Aktivitet argëtues në renë e shiut për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Eksploroni shkencën e motit me këtë aktivitet të shpejtë dhe të lehtë në renë kompjuterike. Bëni një model vizual të një reje shiu për fëmijët e vegjël. E përkryer për një temë të motit të Pranverës ose një aktivitet shkencor në shtëpi, krijimi i një reje shiu është një ide fantastike, por e thjeshtë shkencore.

BËRË NJË AKTIVITET PËR MOTI ME RE SHI PËR FËMIJË!

Provojeni këtë aktivitet të shpejtë dhe të lehtë të reve për shkencën argëtuese të motit këtë pranverë! Na pëlqeu ta provonim këtë disa vjet më parë, kështu që mendova se tani do të ishte një kohë e mirë për të krijuar një re të re shiu dhe për të parë se çfarë di nxënësi im i ri për shkencën e motit!

Ky aktivitet i reve me shi është gjithashtu një sukses sepse përfshin një material të shkëlqyer ndijor lojërash, krem ​​rroje! Eksploroni shkencën e motit me modelin tonë të reve të shiut pranveror!

AKTIVITET PËR RETË SHIU

DO TË DUHET:

  • një lloj vazoje apo edhe një kavanoz murature të mbushur me ujë
  • krem rroje
  • pika e syve
  • ngjyrosje e lëngshme ushqimore
  • një enë shtesë për të përzier ujin me ngjyrë të shiut

Po kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta STEM.

SI TË BËNI NJË RE SHIU

HAPI 1:  Hidhni një re të bukur rroje me gëzof e të fryrë në renë e shiut sipër ujit në vazo ose kavanoz. Bëmë një re të madhe shiu.

HAPI 2:  Përzieni një tas të veçantë me ngjyrë bluujë. E ngjyrosa fort blu që të mund të shihnim renë tonë të shiut në veprim. Zgjidhni çfarëdo ngjyre që dëshironi të provoni për renë tuaj.

Shiko gjithashtu: 21 Eksperimente të Lehta të Ujit parashkollor - Kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 3  Përdorni pikatoren për të shtrydhur ujin me ngjyrë në renë e kremës së rrojës. Në foton e mësipërme, mund të shihni se pjesa e poshtme e resë është mjaft e mbushur me shiun tonë.

HAPI 4:  Vazhdoni të shtoni ujë shiu në renë tuaj dhe shikoni stuhinë të marrë formë !

ÇFARË ËSHTË NJË RE SHI? 3>

Ky model reje shiu është një aktivitet i lehtë i motit për shkencën e Pranverës dhe një mënyrë e shkëlqyeshme për të treguar se si retë e mbajnë ujin derisa nuk mund ta mbajnë më dhe më pas bie shi!

Kremi i rruajtjes është një foto e një reje, e cila nuk është vërtet e lehtë dhe me gëzof siç e imagjinojmë ne. Në vend të kësaj, retë formohen nga avulli i ujit (mendoni avullin që vjen nga një kazan) që bashkohen në atmosferë.

Shtimi i pikave në kremin e rruajtjes është si më shumë avuj uji që bashkohen në një re. Në atmosferë kur avulli i ujit ftohet, kthehet në ujë të lëngshëm, reja e shiut bëhet e rëndë dhe bie shi. Në mënyrë të ngjashme, pikat tona të ujit të ngjyrosur e bëjnë renë e shiut "të rëndë" dhe bie shi!

Rain Cloud Pranvera Shkenca për Argëtim dhe Mësim Lojtarë!

Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për më shumë aktivitete të mrekullueshme të motit për parashkollor.

Kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar, dhe problem i lirë -sfida të bazuara?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta STEM.

Shiko gjithashtu: Si të bëni një llambë lavë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.