How To Make Crunchy Slime - Little Bins for Little Duart

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

A keni dëgjuar për slime crunchy dhe keni pyetur veten se çfarë ka saktësisht në të? Le të mësojmë si të bëjmë slime krokante duke përdorur rruaza shkumë dhe do t'ju tregoj gjithashtu një lloj tjetër slime krokante me rruaza tasi peshku! Ne kemi eksperimentuar me recetat tona të slime krokante dhe kemi disa variacione për të ndarë me ju. Slime i bërë në shtëpi është gjithmonë një eksperiment kur provoni ide të reja!

SI TË BËNI SLIME CRUNCHY ME RRUAZA SHKUMË!

I trashë dhe i formueshëm apo i kulluar dhe i rrëshqitshëm? Është zgjedhja juaj kur është koha të mësoni se si të bëni slime crunchy!

Shihni një video të lëngshme crunchy slime këtu!

Nëse keni luajtur më parë me floam të blerë në dyqan, ju jeni në të djathtë rruga për të bërë slime krokante. Rruaza shkumë ose të bardha ose ngjyrë ylberi mund t'i shtohen recetave tona bazë të slimes për të bërë një slime të mrekullueshme floam.

Tani, nëse mendonit se do t'ju tregoja një lloj tjetër slime krokante me rruaza për tas peshku, mund të gjeni recetën tonë krokante për slime tas peshku këtu !

Shiko gjithashtu: Aktivitetet e Pashkëve STEM - Kazanët e vegjël për duart e vogla

RUAJA SHKUMË FLOAM SLIME

Për slimes në këtë faqe , ne jemi duke përdorur rruaza shkumë. Ka një shumëllojshmëri ngjyrash dhe madhësish për të zgjedhur.

Këto rruaza mund të shtohen gjithashtu në një recetë të modifikuar slime për të bërë një substancë slime më të ngurtë dhe më të formueshme, njëlloj si Floam. Ju mund të lexoni për të dyja këto metoda më poshtë dhe provoni secilën!

Të gjitha recetat tona të lezetshme, të bëra në shtëpi fillojnë mezotërimi i ndonjë prej 4 recetave tona bazë për slime. Pasi të keni praktikuar të bëni slime, ka shumë mënyra të mrekullueshme për të shtuar teksturë, për ta bërë atë unike dhe për të eksperimentuar!

LEXO: 4 RECETA THEMELORE TË SLIME PËR MISTORINË

Slime fillon me të kuptuarit e aktivizuesve të zhulit dhe ngjitësit të nevojshëm për të bërë substancën zhul. Reaksioni kimik midis aktivizuesit tuaj të zhulit dhe ngjitësit është mënyra se si formohet zhulja. Mund të lexoni më shumë rreth shkencës që qëndron pas slimes të bërë në shtëpi më poshtë.

LEXO: AKTIVATORËT MË TË MIRË TË SLIME

Bërja e slimes më të mirë, fillon me përbërësit më të mirë të slimes. Ne kemi një listë të shkëlqyeshme të furnizimeve të rekomanduara për zhul për t'i parë përpara se të filloni. Shpesh njerëzit kanë dështime të zhulit sepse nuk po përdorin produktet e duhura. Përbërësit kanë rëndësi!

LEXO: FURNIZIMET E REKOMANDIME TË SLIME

Sigurisht, shtimi i përzierjeve argëtuese është pjesa më e mirë për të bërë slime të bërë në shtëpi, dhe kjo është ajo që bëmë këtu. Është koha të mësoni se si të bëni slime crunchy në dy mënyra: më të holla dhe më të trasha!

INFORMACION PËR RECETË PËR SLIME CRUNCHY

Fotografitë e mëposhtme përdorin dy nga recetat tona bazë . Për slime crunchy më të hollë, unë përdora recetën e slime solucionit të kripur. Ju gjithashtu mund të përdorni recetën e llumit me niseshte të lëngshme dhe recetën e llumit me pluhur boraks.

Për llumin më të trashë dhe të formueshëm krokant (floam), unë përdora recetën tonë të llumit me pluhur boraks , por ju mund të eksperimentoni me recetën e slimes me tretësirë ​​të kripurgjithashtu.

Secila nga dy trashësitë mund të bëhet me ngjitës të pastër ose të bardhë. Ne na pëlqen të përdorim rruaza të bardha shkumë me ngjyrosje ushqimore dhe ngjitës të bardhë, dhe na pëlqen të përdorim ylberin ose rruazat me ngjyra me ngjitës të pastër. Sigurisht, ju mund t'i përzieni dhe të përzieni për të bërë zhulin tuaj të veçantë.

