Eksperimenti në shpërthim të vullkanit të mollës - kosha të vegjël për duart e vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Shkenca shpërthyese e mollës për aktivitete fantastike të vjeshtës për fëmijët! Pasi PUMPKIN-CANO-ja jonë ishte një hit i madh, ne donim të provonim edhe një MOLL-CANO ose vullkan me mollë! Ndani një reagim të thjeshtë kimik që fëmijët do të duan ta provojnë pa pushim. Vjeshta është një kohë e shkëlqyeshme e vitit për të bërë pak kthesë në eksperimentet klasike të shkencës.

SHPËRTHIMI I VULKANIT TË MOLLAVE PËR KIMIT E MREKULLUESHME

SHKENCA E MOLLËS

Aktiviteti ynë shkencor i mollës në shpërthim është një shembull i mrekullueshëm i një reaksioni kimik, dhe Fëmijët do ta duan këtë kimi të mahnitshme po aq sa të rriturit! Gjithçka që duhet të përdorni janë sodë buke dhe uthull për një reaksion kimik të gazuar.

Mund të provoni gjithashtu lëng limoni dhe sodë buke dhe të krahasoni rezultatet! Shikoni edhe vullkanin tonë të limonit!

Ne kemi një sezon të tërë me eksperimente argëtuese shkencore me mollët që mund ta provoni! Bërja e eksperimenteve në mënyra të ndryshme ndihmon vërtet për të forcuar të kuptuarit e koncepteve të paraqitura.

ÇFARË ËSHTË KIMIA?

Mund të duket si lojë, por është shumë më tepër! Lexoni serinë tonë mbi Standardet e Shkencës së Gjeneratës tjetër.

Le ta mbajmë atë bazë për shkencëtarët tanë më të rinj ose të rinj! Kimia ka të bëjë me mënyrën se si materialet e ndryshme bashkohen dhe se si ato përbëhen duke përfshirë atomet dhe molekulat.

Është gjithashtu se si këto materiale veprojnë në kushte të ndryshme. Kimia është shpesh një bazë për fizikëndo të shihni mbivendosje!

Çfarë mund të eksperimentoni brenda kimisë? Klasikisht ne mendojmë për një shkencëtar të çmendur dhe shumë gota që flluskojnë, dhe po, ka reagime midis bazave dhe acideve për t'u shijuar!

Gjithashtu, kimia përfshin gjendjet e materies, ndryshimet, zgjidhjet, përzierjet dhe lista vazhdon e vazhdon.

Ne na pëlqen të eksplorojmë kiminë e thjeshtë që mund ta bëni në shtëpi ose në klasë që nuk është Nuk jam shumë i çmendur, por është ende shumë argëtues për fëmijët!

Shiko>>> Eksperimentet e kimisë për fëmijë

Shiko gjithashtu: Make A Snowball Launcher For STEM - Little Bins for Little Hands

Mund ta çiftoni lehtësisht këtë eksperiment vullkani me mollë me pjesët tona të një aktiviteti mollësh dhe një libër argëtues me tema të mollës ose dy.

A e dini se mund ta bëni edhe këtë eksperiment vullkani me mollë me mini kunguj për Halloween ose Falënderimet?

Vullkani i mollës

Klikoni më poshtë për aktivitetet tuaja të printueshme Apple STEM

EKSPERIMENTI I VULKANIT TË MOLLAVE

Kapni mollët tuaja! Ju gjithashtu mund të shikoni mollët me ngjyra të ndryshme. Në fakt, nëse nuk doni të humbisni ushqimin, kapni disa mollë të këqija dhe jepini më parë. Herën e parë që e bëmë këtë, morëm disa mollë nga pemishtja që do të hidheshin gjithsesi.

JU DUHEN:

  • Mollë
  • Sodë buke
  • Uthull
  • Enë për të kapur gazin
  • Thikë për të hapur një vrimë (për të rriturit!)

