Aktivitete të thjeshta për t'u bërë në vjeshtë me pesë shqisa (të printueshme falas) - Kosha të vogla për duart e vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Kur mendoj për stinën e vjeshtës, 5 shqisat më vijnë në mendje menjëherë! Thjesht ndaloni për një moment duke lexuar këtë, mbyllni sytë, merrni frymë thellë,  dhe mendoni për të gjitha ndjenjat dhe fjalët që ju vijnë në mendje kur fillon tetori…

Erëza kungull dhe çdo gjë e këndshme, ajër i freskët dhe i freskët dhe pulovra komode, gjethet shumëngjyrëshe të vjeshtës dhe tingulli kërcitës që lëshojnë nën këmbët tuaja, nxjerrjen e zorrëve të kungullit dhe drithërat e mollëve…

Këto janë disa nga të miat për t'ju nisur! Vjeshta është plot me 5 shqisat, kështu që sot kemi një aktivitet argëtues të printueshëm, disi dinak pesë shqisat e vjeshtës që mund ta përdorni me fëmijët deri në Ditën e Falënderimeve.

IDE AKTIVITETI FALL 5 SENSES PËR FËMIJËT

​Aktivitetet tona të preferuara të vjeshtës fillojnë gjithmonë me një shëtitje në pyll, disa pisha në xhep dhe një dozë të mirë ajri të pastër dhe ngjyra të shkëlqyera.

Këtu, ne mendojmë se shkenca e thjeshtë mund të jetë gjithashtu një kënaqësi për shqisat. Shikoni përreth jush dhe tregoni disa mënyra të thjeshta për t'i prezantuar fëmijët tuaj me 5 shqisat këtë sezon vjeshte! Vë bast se do të gjeni kaq shumë mënyra për ta ndarë menjëherë!

Vite më parë ne krijuam këtë tavolinë super të thjeshtë zbulimi për të eksploruar shqisat . Kjo bën një aktivitet të përsosur me 5 shqisa për parashkollorët dhe ju lehtë mund t'i jepni një temë vjeshte. Tabaka që përdora është një nga aktivitetet e mia të preferuara parashkollore.

Vjeshta është një kohë e mrekullueshme për të eksploruar shqisën e nuhatjes,prekja, shija, shikimi dhe zëri. Nga mbledhja e kungujve te shijimi i byrekut dhe më gjerë. Cilat janë gjërat e përditshme që po bëni që përfshijnë një ose më shumë shqisa? Sigurohuni që t'i vini në dukje ndërsa shkoni!

CILAT JANË 5 shqisat?

Nëse do të eksplorosh vjeshtën dhe 5 shqisat, së pari duhet të dish se cilat janë ato! 5 shqisat përfshijnë prekjen, shijen, zërin, shikimin dhe nuhatjen. Këto koncepte janë jashtëzakonisht të lehta për t'u eksploruar me shkencëtarët e rinj, sepse ne përdorim 5 shqisat tona çdo ditë në shumë mënyra.

Shqisat janë mënyra se si ne eksplorojmë dhe mësojmë rreth botës që na rrethon. Teksturat dhe ngjyrat ndezin shqisat tona të prekjes dhe shikimit. Ushqimet e reja dhe të mirat e shijshme eksplorojnë ndjenjën tonë të shijes, edhe nëse nuk janë aq të shijshme. Erërat e mentes ose kanellës sjellin kujtime ose na bëjnë të ndihemi më në harmoni me stinën ose festën.

MËNYRA TË THJESHTA PËR TË EKSPLRUAR SHQISJET

Këtu është një listë e thjeshtë mënyrash për të eksploruar më të mirën stina e vjeshtës dhe pesë shqisat me fëmijë të të gjitha moshave.

Shiko gjithashtu: 25 ide fantastike për petë pishinë për fëmijë - kosha të vegjël për duar të vogla
  • Shkoni në një gjueti për pastrues të natyrës dhe mendoni se sa gjëra mund të vini në dukje që i përshtaten secilës prej 5 shqisave! Lisat që bien, gjethet që kërcasin, pisha të vrazhda, gjethe të kuqe të zjarrta dhe erë dheu! Thërrisni shqisat ndërsa ecni.
  • Le të mos hamë asnjë nga gjërat që shohim në natyrë, por pse të mos paketojmë mollë të freskëta, krokante dhe me lëng! A keni eksploruar mollët me 5ndjen akoma? A keni vizituar akoma një kopsht me mollë? Ka kaq shumë për të parë, dëgjuar, ndjerë, shijuar dhe nuhatur!
  • Pastroni një kungull! Ky është një aktivitet klasik që ndoshta thjesht e bëni gjithsesi sepse është një traditë vjeshte! Mund të vendosni një tabak për hetimin e kungujve , të bëni një çantë kungujsh ndijore kungulli, ose të bëni zhul direkt brenda kungullit duke përdorur të gjitha zorrët. Një bisedë e mrekullueshme rreth këtij aktiviteti të thjeshtë është përfshirja e 5 shqisave. Ndoshta mund të shtohet një ëmbëlsirë me kungull!
  • Për kohën e lojës dhe mësimin praktik, mund të bëni lehtësisht lojëra me aromë shqisore, si p.sh. brumi ynë i mollës, oobleck me salcë molle, brumë kungull, zhul kanelle, ose brumë reje kungulli. Ne kemi gjithashtu shumë opsione për receta për lojëra ushqimore.
  • Nëse jeni duke pritur për festën e Krishtlindjeve, nuk do të dëshironi të humbisni Aktiviteti ynë i aromave të Krishtlindjeve dhe seksioni 5 shqisat. Ose shikoni Santa's 5 Senses Lab për ide të përshtatshme për fëmijët.

PAKE AKTIVITETI FALL 5 SHQISË

Ky aktivitet i thjeshtë mund të të ndahet me një sërë grupmoshash me pak a shumë ndihmë. Fëmijët mund të shtojnë mënyrat e tyre për të eksploruar stinën e vjeshtës përmes shqisave dhe të bëhen krijues me prekje artistike!

Kliko këtu ose në imazhin më poshtë për të rrëmbyer paketën tuaj Mini Fall 5 Senses

Shiko gjithashtu: Bingo për natën e Vitit të Ri të printueshëm - Kazanët e vegjël për duart e vogla

MË SHUMË AKTIVITETET 5 SHQISËVE

  • Aktiviteti parashkollor 5 SensesTavolinë ose tabaka
  • Pop Rocks dhe 5 Senses
  • Aktiviteti i shijimit të ëmbëlsirave 5 Senses
  • Peeps 5 Senses për Pashkë
  • Mollët dhe 5 shqisat

EASY FALL 5 SHQISË PËR PARASHKOLLOR DHE MË tej

Gërmoni në shkencën e vjeshtës me aktivitete të lehta për t'u bërë që përfshijnë disa nga 5 shqisat!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.