25 Aktivitetet, Eksperimentet dhe Zanat më të mira të Oqeanit

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Pavarësisht nëse po planifikoni një vizitë në plazh ose po krijoni një temë nën det në klasë, këto aktivitete të oqeanit janë mundësia e përsosur për t'u mësuar fëmijëve rreth oqeanit, duke përfshirë kafshët e detit me lojëra praktike! Eksperimente argëtuese shkencore të oqeanit dhe zanate oqeanike për të mësuar, zbuluar dhe eksploruar një nga vendet më të mira në Tokë, plazhin!

Tema e oqeanit për shkencën e verës

Çdo verë ne kemi mundësinë të vizitojmë oqeanin për disa javë. Sa kohë e mrekullueshme është të eksplorosh plazhet dhe pishinat e baticës. Çdo vit ne eksplorojmë pak më shumë dhe mësojmë pak më shumë.

Aktivitetet tona oqeanike, duke përfshirë temat e shkencës së oqeanit, janë frymëzuar nga koha jonë nga oqeani. Këto aktivitete të oqeanit dhe zanatet e oqeanit për fillore janë një mundësi për të ndërtuar aftësi të thjeshta, për të bërë vëzhgime dhe për të zbuluar ndryshimet që ndodhin në oqean. Mezi pres të shoh se çfarë do të sjellë kjo verë! Eksploroni më shumë shkencë verore këtu!

Shiko gjithashtu: How To Merble Paper - Little Bins for Little Hands

Ka kaq shumë aktivitete të oqeanit për të eksploruar! Shikoni të gjitha idetë tona argëtuese më poshtë për lojë dhe mësim të lehtë në oqean!

Aktivitetet me temën e oqeanit shoqërohen gjithashtu mirë me aktivitetet tona të Ditës së Tokës ! Mësojini fëmijët se si të kujdesen për Tokën tonë, e cila përfshin oqeanet dhe kafshët e mahnitshme të detit!

Përmbajtja
 • Tema e oqeanit për shkencën e verës
 • Aktivitete të shpejta të oqeanit për të vegjëlit deri tek parashkollorët
 • Kliko këtu për FALASAktivitete Ocean STEM të printueshme!
 • Aktivitete zbavitëse të oqeanit për fëmijë
  • Eksperimente oqeanike
  • Aktivitetet e ndërtimit të oqeanit
  • Aktivitetet e oqeanit
 • Paketë e printueshme e aktiviteteve të oqeanit

Aktivitete të shpejta të oqeanit për të vegjlit tek parashkollorët

Bëni një kosh të akullt me ​​sensorë të oqeanit që do t'i mbajë fëmijët të angazhuar ndërsa ata janë të lirë krijesa detare nga oqeani i akullt e i ngrirë!

Këtu është një shishe ndijore e oqeanit që është argëtuese për fëmijët e vegjël për ta bërë dhe eksploruar.

Krijoni slime me gëzof më të mirë ndonjëherë për një praktike Ocean slime aktivitet për fëmijë! Dekoroni me guaska dhe gurë të çmuar ose krijesa të vogla deti plastike!

Valët e oqeanit rrotullues me ngjyra! Këtu është një mënyrë tjetër për të bërë slime oqeanike .

Eksploroni 3 mënyra për të krijuar oqeanin tuaj të mrekullueshëm dhe argëtues në një shishe .

Kliko këtu për aktivitetet tuaja Ocean STEM FALAS të printueshme!

Aktivitete argëtuese të oqeanit për fëmijë

Ne i kemi ndarë këto aktivitete argëtuese dhe të lehta në oqean në 3 grupe për ju; temat e shkencës së oqeanit, aktivitetet e ndërtimit të oqeanit (mësoni për kafshët e detit) dhe zanatet e oqeanit. Klikoni mbi titujt e mëposhtëm për listën e plotë të furnizimeve dhe udhëzimet hap pas hapi për çdo aktivitet oqean.

Eksperimentet e oqeanit

Kënaquni me aktivitete shkencore të oqeanit që do t'i prezantojnë fëmijët me konceptet e erozionit bregdetar, acidifikimit të oqeanit, lëvizjes së oqeanit dhe më shumë!

Beach Erosion Lab

Eksploroni se çfarë ndodhnë vijën bregdetare kur kalon një stuhi e madhe. Krijoni një aktivitet të erozionit në plazh për të demonstruar efektet e erozionit bregdetar.

Si marrin frymë peshqit nën ujë?

Peshqit janë argëtues për t'u parë në një akuarium ose për t'u kapur brenda një liqen, por a e dini se edhe peshqit marrin frymë? Mësoni më shumë se si peshqit marrin frymë me këtë model të thjeshtë për t'u mësuar fëmijëve se si funksionojnë gushat e peshkut.

Si notojnë peshkaqenët?

Ose pse peshkaqenët nuk fundosen në oqean? Mësoni se si këta peshq të mëdhenj kalojnë nëpër oqean me këtë aktivitet të thjeshtë shkencor të oqeanit.

Shikoni më shumë aktivitete të mrekullueshme të javës së peshkaqenëve këtu.

Si notojnë kallamarët?

Eksploroni se si notojnë ose lëvizin kallamarët nëpër oqean me këtë aktivitet argëtues të lëvizjes së kallamarëve. Mësoni më shumë rreth këtyre krijesave magjepsëse të detit!

Si qëndrojnë të ngrohta balenat?

Oqeani mund të jetë një vend i ftohtë, por ka shumë gjitarë që e quajnë atë shtëpi! Si jetojnë disa nga gjitarët tanë të preferuar në kushte kaq të ftohta? Ajo ka të bëjë me diçka që quhet rrëmujë. Provoni sesi llamba funksionon si izolues me këtë eksperiment me llak.

