10 Mbushësit më të mirë të koshit ndijor për lojën ndijore - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Keni dashur ndonjëherë të bëni kosha ndijore, por nuk keni ditur se me çfarë t'i mbushni për lojëra shqisore? Këtu është lista jonë e 10 mbushësve tanë të preferuar ndijor të koshit për ju që të përpiqeni të krijoni një kosh argëtues ndijor në çdo kohë të vitit. Ne kemi mjaft burime për t'ju bërë në rrugën tuaj për të bërë kosha të mrekullueshëm ndijor për zhvillimin e hershëm të fëmijërisë. Shikoni këta mbushësit ndijor më të mirë të koshit për mosha të shumta për të shijuar lojën së bashku!

MBUSHËSET MË TË MË TË MIRA TË KOSHIT SHQIPTAR PËR LUAJMË SHQETËSISHME SENSORORE PËR FËMIJË!

PSE BËNI NJË KOSH SHQIPTAR?

Koshat me sensorë janë argëtim i mrekullueshëm praktik për shumë mosha, duke përfshirë të vegjlit, nga kopshtet deri tek parashkollorët! Shumë aftësi të të mësuarit të hershëm mund të zhvillohen përmes lojës shqisore në kosh, duke përfshirë komunikimin social dhe emocional, shkrim-leximin, aftësitë e shkëlqyera motorike dhe më shumë!

Koshat ndijore ofrojnë një rrugëdalje për fëmijët që të angazhohen në një mënyrë kuptimplote dhe gjithashtu të marrin të dhëna shqisore që mendja dhe trupi i tyre i vogël dëshirojnë.

Eksplorimi përmes prekjes dhe ndjenjës mund të jetë një përvojë pozitive për shumicën e fëmijëve. Hyrja ndijore nga koshat ndijore punon me sistemin nervor të fëmijës suaj. Ju mund të gjeni se fëmija juaj preferon disa mbushës shqisor koshi mbi të tjerët, kështu që mos hiqni dorë nga përpjekjet! Lëreni fëmijën tuaj të jetë udhërrëfyesi juaj!

10 MBUSHËSET MË TË MË TË MIRA TË KOSHIT SHQIPTAR

A keni një mbushës ndijor të preferuar të koshit? Ne kemi mbledhur një koleksion të mbushësve tanë të preferuar ndijor të koshit, atëjanë të lehta për t'u gjetur ose bërë, dhe gjithashtu të lira. Më pëlqejnë mbushësit ndijor të koshit që mund t'i ruaj lehtësisht pas përfundimit të kohës së lojës dhe janë të lehta për t'u nxjerrë përsëri. Këto mbushëse më të mira ndijore të koshit nuk përfshijnë ato që janë shumë të çrregullt ose që mund të përdoren vetëm një herë, por ne i duam edhe ato! Këto të renditura më poshtë janë materialet e mia të preferuara të koshit ndijor për ruajtje dhe ripërdorim të lehtë.

1. ORIZ ME NGJYRA

Orizi me ngjyrë është numri një në listën tonë të mbushësve të preferuar ndijor të koshave! Zbuloni se si të lyeni orizin për ngjyra të bukura që të përshtaten me temat tuaja. Këtu është burimi ynë për më shumë se 50 ide ndijore për koshin e orizit për të gjitha stinët! Orizi duhet të jetë një nga mbushësit më të shpejtë dhe më të lehtë ndijor të koshit!

Shikoni një qese tonë me oriz dhe 10 mënyra për të luajtur!

2. PASTA ME NGJYRA

Kopjet e thjeshta nga qilarja juaj mund të bëjnë mbushës të shpejtë dhe të lehtë të koshave me sensorë. Shikoni recetën tonë të thjeshtë se si të ngjyrosni makaronat për një mbushës të lirë të koshit ndijor.

