dhe përdorimi i filtrave të kafesë për të ndarë pigmentin bimor nga përzierja.

Substancat më të tretshme nga pigmentet do të udhëtojnë sa më larg shiritit tuaj të filtrit të letrës. Pjesë të ndryshme të përzierjes suaj do të udhëtojnë lart në shirit me ritme të ndryshme.

Çfarë ngjyrash do të gjeni kur të përfundoni eksperimentin e kromatografisë më poshtë?

Kliko këtu për të marrë Fall-in tuaj të printueshëm falas Kartat STEM

EKSPERIMENTI I KROMATOGRAFISË TË FLETËVE

Zbato metodën shkencore duke përdorur një lëng tjetër si uji për një grup tjetër dhe krahaso rezultatet me alkoolin .

Përndryshe, krahasoni pigmentet që gjeni në lloje të ndryshme gjethesh ose gjethe me ngjyra të ndryshme. Drejtojini fëmijët tuaj përmes procesit shkencor që ne përshkruajmë këtu.

JU DUHET:

 • Fërkimi i alkoolit
 • Filtrat e kafesë
 • Kavanoza mason
 • Shkopinj artizanale
 • Shirit
 • Gërshërë
 • Gjethe
 • Diçka për t'i grirë gjethet si llaç dhe pestle {ose thjesht marrkrijues}

UDHËZIME

HAPI 1: Dilni jashtë dhe mblidhni gjethe! Mundohuni të gjeni lloje të ndryshme gjethesh dhe ngjyrash!

HAPI 2: Pritini gjethet në copa të vogla ose grijini ato!

HAPI 3: Vendosni një ngjyrë të një gjetheje në çdo kavanoz.

HAPI 4: {Opsionale} Gjeni një mënyrë për të grirë gjethet në kavanoz para ose pas transferimit të tyre në kavanoz për të ndihmuar në lirimin e pigmenteve.

Kjo do të ndihmojë vërtet që ky aktivitet kromatografik të ketë rezultate edhe më të mrekullueshme. Thjesht përpiquni të grini dhe grini sa më shumë që të mundeni nëse vendosni të bëni këtë hap.

HAPI 5: Mbuloni gjethet tuaja me alkool.

HAPI 6: Piqeni përzierjen në 250 gradë për një orë. Lëreni të ftohet plotësisht!

Të rriturit duhet të ndihmojnë dhe/ose ta mbikëqyrin shumë këtë hap në varësi të aftësive të fëmijëve.

HAPI 7: Ndërsa përzierja juaj e gjetheve është duke u ftohur, prisni shirita letre filtri kafeje dhe sigurojeni njërin skaj rreth një shkop zanati.

Vendosni një rrip filtri kafeje në çdo kavanoz. Shkopi artizanal do të ndihmojë në pezullimin e letrës në mënyrë që të mos bjerë brenda, por mezi të prekë sipërfaqen!

HAPI 8: Prisni derisa alkooli të ngjitet në majë të letrës dhe më pas lëreni të thahet. Sigurohuni që të vëzhgoni ndryshimet që ndodhin gjatë këtij procesi.

HAPI 9: Pasi të thahen, nxirrni filtrat tuaj në një vend të pastër {mund t'i vendosni në peshqir letre} dhe kapni një xham zmadhues për tëinspektoni ngjyrat e ndryshme.

Çfarë përfundimesh mund të nxirren? Ndihmoni fëmijët më të vegjël me aftësitë e tyre shkencore duke u bërë pyetje për të ndezur kuriozitet dhe vëzhgime.

 • Çfarë shihni?
 • Çfarë ndryshoi?
 • Pse mendoni se ndodhi kjo?

Shikoni rezultatet dhe flisni për kromatografinë dhe fotosintezën me fëmijët!

Shkencë e lehtë dhe magjepsëse e natyrës për fëmijët që eksploron misteret e fshehura të gjetheve! Ka kaq shumë për të eksploruar në natyrë. Ky është një aktivitet i shkëlqyeshëm shkencor për t'ju nxjerrë jashtë me fëmijët gjithashtu.

BIME PËR FËMIJË

Po kërkoni më shumë plane mësimore për bimët? Këtu janë disa sugjerime për argëtim aktivitete të bimëve që do të ishin perfekte për parashkollorët dhe fëmijët fillor.

Shiko gjithashtu: 10 kazanët më të mirë ndijor të vjeshtës - kosha të vogla për duar të vogla

Mësoni rreth ciklit jetësor të mollës me këto fletë aktivitetesh argëtuese të printueshme!

Përdor materialet e artit dhe artizanatit që keni në dorë për të krijuar bimën tuaj me të gjitha pjesët e ndryshme! Mësoni rreth pjesëve të ndryshme të një bime dhe funksionit të secilës.

Mësoni pjesët e një gjetheje me faqen tonë të printueshme për t'u ngjyrosur.

Përdorni disa furnizime të thjeshta që keni në dorë për të rritur këto koka bari të lezetshme në një filxhan .

Shiko gjithashtu: 50 Aktivitete argëtuese mësimore parashkollore - Kosha të vogla për duar të vogla

Kapni disa gjethe dhe zbuloni si marrin frymë bimët me këtë aktivitet të thjeshtë .

Përdorni këto fletë pune të printueshme për të mësuar rreth hapat e fotosintezës .

Mësoni se si uji kalon nëpër venat në një gjethe.

Zbuloni pse gjethet ndryshojnë ngjyrën me projektin tonë të printueshëm të laptopit.

Të shikosh lulet të rriten është një mësim i mrekullueshëm shkencor për fëmijë të të gjitha moshave. Zbuloni se cilat janë lulet e lehta për t'u rritur!

KROMATOGRAFIA E FUNDIT TË GJETHEVE PËR SHKENCEN E VJESHTËS

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë eksperimente të thjeshta shkencore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.