Receta Bubbly Slime - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 11-06-2023
Terry Allison

Bërja e zhulrave të gazuara dhe me flluska për Ditën e Shën Valentinit më kujton ilaçet argëtuese! Ky është një kombinim i shkëlqyeshëm i të gjitha gjërave të kimisë me prodhimin e zhulit dhe një reaksion kimik të gazuar. Si e bëni flluska zhul dhe gaz? Kjo është padyshim një nga recetat më të lezetshme të slimes me flluska që kemi deri më tani, sepse kombinon dy gjëra që ne i duam: bërjen e slimes dhe reagimet e uthullës së sodës së bukës.

SI TË BËJMË SLIME BUBBLY

SHKENCA E DITËS SË VALENTINIT

Kjo është prodhimi i llumit i çuar në një nivel krejtësisht të ri të mirësisë së rrëmujshme, perfekte për ditën e Shën Valentinit me ilaçe dashurie dhe reaksione kimike.

Si e bëni ju zhul me sodë buke dhe uthull? Në përgjithësi, ne mendojmë për reaksione kimike të çmendura kur përziejmë sodën e bukës dhe uthullën dhe projektin klasik të shkencës së vullkanit!

Epo, ne e bëmë një hap më tej dhe mund t'ju tregojmë se si të bëni slime që gazon dhe flluska. Slime me flluska është perfekte për t'u bërë në çdo kohë të vitit, por këtu kemi shtuar një ndryshim argëtues për Ditën e Shën Valentinit.

Kjo recetë e slime me flluska ka faktorin e caktuar oooh dhe aaah, por është gjithashtu shumë e lehtë për t'u vendosur. Pak i çrregullt, ky slime me flluska do të jetë një HIT i madh!

Shikoni të gjitha aktivitetet tona shkencore për Ditën e Shën Valentinit!

SHKENCA SLIME

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi këtu përreth. Slime me të vërtetë bën një demonstrim të shkëlqyer të kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë!Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Cila është shkenca pas zhulit? Jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe më gome si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fijet e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë? Ne e quajmë atë një lëng jo-njutoni sepse është pak nga të dyja!

SLIME PËR NGSS: A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme? E bën dhe ju mund të përdorni bërjen e llumit për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Lexoni më shumë rreth shkencës së slime këtu!

Sigurisht, ka një shkencë shtesëeksperimenti që po ndodh këtu, i cili është reaksioni kimik midis sodës së bukës dhe uthullës. Kur acidi dhe baza përzihen së bashku, ato prodhojnë një gaz të quajtur dioksid karboni. Kjo shihet në shpërthimin e flluskave të gazuara që ndodh kur përzieni llumin!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTAT FALAS RECETËS SLIME

RECETA BUBBLY SLIME

Mësoni si të bëni slime me sodë buke, uthull dhe ngjitës për përvojën më të mirë të prodhimit të slimes ! Mund të gjeni më shumë receta argëtuese për slime të Ditës së Shën Valentinit këtu!

PËRBËRËSIT

 • 1/2 filxhan ngjitës i bardhë i shkollës që lahet
 • 1 lugë gjelle tretësirë ​​fiziologjike
 • 2 lugë gjelle sodë buke
 • 1/4 filxhan uthull të bardhë
 • Ngjyrë ushqimi (e kuqe, rozë ose vjollcë)
 • Konfeti zemre (opsionale)
 • E vogla Enë (për përzierjen e vullkanit të llumit)
 • Kupë e vogël (për përzierjen e uthullës dhe solucionit të kripur)
 • Tabakja e biskotave ose artizanati

KËSHILLA PËR SLIME BUBBLY:

Kur kërkoni për një enë të mirë për slimin tuaj me flluska, gjeni diçka që është në anën më të lartë, por me një hapje mjaft të gjerë për t'ju lejuar të përzieni lehtësisht edhe zhul. Natyra e një reagimi të sodës dhe uthullës është se gazi i prodhuar shtyn gjithçka lart e jashtë.

Një enë më e gjatë dhe më e ngushtë do të japë një shpërthim më të mirë në krahasim me një enë më të gjerë dheenë më e shkurtër. Na pëlqen grupi ynë i lirë i gotave për aktivitete argëtuese shkencore.

