Projekte shkencore për riciklimin - kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Do të jeni të entuziazmuar kur të dini se ka shumë aktivitete STEM që mund t'i bëni me materiale të ricikluara! Pavarësisht nëse e quani miqësore me mjedisin, kursimtar, të lirë ose të lirë, është e mundur që të gjithë fëmijët të kenë një përvojë të mrekullueshme STEM me shumë pak kosto nga xhepi. Mblidhni burimet tuaja, dua të them koshin tuaj të riciklimit dhe le të fillojmë!

Projekte shkencore të riciklimit për STEM

projektet STEM… Sfidat STEM… aktivitetet inxhinierike… të gjitha duken mjaft të ndërlikuara, apo jo ? Ashtu si ato nuk janë të arritshme për shumicën e fëmijëve për t'i provuar ose përdorur në klasa ku koha dhe paratë janë të pakta.

Vetëm imagjinoni nëse gjithçka që ju nevojitet vërtet për STEM është një kuti me lëndë të riciklueshme (dhe ndoshta disa pajisje të thjeshta artizanale për disa)! Shijoni asnjë aktivitet STEM përgatitor ose përgatitje shumë të ulët!

Jeni të interesuar për STEM plus ART? Shikoni aktivitetet tona STEAM!

Para se të zhyteni fillimisht në këto projekte të thjeshta shkencore të bëra nga materiale të ricikluara, eksploroni këto burime të preferuara nga lexuesit për të ndihmuar në përgatitjen dhe planifikimin e projektit tuaj të lehtë.

Mësoni rreth procesit të projektimit inxhinierik, shfletoni libra inxhinierikë, praktikoni fjalorin inxhinierik dhe gërmoni thellë me pyetje për reflektim.

Burime të dobishme STEM

 • Procesi i Dizajnit Inxhinierik
 • Inxhinieri Vocab
 • Libra Inxhinierike për Fëmijë
 • Libra STEM për Fëmijë
 • RrjedhinPyetje reflektimi
 • Çfarë është një inxhinier?
 • Aktivitetet inxhinierike për fëmijët
 • Duhet të ketë STEM Lista e furnizimeve
Tabela e përmbajtjes
 • Projektet shkencore të riciklimit për STEM
 • Si t'i vendosni fëmijët tuaj për projekte riciklimi
 • Ta ktheni atë në një Projekti i Panairit shkencor
 • Lista e projekteve të riciklimit për fëmijë
 • 100 projekte STEM për fëmijë

Si t'i vendosni fëmijët tuaj për projekte riciklimi

Përdorni atë që keni dhe lërini fëmijët tuaj të bëhen krijues me materiale të thjeshta! Këto ide funksionojnë shkëlqyeshëm edhe për Temën e Ditës së Tokës !

Shiko gjithashtu: 21 Eksperimente të Lehta të Ujit parashkollor - Kosha të vogla për duar të vogla

Këshilla ime profesionale është të kapni një çantë ose kosh plastike të madhe, të pastër dhe të pastër. Sa herë që hasni në një artikull të lezetshëm që normalisht do ta hidhnit në riciklim, në vend të kësaj hidheni në kosh. Kjo vlen për materialet e paketimit dhe artikujt që përndryshe mund t'i hidhni.

Cilat lloje të riciklueshmeve janë perfekte për këto aktivitete riciklimi më poshtë? Pothuajse çdo gjë! Shishe plastike, kanaçe prej kallaji, tuba dhe kuti kartoni, gazeta, teknologji e vjetër si kompjuterë dhe CD të vjetra dhe çdo shanse apo fund që duket i bukur.

Ka gjithashtu shumë artikuj si stiropori dhe materialet e paketimit që mund të ruhen nga koshi i plehrave dhe riciklohen në projekte riciklimi të freskëta.

Materialet standarde STEM për t'u kursyer përfshijnë:

 • tuba letre për peshqir
 • tuba tualeti me rrotull
 • shishe plastike
 • kanaçe prej kallaji (skajet e pastra, të lëmuara)
 • të vjetraCD
 • kuti drithërash, enë me tërshërë
 • mbështjellës me flluskë
 • paketim kikirikësh

Më pëlqen gjithashtu të mbaj një kosh me furnizime pranë si shirit, ngjitës, kapëse letre, fije, gërshërë, markera, letër, shirita gome dhe çdo gjë tjetër që mendoni se fëmijët tuaj mund të përdorin për të ndërtuar ose inxhinieruar projektet e tyre të riciklimit.

Sigurohuni që të keni sa më poshtë:

 • shirit artizanal me ngjyra
 • ngjitës dhe shirit
 • gërshërë
 • shënues dhe lapsa
 • letër
 • vizore dhe kasetë matëse
 • kosh mallrash të ricikluara
 • kosh mallrash jo të ricikluara
 • pastrues tubash
 • shkopinj artizanale (shkopinj kokoshkash)
 • luaj brumë
 • kruajtëse dhëmbësh
 • pompome

Kthejeni në një projekt të panairit shkencor

Projektet shkencore janë një mjet i shkëlqyer për fëmijët më të rritur për të treguar se çfarë di për shkencën! Plus, ato mund të përdoren në të gjitha llojet e mjediseve, duke përfshirë klasat, shkollën në shtëpi dhe grupet.

Fëmijët mund të marrin gjithçka që kanë mësuar rreth përdorimit të metodës shkencore, duke deklaruar një hipotezë, duke zgjedhur variabla dhe duke analizuar dhe paraqitur të dhëna .

