Plazhi në një shishe për fëmijë - kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Të pëlqen të mbledhësh thesare në plazh? Si thua të bësh një plazh në një shishe? Ne shkojmë në plazh çdo vit, kështu që vitin e kaluar , morëm pak në shtëpi për të luajtur gjatë gjithë vitit! Mblodhëm lloj-lloj guackash, xhami deti, alga deti dhe rërë plazhi! Këtë vit, në pritje të udhëtimit tonë vjetor në plazh, ne bëmë një shishe të thjeshtë zbulimi plazhi për lojë të lehtë ndijore me temën e oqeanit.

Luaj me sensorë të oqeanit

Filloni me një kosh ndijor me rërë plazhi përpara se të bëni shishja juaj e zbulimit të plazhit. Kemi shijuar lojën e shkëlqyer shqisore me këtë kosh të lehtë ndijor me rërë. Ne mblodhëm predha të bukura përgjatë plazhit, duke përfshirë alga deti të thata dhe xhami. Më pëlqen ndjesia e rërës së plazhit.

Kjo është një kohë e shkëlqyeshme për të folur për oqeanin, çfarë kafshësh jetojnë brenda guaskave dhe si janë bërë plazhet!

Bëni një kosh ndijor të oqeanit

Përdor plazhin tuaj gjen ose merr materialet e koshit ndijor të oqeanit në dyqanin e artizanatit!

Koshi i sensorëve të oqeanit

Shiko të gjithë argëtimin që mund të kesh me gjetjet e plazhit!

Keni më shumë guacka për të përdorur? Na pëlqen të gjejmë përdorime të shumta për materialet tona! Përdorni rërën e plazhit për ta bërë këtë rërë zhul, ose për të rritur kristale me guaska.

Si të bëni një plazh në një shishe

Furnizimet e nevojshme për këtë plazh në një shishe janë guaska, rërë, ujë , dhe thesare të tjera plazhi që mund të hasni.

I shtova pak shkëlqim ujit tonë me shkëlqim dhe një pikë ngjyre ushqimore blu. shtova edhe unenjë palë piskatore për ushtrime të shkëlqyera motorike. Derdhja, mbushja, pezmatimi dhe përdredhja bëjnë aktivitete të shkëlqyera praktike të jetës!

Furnizimet:

  • Rëra e plazhit
  • Gaska deti
  • Thesaret e plazhit
  • Uji
  • Ngjyrosja e ushqimit
  • Glitter (opsionale)
Plazhi në një shishe Materialet

Udhëzimet:

STEP 1. Merrni furnizimet tuaja dhe mbushni shishen një të tretën e rrugës me rërë.

HAPI 2. Shtoni aksesorët tuaj me temë plazhi dhe mbushni shishen me ujë.

KËSHILLA : Shtoni një pikë ngjyrosje ushqimore blu ose jeshile dhe pak shkëlqim në ujë për atë shkëlqim të oqeanit!

HAPI 3. Vendosni kapakun fort në shishe.

Shih listën tonë të shisheve ndijore për këshilla dhe truket!

HAPI 4. Është koha për të luajtur!

Përziejeni, tundeni dhe shikoni plazhin tuaj në një shishe të ndarë përsëri në oqean dhe plazh! Çfarë zhytet dhe noton në këtë shishe të zbulimit të plazhit? Bën gjithashtu një mësim të shkëlqyeshëm mini lavaman ose notues!

Sigurohuni që t'i përfshini fëmijët tuaj në procesin e mbushjes së shishes!

Shkundeni, hidheni, shtrijeni në anën e saj! Çfarëdo që të bëni me këtë shishe shkencore, mund të bëni shumë vëzhgime!

Më shumë ide për shishe ose kavanozë të ndjeshmërisë së oqeanit

Provo një shumëllojshmëri mbushësash për të krijuar kavanoza të ndryshëm ndijor oqeanikë! Bën një aktivitet të këndshëm për një festë me temë oqeani që mysafirët mund të marrin në shtëpi! Përdorni mermere akrilike ose qelqi, zhavorr akuariumi, zejerërë, ose ngjitës me shkëlqim!

Shënim: Ne NUK rekomandojmë përdorimin e rruazave të ujit për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Zëvendësojeni me mermere qelqi, gurë të vegjël ose mbushës vazoje akrilike!

Shiko gjithashtu: Si të rriten shpejt kristalet e boraksit - kosha të vogla për duar të vogla

SHISHJA OCEAN SENSORY

Këtu është një version tjetër i shishes sonë popullore me shkëlqim që është argëtuese për fëmijët e vegjël për ta bërë dhe eksploruar.

Shiko gjithashtu: Receta super e lehtë për brumin me re - kosha të vogla për duar të vogla

OCEAN NË NJË SHIHE

Eksploroni 3 mënyra për të krijuar oqeanin tuaj të mrekullueshëm dhe të gjallë në një shishe. Një tjetër variacion argëtues i shishes sonë ndijore të oqeanit lart! Shiko videon!

Kavanoza me sensorë të oqeanit

Më shumë aktivitete argëtuese të oqeanit për t'u shijuar

Ngjyra e printueshme e kafshëve të oqeanit sipas numrit

Bëni një shishe me valët e oqeanit

Eksploroni valët e oqeanit me një shishe të thjeshtë shkencore!

Shishe shkencore e valëve të oqeanit

Paketë e aktiviteteve të printueshme të oqeanit

Nëse po kërkoni të keni të gjitha aktivitetet tuaja të printueshme në një vend i përshtatshëm, plus fletë pune ekskluzive me temën e oqeanit, Paketa jonë e projektit Ocean STEM është ajo që ju nevojitet!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.