DO TË DUHET:

Sigurohuni që të shikoni listën e furnizimeve tona të rekomanduara për zhul .

 • 1/2 filxhan Elmer's PVA Washable School Glue
 • Aktivizues slime i zgjedhjes (matjet ndryshojnë në varësi të aktivizuesit)
 • 1/2 filxhan ujë
 • 1 filxhan mini rruaza me shkumë (rruaza të mëdha shkumë mund të përdoren gjithashtu për teksturë paksa të ndryshme)
 • Kupa/lugë matëse
 • Tasa/lugë përzierjeje
 • Ruajtja e llumit Kontejnerët

Shiko gjithashtu: Picasso Flowers For Kids - Little Bins for Little Hands

SI TË BËNI SLIME CRUNCHY

Klikoni në butonin e recetës më poshtë për të mësuar se si të bëni çdo slime bazë . Për ta kthyer atë në zhul krokant, do të shtoni 1 filxhan rruaza shkumë në çdo recetë bazë të slimes gjatë hapit të përzierjes.

Vazhdoni të lexoni më poshtë se si të bëni një më të trashë dhe më shumë version floam moldable.

 • Make Crunchy Slime me pluhur boraks
 • Bëni slime crunchy me niseshte të lëngshme
 • Bëni slime crunchy me tretësirë ​​të kripur

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet !

—>>> SLIME FALASKARTAT E RECETAVE

Më poshtë mund të shihni një slime krokante më të hollë duke përdorur recetat tona bazë nga lart dhe rruaza me shkumë. Sa më shumë rruaza shkumë aq më e dendur është zhulja, kështu që ju mund të zgjidhni kalamajtë edhe më pak!

Nëse zgjidhni të përdorni rruazat e mëdha të shkumës së ylberit që vijnë shpesh në kompletin e furnizimeve për zhul , nuk keni nevojë për një filxhan të plotë. Megjithatë, ne e provuam atë në të dyja mënyrat, dhe varet nga ju. Këto nuk e bëjnë shkumën e derdhur aq bukur sa rruazat mini shkumë, kështu që rrinë në shtimin e tyre në recetat bazë.

RECETA ALTERNATIVE PËR SLIME SUPER TË TRASHË

Nëse doni të mësoni se si të bëni slime krokante që është super e trashë dhe e formueshme si floam, dëshironi të përdorni recetën e slime boraksit. Ne nuk e kemi testuar recetën e slime me tretësirë ​​të kripur për këtë version më të trashë, por ju mundeni!

Megjithatë, ka një ndryshim në recetën origjinale të slime boraksit! Ndryshimi i rëndësishëm në recetë është që të hiqet uji që përzihet fillimisht me ngjitësin. Ju ende do të përzieni pluhurin tuaj të boraksit me ujë, por jo ngjitësin. Thjesht shtoni rruazat e shkumës direkt në 1/2 filxhan ngjitës, përzieni dhe vazhdoni me udhëzimet. Ky zhul krokant do të jetë shumë i ngurtë.

Kini parasysh, sa më shumë të shtoni diçka në zhul si rruaza shkumë, aq më e dendur do të bëhet zhulja. Kjo do të thotë gjithashtu se potencialisht do të bëhen më pak elastike dhe të lëngshme. Argëtohuni dhe eksperimentoni me raportin e rruazave të shkumës meslime.

Shikoni zhulin më të trashë krokant më poshtë duke përdorur ngjitës të bardhë dhe ngjitës të pastër me një përzierje rruazash shkumë.

SHKENCA CRUNCHY SLIME

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi këtu përreth! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje, dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fillesat e molekulës së ngatërruar janë shumë si grumbulli i spagetit!

A është zhulja një lëng apo i ngurtë?

Ne e quajmë atë një jo-Lëngu Njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS Klasa e Parë
 • NGSS Klasa e Dytë

SI E RUAJNI SLIME?

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditur në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu .

Ne kemi burimet më të mira për të parë para, gjatë dhe pas përgatitjes së slimes tuaj të freskët! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoni gjithashtu shkencën e slime më lart!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar që të mundenitrokas aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

SHËZONI RECETËN TONA E LEHTË PËR TË BËRË SLIME CRUNCHY CRUNCHY SLIME KUDO!

Provo më shumë receta argëtuese për slime të bëra në shtëpi pikërisht këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.