Dëshironi ta ktheni një nga këto eksperimente në një projekt të mrekullueshëm të panairit shkencor? Shikoni këto burime të dobishme.

 • Këshilla për projektin shkencor nga një mësues
 • Idetë e bordit të panairit shkencor
 • Projektet Easy Science Fair

Klikoni këtu për të marrë aktivitetet tuaja STEM të printueshme falaspaketo!

Lista e projekteve të riciklimit për fëmijë

Shikoni këto aktivitete riciklimi më poshtë duke klikuar në lidhjet. Do të doja gjithashtu të shtoja se mund të përdorni mbeturinat dhe artikujt e riciklimit për të ndërtuar varka për të notuar, makina për të shkuar dhe aeroplanë për të fluturuar. Ju gjithashtu mund të shikoni përreth dhe të shihni se çfarë keni tashmë për të ndërtuar struktura për një ide të shpejtë STEM!

Qese letre STEM Challenges

Shikoni këto 7 aktivitete STEM që mund të bëni me disa familje të thjeshta artikujt. Mbushni një ose dy qese letre me lëndë të riciklueshme për këto sfida argëtuese STEM.

Ndërtoni një vrapim prej mermeri prej kartoni

Kthejeni të gjithë tubat e kartonit tuaj të mbetur në diçka argëtuese dhe të dobishme me këtë stacion mermeri STEM aktivitet.

Ndërtoni një çikrik me maniak me dorë

Ndërtimi i makinerive të thjeshta është një mënyrë e shkëlqyer për fëmijët që të mësojnë se si funksionojnë gjërat! Artizanati ynë me çikrik është vërtet një aktivitet i lehtë STEM me ndikim të madh.

Bëni një kaleidoskop DIY

Dizajnoni dhe krijoni një kaleidoskop DIY për fëmijët duke përdorur materiale të riciklueshme për një aktivitet të thjeshtë riciklimi.

Ndërtoni një Droid

Disa materiale të riciklueshme dhe pak imagjinatë është gjithçka që duhet për të ndërtuar një droid ose robot argëtues me këtë projekt riciklimi fantastik.

Cardboard Rocket Ship

Bëni kutinë tuaj super argëtuese të anijes me raketa nga një kuti e madhe kartoni.

Merrni pjesë në një kompjuter

A keni fëmijë që duan të ndani gjërat, të thyera apo jothyer? Pse të mos i lini të shkëputin një kompjuter, me pak ndihmë. Djali im mendoi se ky ishte aktiviteti më i lezetshëm i riciklimit ndonjëherë!

Artizanati i kartonit të vezëve plastike

A mund ta besoni se ky zanat i ricikluar përdor kuti vezësh! Kaq e lehtë për t'u bërë, argëtuese për t'u veshur, përdor materiale të ricikluara dhe gjithashtu përfshin pak kimi!

Shkrirja e ngjyrave

Një projekt lehtësisht i ricikluar ose i ripërdorur! Kthejeni kutinë tuaj të madhe të copave të shkumësave të thyera dhe të konsumuara në këto shkumësa të reja të bëra vetë.

Kartoni Bird Feeder

Bëni ushqyesin tuaj super të thjeshtë shtëpiak nga një rrotull letre higjienike dhe shtoni këtë aktivitet argëtues të shikimit të zogjve në ditën e fëmijës tuaj!

Kulla Eiffel prej letre

Kulla Eifel duhet të jetë një nga strukturat më të njohura në botë. Bëni vetë kullën Eiffel prej letre vetëm me shirit, gazetë dhe laps.

Kulla Eiffel prej letre

Riciklimi i letrës

Bërja e letrës tuaj të ricikluar nuk është vetëm e mirë për mjedisin, por është shumë argëtim gjithashtu! Zbuloni se si të bëni një punim për tokë letre nga copa letre të përdorura.

Ndërtoni një furrë diellore DIY

STEM nuk është i plotë derisa të keni bërë vetë furrën tuaj diellore ose solar tenxhere për shkrirjen e s'mores. Nuk nevojitet zjarr kampi me këtë klasik inxhinierik! Zbuloni se si të bëni një furrë diellore me kuti picash dhe çfarë materialesh ju nevojiten. Është shumë e thjeshtë!

Furrë diellore DIY

shishe plastikeSerë

Kënaquni me rritjen e bimëve me një mini serë të bërë nga shishe plastike! Shikoni ciklin jetësor të një bime të shpaloset me materiale të thjeshta nga koshi juaj i riciklimit!

Shiko gjithashtu: 10 Mbushësit më të mirë të koshit ndijor për lojën ndijore - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Shpresoj që këto aktivitete dhe projekte riciklimi të jenë pikërisht ajo që ju nevojitet për të ushqyer pasionet e fëmijëve tuaj për të gjitha gjërat STEM ose STEAM. Vë bast se do të hasni në më shumë ide të shkëlqyera gjatë rrugës!

Madje vë bast se do të krijoni disa sfida të mrekullueshme nga vetja. Të gjitha këto aktivitete të ricikluara STEM janë një trampolinë e shkëlqyer për krijimtarinë tuaj!

100 projekte STEM për fëmijë

Dëshironi mënyra edhe më të shkëlqyera për të mësuar me STEM në shtëpi ose në klasë? Kliko këtu.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.