How To Make Crayon Playbough - Little Bins for Little Hands

Terry Allison 24-07-2023
Terry Allison

Çfarë mund të bësh me shkumësa të thyera? Ky brumë lojërash me shkumësa është një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të përdorur shkumësat e vjetra, si dhe për të bërë një brumë të mrekullueshëm ndijor për fëmijët. Këtu është një variacion argëtues i recetave tona të njohura të brumit të lojës. Lexoni më tej për të mësuar se si ta bëni këtë brumë lojërash të frymëzuar nga arti me shkumësa me ngjyra.

SI TË BËNI BURËN PLAY ME LAKURA

NJË BRUAR LUAJ CRAYOLA?

është një shtesë e shkëlqyer për aktivitetet tuaja parashkollore! Krijoni edhe një kuti të zënë nga një top brumë lodrash të bërë në shtëpi, një okllai të vogël dhe prerëse biskotash. A e dini se materialet e bëra vetë për lojëra ndijore si ky brumë lojërash me shkumësa janë të mahnitshme për t'i ndihmuar fëmijët të zhvillojnë vetëdijen për shqisat e tyre? Fëmijët mund të eksplorojnë forma, numra dhe tema të tjera në mënyrë krijuese me brumë lojërash të bërë në shtëpi. Shikoni aktivitetet tona të thjeshta dhe argëtuese të brumit të lojës dhe sigurohuni që të shkarkoni tapetin tuaj falas të brumit më poshtë! Si i rregulloni shkumësat e thyera? Shikoni se si të shkrini shkumësat me ngjyra!

SUGGJESIME PËR SI TË PËRDORNI BRUMIN TUAJ TË LËRJES SË SHUMËSEVE me ngjyra

 1. Kthejeni brumin tuaj të lojës në një aktivitet numërimi dhe shtoni zare! Rrokullisni dhe vendosni sasinë e duhur të artikujve në brumin e mbështjellë! Përdorni butona, rruaza ose lodra të vogla për numërim. Mund ta bësh edhe një lojë dhe i pari në 20, fiton!
 2. Shto pulla me numra dhe çiftoje me artikujt për të praktikuar numrat 1-10 ose 1-20.
 3. Përzieji të vogla. artikuj në topin tuaj të brumit të lojës dhe shtoninjë palë piskatore ose darë të sigurt për fëmijët me të cilat mund të gjejnë gjëra.
 4. Bëni një aktivitet renditjeje. Hapeni brumin e butë të lojës në rrathë të ndryshëm. Më pas, përzieni artikujt në një enë të vogël. Më pas, lërini fëmijët t'i renditin artikujt sipas ngjyrës ose madhësisë ose llojit sipas formave të ndryshme të brumit të lojës duke përdorur piskatore!
 5. Përdorni gërshërët e brumit të sigurt për fëmijët për të praktikuar prerjen e brumit të tyre në copa.
 6. Thjesht duke përdorur prerëse biskotash për të prerë forma, gjë që është e mrekullueshme për gishtat e vegjël!
 7. Kthejeni brumin tuaj të lojës në një aktivitet STEM për librin Dhjetë mollë lart nga Dr. Seuss ! Sfidoni fëmijët tuaj të mbledhin 10 mollë nga brumi i lojës dhe t'i grumbullojnë 10 mollë të larta! Shihni më shumë ide për 10 mollë lart këtu .
 8. Sfidoni fëmijët të krijojnë topa me madhësi të ndryshme dhe vendosini ato në rendin e duhur të madhësisë!
 9. Shto kruese dhëmbësh dhe rrotullo "mini topa" nga brumi i lojës dhe përdori ato së bashku me kruese dhëmbësh për të krijuar 2D dhe 3D.
Shtoni një ose më shumë nga këto dyshekë të printueshëm falas...
 • Masketë e brumi për të luajtur me insekte
 • Masketë e brumi Rainbow
 • Maskë riciklimi i brumit të ri
 • Maskesë skeletoni për brumi
 • Mashkë për brumi me pellg
 • Në Garden Playdough Mat
 • Build Flowers Playdough Mats
 • Weather Playdough Mats

RECETA CRAYON PLAYDOUGH

Këta janë përbërësit për NJË grumbull prej brumë loje me ngjyrë. Për të bërë brumë shtesë për lojë, përsërisnirecetë për çdo ngjyrë.

JU DUHET

 • 1 lugë gjelle krem ​​tartar
 • 1 ½ filxhan miell
 • ¾ filxhan kripë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 2 shkumësa me ngjyra, të copëtuara trashë
 • 1 filxhan ujë

SI TË BËJMË LUAJTIN E LAKURAVE

HAPI 1. Në një tas mesatar, bashkoni përbërësit e thatë: miellin, ajkën e tartarit dhe kripën.

HAPI 2. Në një tenxhere mesatare që nuk ngjit në zjarr mesatar shtoni vajin dhe shkumësin. Përziejeni vazhdimisht derisa shkumësa të shkrihet.

HAPI 3. Shtoni ujin dhe ngjyrën ushqimore në tenxhere dhe prisni që dylli të shkëputet nga uji. Vazhdoni të trazoni duke shtuar përbërësit e thatë në tenxhere.

Shiko gjithashtu: Slime magjike Unicorn (etiketa FALAS të printueshme) - Kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 4. Kur brumi të bashkohet si një top dhe lëngu është thithur, transferojeni brumin në letër të depiluar, ngrirëse ose pergamene. Ndërsa brumi është ende i ngrohtë, por i ftohtë në prekje, gatuajeni brumin derisa të jetë i qetë, rreth 2 minuta.

RUAJTJA: Ruajeni në një enë hermetike në frigorifer deri në dy muaj ose në temperaturën e dhomës për 3 ditë.

Shiko gjithashtu: Zentangle e Krishtlindjeve (e printueshme falas) - Kosha të vogla për duar të vogla

Kliko këtu për të marrë dyshekun tuaj të brumit me lule falas

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE TË LUAJTJES SENSORE

Bëni rërë kinetikeqë është rërë loje e derdhur për duart e vogla. ooblecki bërë në shtëpi është i lehtë me vetëm 2 përbërës. Përzieni pak brumë reje të butë dhe të formueshëm. Zbuloni se sa e thjeshtë është të ngjyrësh orizinpër lojëra shqisore. Provoni ngrënshëmslimepër një përvojë loje të sigurt për shije. Sigurisht, brumi i lojës me shkumë rrojeështë kënaqësi për t'u provuar!

BËRË LURA ME KREM ME KREM TARTARI

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë receta të thjeshta për brumin e bërë në shtëpi.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.