Receta e gomës së ariut të gomuar - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Nëse dëshironi ose keni nevojë për një lloj tjetër aktiviteti slime, receta jonë e slimes për ariun është vetëm për ju! Unë jam më shumë një vajzë klasike, por kush mund t'i rezistojë pak shkencës së ëmbëlsirave. Kemi mijëra receta ushqimore për slime tani që padyshim që ka diçka për të gjithë! Ky slime i ngrënshëm i bërë nga arinjtë e dhëmbëve është i sigurt se do të jetë një hit me fëmijët tuaj!

RECETA PËR FËMIJËT PËR FËMIJËT GUMYY BEAR SLIME!

SLIME E ngrënshme

Lulku i ngrënshëm i gomuar i ariut, i zgjatur dhe argëtues, është një kënaqësi e vërtetë për fëmijët. Unë i përmbahem recetave bazë klasike të slimes, por një mik e bëri këtë për mua. Asaj i pëlqen të bëjë receta për slime të ngrënshme të bëra në shtëpi, kështu që e dija se ajo ishte zonja në të cilën duhet të shkoja!

Nuk duhet më të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona të slimes pa boraks në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS PËR SLIME

Pse dëshironi të bëni slime të ngrënshëm?

Ndoshta ju duhet një slime plotësisht pa boraks për një arsye ose një tjetër! Të gjithë aktivizuesit bazë të llumit, duke përfshirë pluhurin e boraksit, kripërat e kripura ose solucionet e kontaktit, pikat e syve dhe niseshteja e lëngshme përmbajnë të gjithë borë. Këta përbërës do të renditen si boraks, borat natriumi dhe acid borik. Ndoshta ju thjesht nuk dëshironi t'i përdorni ose nuk mund t'i përdorni këto përbërës!

Ose ndoshta keni shumë karamele përreth dhe dëshironi të bënidiçka e lezetshme me të, si të bësh një zhul të ngrënshëm. Ne kemi bërë gjithashtu peep s slime të cilin mund ta shihni këtu.

Ka një sirtar në qilarin tonë që mban të gjitha ëmbëlsirat tona të festave dhe mund të jetë i tejmbushur pas periudhave të caktuara të vitit, kështu që na pëlqen ta kontrollojmë nxirrni gjithashtu Candy Science Experiments.

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të plotë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS PËR SLIME

Shijoni SLIME SIGURT APO SHUMË TË ngrënshme?

Këto fjalë përdoren në mënyrë të ndërsjellë, por këtu janë mendimet e mia. Kjo recetë e zhulit të ngrënshëm të ariut nuk është toksike, por unë kurrë nuk sugjeroj të hani slimes të ngrënshëm si meze të lehtë. Mund ta quani gjithashtu zhul pa boraks!

Me siguri mund të shijoni një ose dy shije aty-këtu, dhe kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse keni një fëmijë që i pëlqen të vendosë gjithçka në gojën e tij ose të saj! Më pëlqen t'i quaj këto lloj recetash për slime të sigurta për shije.

SHIKON GJITHASHTU: Eksperimente të Mrekullueshëm të Shkencës Ushqimore

RECETA E GUMMY BEAR SLIME

Fëmijët dua ndjesinë e slime. Tekstura dhe konsistenca e bëjnë slime një eksperiencë të mirë për fëmijët! Nëse nuk mund të përdorni asnjë nga recetat tona bazë për slime ose thjesht dëshironi të provoni diçka pak më ndryshe për aktivitetet shqisore, provoni një recetë të ngrënshme të slimes si kjo!

JU DONEVOJET:

  • 1 filxhan Gummy Bears (përpiquni të përputhen me ngjyrat)
  • 2 lugë niseshte misri
  • 1 lugë gjelle sheqer pluhur (pluhur sheqeri)
  • 1/2 lugë vaj (sipas nevojës)

SI TË BËNI GUMYY BEAR SLIME

Të rriturit Nevojitet mbikëqyrje për këtë slime pasi përzierja do të jetë e nxehtë!

1. Vendosni arinjtë gomë në një tas të sigurt për mikrovalë dhe ngrohni për 30 sekonda.

2. Përziejeni mirë dhe ringrojeni sipas nevojës për ta bërë përzierjen plotësisht të lëmuar (nuk ka mbetur gunga apo pjesë ariu).

Shiko gjithashtu: Fletët e punës shkencore të Krishtlindjeve të printueshme - Kosha të vogla për duar të vogla

3. Pasi të shkrihet e përziejmë mirë që masa të ftohet. HOT, HOT, HOT!

Shiko gjithashtu: Eksperiment shkencor i peshkimit në akull - kazanët e vegjël për duar të vogla

4. Kombinoni niseshte misri dhe sheqer pluhur dhe vendoseni gjysmën në një dërrasë prerëse ose sipërfaqe të pastër (si banaku juaj).

Sigurohuni që karamele të jetë ftohur mirë përpara se të filloni të përzieni. Arinjtë e shkrirë do të jenë të nxehtë!

5. Hidheni përzierjen e gomës së ariut mbi përzierjen e niseshtës së misrit dhe kur të ftohet mjaftueshëm për t'u prekur, gatuajeni përzierjen e mbetur të niseshtës së misrit.

Në fillim do të jetë ngjitëse, por vazhdoni të gatuani dhe do të bëhet më pak ngjitëse.

0>

6. Pasi të jetë përfshirë e gjithë niseshteja e misrit, gatuajeni me pak vaj për të ndihmuar që zhulja të jetë më elastike dhe elastike. Ju ndoshta nuk do të keni nevojë për sasinë e plotë të vajit.

Ky slime mund të nxehet edhe një herë për një lojë të dytë, por synohet të jetë një recetë që përdoret një herë.

Ndajeni deri në ngjyrat e ariut të dhëmbëvedhe bëni disa tufa siç shihet në videon e mësipërme!

Bambolet e buta janë perfekte për të bërë slime të ngrënshme. Gjithashtu, shikoni zhulin tonë të marshmallow dhe zhulin e shpërthimit të yjeve.

Mund ta përgatisni gjithashtu këtë recetë për slime të ariut pa niseshte misri për një përvojë edhe më të shijshme.

Pak më të rrëmujshme se recetat tona origjinale të slimes, por ia vlen plotësisht rrëmuja shtesë! Plus, kujt nuk i pëlqen të mbulohet me karamele!?

Fëmijëve të të gjitha moshave do t'i pëlqejnë këto përvoja të pasura me ndjeshmëri. Ndjeni, nuhasni, shijoni!

Shpresoj t'ju pëlqeu duke e bërë dhe duke luajtur me këtë recetë të shijshme të shijshme dhe të sigurt për slime të ngrënshme të ariut! Pjesa më e mirë është se përdor përbërësit bazë të kuzhinës!

RECETA TOTALLY FUN GUMMY BEAR SLIME

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për receta të thjeshta për slime të ngrënshme.

EKSPERIMENTE SHKENCORE TË ngrënshme

RECETA SHTËPIE SLIME

Jo më shumë duhet të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona për slime pa boraks në një format të thjeshtë për t'u printuar në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.