Shikoni koshin tonë më të ri ndijor me makarona – Koshi me sensorë fluturash

3. SHKËMBINËT AQUARIUM

Këta shkëmbinj me ngjyra të ndezura bëjnë mbushës të lehtë ndijor të koshit dhe janë të shkëlqyeshëm për kaq shumë ide lojërash ndijore! Shikoni disa nga mënyrat se si i kemi përdorur shkëmbinjtë tanë të akuariumit si pjesë e 20 librave tanë me aktivitete të lojërave shqisore!

4. RRUAJA E UJIT

Ne nuk e mbështesim më përdorimin e rruazave të ujit për sensorëkosha dhe luaj. Rruazat e ujit, nëse gëlltiten mund të jenë fatale. Ju lutemi mos i përdorni ato.

5. RËRË E NGJYRORE

Rëra e ngjyrosur artizanale është një mbushës argëtues ndijor i faturës që të kujton lojën e jashtme me kuti me rërë! Këtu kemi përdorur rërën tonë të ngjyrosur për një kuti ndijore me temë për Krishtlindje, një kosh ndijor për Ditën e Shën Valentinit dhe një kosh ndijor rëre për pranverën.

Shiko gjithashtu: Projekti i Erosionit të Plazhit - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

Shiko gjithashtu: 50 Punime Ornamentesh Krishtlindjesh Për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

6. LETË E SHKRUARUR

Sigurohuni që letrat e grimcuara të grumbullohen që mund të keni në dorë. Merr pak nga dyqani i dollarëve ose bëje letrën tënde, e copëtuar e bën një mbushës shqisor argëtues, por të çrregullt.

7. KRIPË ME NGJYRA

Kripa është një opsion i lirë dhe i lehtë për mbushësit me sensorë të koshave. Zbuloni se si të lyeni kripën për të bërë kripë me ngjyrë të bukur për orë të tëra lojërash argëtuese ndijore!

8. UJI

A e keni menduar ndonjëherë ujin si një mbushës ndijor i koshit? Nuk është çudi që uji është një nga zgjedhjet tona të preferuara për lojën shqisore! Ka kaq shumë gjëra që mund të bëni me ujin, duke përfshirë ngrirjen e tij dhe krijimin e një aktiviteti argëtues të lojës së shkrirjes së akullit.

Shikoni këto ide argëtuese të lojës shqisore me ujë dhe akull:

  • Ide tavoline ndijore për ujin
  • Vezë të ngrira dinosauri
  • Aktivitete akulli për lojëra të thjeshta ndijore
  • Shkrirja e akullit arktik

9. Fasule

Të gjitha llojet e fasuleve dhe bizeleve të thata shtëpiake përbëjnë një mbushës të shkëlqyeshëm ndijor të koshit. Përveç kësaj, ato ruhen mirë dhe ruhen për shekuj!

Shkarkimi i misrit krijon një tjetër kosh ndijor argëtuesmbushës!

10. BRUMI I REVE

Bruri i reve bën listën tonë të mbushësve të preferuar të koshit ndijor sepse është shumë i gjithanshëm për të luajtur me të. Gjithashtu ruhet bukur për një kohë të gjatë.

Shikoni recetën tonë të brumit të resë të bërë në shtëpi

Këtu janë disa variante për lojën aromatike me brumin e reve:

  • Aktivitetet shqisore me brumin e reve
  • Brumë me re kungull
  • Brumë me re çokollatë

Këta mbushës ndijorë bëjnë të mrekullueshëm çdo lojë ditore dhe mund të përshtatet lehtësisht për t'iu përshtatur temave tuaja, planeve të mësimit ose ideve për lojëra për të vegjlit, kopshtet dhe parashkollorët.

IDE MË TË DOBISHME PËR KOSHAT SENSORY

  • Gjithçka që ju nevojitet për të dini rreth krijimit të koshave ndijor
  • Pastrimi i lehtë i koshave sensorë
  • Ide për mbushësit sensorë të koshave

Cilët janë mbushësit tuaj të preferuar ndijor të koshave?

IDETË MË MË TË MIRA PËR MBUSHËSIN E KOSHIT TË SHQIPËRISË PËR LUAJMË ARGËZUESHME SENSORORE!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë  receta argëtuese të lojërave ndijore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.