Make Chocolate Slime With Kids - Little Bins for Little Hands

Terry Allison 22-06-2023
Terry Allison

Luani me çokollatën? Epo tani mundeni me recetën tonë të mrekullueshme për slime me çokollatë . Ne kemi shumë receta të mrekullueshme të slimes për t'u shoqëruar me të gjitha festat, stinët dhe temat e lojës! Por a e dinit gjithashtu se slime është shkencë? Shijoni shkencën dhe lojërat ndijore me këtë slime të thjeshtë me aromë çokollate.

BËRË ÇOKOLLATË SLIME ME FËMIJËT!

SLIME QË ËSHTË TAM SI ÇOKOLLATA

Provoni diçka pak më ndryshe dhe bëni slime çokollate. Fëmijët do të mendojnë se është shumë bukur. Edhe pse sigurohuni që të ruani edhe disa pako me çokollatë të nxehtë për të pirë. Unë përdora këtë të fundit.

Le të fillojmë duke thënë se megjithëse kjo slime duket dhe ka erë si çokollatë, nuk është aspak e ngrënshme. Mos e hani këtë llucë! Ne kemi një mori recetash të ngrënshme nëse ju nevojiten në vend të tyre!

SHIKON GJITHASHTU: Slime me çokollatë ushqimore

Bërja e slimes është një çështje serioze me fëmijët dhe e di që të gjithë po kërkojnë recetat më të mira të slimes përreth. Slime jonë me çokollatë është edhe një tjetër recetë e mahnitshme e slimes që mund t'ju tregojmë se si ta bëni!

Oh dhe slime është gjithashtu shkencë, prandaj mos humbisni informacionin e mrekullueshëm mbi shkencën që qëndron pas këtij llumi të lehtë më poshtë. Shikoni videot tona fantastike të slime dhe shikoni se sa e lehtë është të bësh slime-n më të mirë!

Shiko gjithashtu: Modeli i ADN-së së karamele për shkencën ushqimore - Kazanët e vegjël për duart e vogla

RECETA BAZË PËR SLIME

Të gjitha slimes festash, sezonale dhe të përditshme përdorin një nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'ubëj! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara të slimes!

Unë gjithmonë do t'ju njoftoj se cilën recetë bazë të slimes kemi përdorur në fotografitë tona, por gjithashtu do t'ju tregoj se cilën nga Receta të tjera bazë do të funksionojnë gjithashtu! Zakonisht ju mund të ndërroni disa nga përbërësit në varësi të asaj që keni në dorë për furnizimet me slime.

Këtu ne përdorim recetën tonë Liquid Starch Slime . Slime me niseshte të lëngshme është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Tre përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin, teminat dhe pastaj keni mbaruar!

Ku mund të blej niseshte të lëngshme?

Ne marrim niseshtenë tonë të lëngshme në dyqan ushqimore! Kontrolloni korridorin e detergjentit të rrobave dhe kërkoni shishet e shënuara me niseshte. E jona është Linit Starch (markë). Ju gjithashtu mund të shihni Sta-Flo si një opsion popullor. Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target, madje edhe në dyqanet e artizanatit.

Por, çka nëse nuk kam në dispozicion niseshte të lëngshme?

Kjo është një pyetje mjaft e zakonshme nga ata që jetojnë jashtë Shteteve të Bashkuara dhe ne kemi disa alternativa për të ndarë me ju. Klikoni në lidhjen për të parë nëse ndonjë nga këto do të funksionojë! Receta jonë e solucionit të kripur të slimes funksionon mirë edhe për lexuesit australianë, kanadezë dhe në Mbretërinë e Bashkuar.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni lëngniseshte, ju mund të provoni absolutisht një nga recetat tona të tjera bazë duke përdorur zgjidhje të kripur ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu për këtë lloj e ngjitësit ne gjithmonë preferojmë recetën tonë bazë 2 përbërësish për slime glitter.

MBAJTJENI NJË FESTË PËR BËRJEN SLIME NË SHTËPI OSE SHKOLLË!

Gjithmonë mendoja se slime ishte shumë e vështirë për t'u bërë , por pastaj e provova! Tani jemi të lidhur me të. Merrni pak niseshte të lëngshme dhe zam PVA dhe filloni! Ne kemi bërë edhe slime me një grup të vogël fëmijësh për një festë slime! Kjo recetë slime më poshtë bën gjithashtu një slime të shkëlqyer për t'u përdorur në klasë!

SHKENCA E SLIMEVE TË ÇOKOLLATËS

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkenca të bëra vetë këtu rreth slimes! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga të gjata, të përsëritura, dhefillesa ose molekula identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS Klasa e Parë
 • NGSS Klasa e Dytë

RECETA PËR SLIME ÇOKOLLATË

Mos harroni, kjo recetë nuk është e ngrënshme!

JU DUHET:

 • 1/2 filxhan ngjitës shkollor PVA që lahet me ngjyrë të bardhë
 • 1/4 – 1/2 filxhan niseshte i lëngshëm
 • 1 x xhep me çokollatë të nxehtë
 • 1/ 2 filxhanë ujë
 • Tasa, lugë, gota matëse

SI TË BËJMË ÇOKOLLATËSLIME

HAPI 1:  Në një tas shtoni pako me çokollatë të nxehtë dhe ujë. Përziejini mirë së bashku derisa të zhduken kokrrat.

HAPI 2. Shtoni 1/2 filxhan ngjitës dhe përzieni.

HAPI 3: Hidhni 1/4 filxhan niseshte të lëngët. Do të shihni se zhulja fillon të formohet menjëherë. Vazhdoni të trazoni derisa të keni një copëz të njomë çokollate. Lëngu duhet të zhduket!

HAPI 4: Filloni të gatuani slime! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës. Mund ta vendosni edhe në një enë të pastër dhe ta lini mënjanë për 3 minuta dhe do të vini re edhe ndryshimin e konsistencës!

KËSHILLA PËR PËRGATJEN E SLIMES: Ne gjithmonë rekomandojmë që ta përzieni mirë slimin pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar qëndrueshmërinë e saj. Truku me llumin e lëngshëm të niseshtës është të hidhni disa pika të niseshtës së lëngshme në duart tuaja përpara se të merrni zhul.

Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është elastik, por mund të jetë më ngjitës. Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i niseshtës së lëngshme zvogëlon ngjitshmërinë dhe përfundimisht do të krijojë një zhul më të fortë.

Do t'ju pëlqejë sa e lehtë dhe elastike është kjo zhul çokollate për të bërë, dhe për të luajtur me të gjithashtu! Pasi të keni konsistencën e dëshiruar të slimes, është koha për t'u argëtuar! Sa e madhe mund të arrini pa thyer zhul?

RUAJTJA SLIME TUAJ COKOLATE

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditur në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu.

Më pëlqen mënyra se si rrjedh dhe shtrihet slima jonë e çokollatës. Duart tuaja nuk do të jenë kafe më pas!

Ne kemi burimet më të mira për të parë para, gjatë dhe pas përgatitjes së slimes tuaj me çokollatë! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoni gjithashtu shkencën e slime më lart!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS për SLIME

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR SLIME

 • Fluffy Slime
 • Magnetic Slime
 • Glow In The Dark Slime
 • Butter Slime
 • Borax Slime
 • Glitter Slime
 • Slime Metallic

MËSO SI TË BËSH TË LEHTË ÇOKOLLATË SLIME!

Ae dini që ne gjithashtu argëtohemi me   aktivitete shkencore? Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për të provuar më shumë eksperimente shkencore me çokollatë.

Shiko gjithashtu: Fletët e matematikës së kungullit - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.