SI TË BËJMË SLIME BUBBLY

HAPI 1: Filloni duke kombinuar ngjitësin dhe sodën e bukës në enën tuaj të zgjedhur. Do të vini re se ndërsa përzieni sodën e bukës në ngjitës, ajo trashet! Ky është me të vërtetë qëllimi i shtimit të sodës së bukës në recetat e llumit me tretësirë ​​të kripur.

HAPI 2: Për ilaçin e dashurisë me zhul me flluska, ne përdorëm ngjyrosje ushqimore të kuqe dhe vjollcë, por nuk e bëmë' mos i përzieni menjëherë. Shtoni 5 pika të kuqe në përzierjen e ngjitësit dhe sodës së bukës dhe përzieni.

Më pas shtoni 1-2 pika ngjyrues ushqimor vjollcë, por MOS e përzieni! Kjo do t'i japë vendin një shpërthimi argëtues të ngjyrave ndërsa përzieni. Ju vërtet mund ta bëni këtë slime me flluska çdo ngjyrë që dëshironi! Sipër shtoni edhe zemrat e konfetit!

HAPI 3: Në një enë tjetër të vogël, përzieni uthullën dhe tretësirën e kripur.

Shiko gjithashtu: Aktivitetet e matematikës dhe shkencës për parashkollorët: Ide A-Z

Mund të luani edhe me sasia e uthullës që përdorni për një mënyrë tjetër për të vendosur një eksperiment me slime!

HAPI 4: Hidhni përzierjen e uthullit/kripur në përzierjen e ngjitësit dhe filloni të përzieni!

Do të vini re se përzierja fillon të flluskojë dhe përfundimisht të shpërthejë kudo! Kjo është arsyeja për tabaka!

HAPI 5: Vazhdoni të përzieni derisa të përfundojë shpërthimi. Do të vini re se trazimi bëhet gjithnjë e më i vështirë sepse po përzieni edhe llumin tuaj!

Pasi të keni trazuar sa më shumë,shtrihuni dhe nxirrni llumin tuaj! Do të jetë pak e çrregullt në fillim, por ky slime është i mrekullueshëm! Gjithçka që duhet të bëni është ta gatuani pak.

KËSHILLA PËR SLIME: Shtoni disa pika kripur në duar përpara se të kapni zhul!

Ajo nuk duhet të ngjitet as në duar! Por nëse pasi të keni gatuar zhul, ajo ende ndihet ngjitëse, mund të shtoni një ose dy pika të tjera kripë në të dhe të vazhdoni të gatuani. Mos shtoni shumë përndryshe do të përfundoni me një slime prej gome!

Vazhdo dhe luani me slime-in tuaj të Shën Valentinit!

Shiko gjithashtu: Kalendari i Ardhjes LEGO i printueshëm - kosha të vegjël për duar të vogla

MË SHUMË ARGËTIM BUBBLY

Çfarë mund të bëni me shpërthimin e mbetur rrëshqitës në fletën e biskotave? Në fakt mund të luani edhe me të! I shtuam një shiringë kripur dhe patëm një lojë argëtuese të çrregullt me ​​zhul. Bëhet një tingull i shkëlqyeshëm kur e shtrydhni për shkak të të gjitha flluskave nga reagimi që kanë mbetur!

Siç e përmenda më lart, zhulja që krijohet së bashku me vullkanin e gazuar nuk është domosdoshmërisht diçka që do të kursejë për javë të tëra. Ne e pamë se u bë pak e holluar me ujë dhe jo aq e këndshme ditën tjetër.

Dëshironi më shumë shpërthime me gaz? Shikoni vullkanin tonë të limonit

SLIME FLESKË PËR SHKENCËN E DITËS SË VALENTINIT!

Shikoni recetat MË TË MIRA për slime. Shikoni të gjithë koleksionin tonë këtu duke përfshirë zhul me gëzof, zhul në re, zhul crunchy, dhe shumë më tepër!

 • Fluffy Slime
 • Clear Slime
 • GalaktikëSlime
 • Cloud Slime
 • Slime boraks
 • Slime balte

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.