SI TË KRINI NJË VULKAN MOLLE

HAPI 1. Vendoseni mollën tuaj në një pjatë, byrekpjatë, ose tabaka për të kapur rrjedhjen.

Një i rritur duhet të përdorë një thikë për të prerë një vrimë ose enë në pjesën e sipërme të mollës rreth gjysmës.

HAPI 2. Ju më pas mund t'i bëni fëmijët të fusin disa lugë sodë buke në vrimë.

Udhëzim: Shtoni një pikë sapun enësh nëse dëshironi një shpërthim më të shkumëzuar! Shpërthimi kimik do të prodhojë më shumë flluska me sapunin e enëve të shtuar dhe gjithashtu do të krijojë më shumë rrjedhje!

HAPI 3. Shtoni disa pika ngjyrues ushqimor nëse dëshironi. Përziejini dhe kombinoni ngjyra të ndryshme me mollë të ndryshme.

HAPI 4. Ju do të dëshironi të derdhni uthullën tuaj në një filxhan të lehtë për t'u përdorur për fëmijët. Për më tepër, ju mund t'u siguroni atyre pikatore për sytë ose gjelat e detit për argëtim shtesë.

Shiko gjithashtu: Burri i dëborës në çantë - kosha të vogla për duar të vogla

Durimi direkt nga një filxhan në mollë do të prodhojë një efekt vullkanik më dramatik. Ndërsa përdorni një baster ose pikatore do të ketë një shpërthim më të vogël. Megjithatë, edhe fëmijët tuaj do të shijojnë eksplorimin me këto mjete shkencore.

Shikoni mollët e kuqe dhe jeshile të gazuara me të gjitha llojet e ngjyrave!

SODA PJEKËS DHE UTHull REAKSIONI

Kimia ka të bëjë me gjendjet e materies duke përfshirë lëngjet, trupat e ngurtë dhe gazrat. Një reaksion kimik ndodh ndërmjet dy ose më shumë substancave që ndryshojnë dhe formojnë një substancë të re.

Në këtë rast, ju keni një acid të lëngshëm, uthull dhe një bazë të ngurtë, sodë buke. Kur kombinohen, ata prodhojnë një gaz të quajtur dioksid karboni i cili prodhonmund të shihni një shpërthim.

Dioksidi i karbonit ikën nga përzierja në formën e flluskave. Mund t'i dëgjoni edhe nëse i dëgjoni me vëmendje. Flluskat janë më të rënda se ajri, kështu që dioksidi i karbonit mblidhet në sipërfaqen e mollës ose e vërshon mollën për shkak të enës së vogël që i kemi dhënë.

Në këtë vullkan mollë me sodë buke, shtohet sapuni i enëve. për të mbledhur gazin dhe për të formuar flluska që i japin një llavë më të fortë vullkani molle si rrjedhje poshtë anës! Kjo është e barabartë me më shumë argëtim!

Nuk keni pse të shtoni sapun enësh, por ia vlen. Madje mund të vendosni një eksperiment për të parë se cili shpërthim ju pëlqen më shumë, me sapun enësh apo pa.

Mund të eksperimentoni me një sërë kontejnerësh për të gjetur anijen tuaj të përsosur vullkanike ose për të krijuar një më tradicionale . Ne kemi shijuar një sërë projektesh vullkanike me fruta të ndryshme, si dhe një vullkan LEGO dhe një vullkan të lehtë me sandbox .

EKSPERIMENTE MË SHUMË ARGËTUESE TË MOLLËS PËR TË PROVUARA

  • Gara të Apple për fizikë të thjeshtë të vjeshtës
  • Pse mollët bëhen kafe?
  • Balancimi i mollëve (PRINTUESHMË FALAS)
  • Slime me mollë të kuqe
  • Aktiviteti i shqisave të mollës 5 për parashkollorët

Vullkani i mollës shpërthyer për kiminë e vjeshtës

Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për eksperimentet më të mira shkencore gjatë gjithë vitit!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.