Shtresat e Oqeanit

Ashtu si shtresat e tokës, edhe oqeani përbëhet nga shtresa. Eksploroni shtresat e oqeanit me këtë eksperiment të ftohtë të densitetit të lëngut.

Rrymat oqeanike

Mësoni rreth rrymave oqeanike me disa përbërës të thjeshtë nga të cilët mund të merrniKuzhina. Bëni këtë model të thjeshtë të rrymave të oqeanit dhe zbuloni se çfarë gjërash shkaktojnë lëvizjen e ujit në oqean.

Fati i oqeanit

Si duket dyshemeja e oqeanit? Frymëzohuni nga shkencëtarja dhe ndërtuesi i hartave, Marie Tharp dhe bëni hartën tuaj të relievit të botës. Përfaqësoni topografinë ose veçoritë fizike në tokë dhe në dyshemenë e oqeanit me bojë kremi rroje të lehtë DIY.

Valët e oqeanit në një shishe

Krijoni një shishe me valë oqeani si një mënyrë argëtuese për të demonstroni pak se si funksionojnë valët. Kombinoje të mësuarit rreth oqeanit me një shishe ndijore tërheqëse vizualisht për argëtim dhe mësim lojërash për fëmijët.

Eksperimenti i derdhjes së naftës

Eksploro se çfarë gjërash pastrojnë vajin dhe çfarë jo me këtë eksperiment i lehtë shkencor i oqeanit. Bëjini fëmijët të mendojnë pse është e rëndësishme t'i mbajmë oqeanet tanë të pastër!

Eksperimenti i guasqeve në uthull

Zbuloni se çfarë ndodh me guacat kur i shtoni në uthull. Mësoni se nga çfarë përbëhen guaskat e detit dhe pse duhet t'i mbrojmë oqeanet tona nga acidifikimi i oqeanit!

Aktivitetet e ndërtimit të oqeanit

Aktivitetet e oqeanit që janë perfekte për fëmijët tuaj jo dinak! Merrni tullat tona bazë dhe bëni një ose më shumë nga këto kafshë deti më poshtë. Aktivitetet përfshijnë gjithashtu fakte argëtuese për kafshët dhe sfida pa pagesë për ndërtimin e temave të oqeanit të printueshëm!

Build A Shark

Edhe nëse nuk keni ndonjë interes për Shark zyrtarJavë, këta peshq të freskët të oqeanit kanë mahnitur gjithmonë të rriturit dhe fëmijët! Shikoni se si të ndërtoni peshkaqenët tuaj LEGO!

Ndërtoni kafshë detare

Shikoni idetë tona për kafshët e oqeanit dhe krijesat e detit dhe më pas bëni balenën, oktapodin dhe një gaforre tuajën. Mos u shqetësoni nëse nuk keni saktësisht ngjyrat e duhura, thjesht argëtohuni! Përfshin gjithashtu sfida pa pagesë për ndërtimin e kafshëve të detit të printueshme!

Ndërtoni një Narwhal

Mësoni për njëbrirëshët e mahnitshëm të detit, Narwalët me këto aktivitete argëtuese dhe të lehta STEM. Plus, ne ndajmë me ju fakte argëtuese që kemi zbuluar për Narwhals.

Ocean Crafts

3D Ocean Paper Craft

Kjo anije 3D e oqeanit është një mënyrë e mrekullueshme për të eksploruar se si mund të krijohen imazhe dimensionale. Ngrini aktivitetet tuaja dydimensionale të oqeanit lart me shabllonin tonë 3D të printueshëm falas nën det.

Pikturë peshku

Kjo anije argëtuese dhe e lehtë në oqean me siguri do të jetë një hit me fëmijët tuaj. Ngjyrosni peshqit e frymëzuar nga artisti i famshëm Jackson Pollock dhe stili i tij i 'pikturës së veprimit' dhe artit abstrakt! Përfshihet pa pagesë për printim!

Glowing Jellyfish Craft

Bëni një kandil deti argëtues DIY që do të shkëlqejë në errësirë, ngjashëm me kandil deti në oqean. Mësoni fakte argëtuese për kandil deti dhe se si ata nuk janë peshq.

Kliko këtu për aktivitetet tuaja FALAS të Oqeanit të Printueshëm.

Pikturë me kripë në oqean

Kombinoni një përbërës popullor kuzhine, kripë dhe njëpak fizikë për artin dhe shkencën e lezetshme që të gjithë me siguri do t'i pëlqejnë! Merrni edhe këtë aktivitet të oqeanit jashtë në një ditë të bukur.

Ylli i detit me brumë të kripur

Bëni vetë yjet e detit ose yjet e detit me recetën tonë të thjeshtë të brumit me kripë. Mësoni rreth këtyre krijesave të mahnitshme të detit ndërsa modeloni tuajat për t'i mbajtur.

Pikturë me pika breshkë

Merrni shabllonin tonë falas të printueshëm të breshkave dhe krijoni dizajnin tuaj argëtues të pikturës me pika.

Mund të gjeni më shumë ide për artizanatin e oqeanit këtu!

Paketa e aktiviteteve të printueshme të oqeanit

Nëse dëshironi të keni të gjitha aktivitetet tuaja të printueshme të oqeanit në një vend i përshtatshëm, plus fletë pune ekskluzive me temën e oqeanit, 100+ faqja jonë Ocean STEM Project Pack është ajo që ju nevojitet!

Shikoni Paketën e plotë të Ocean Science dhe STEM në tonë BLIKONI!

Shiko gjithashtu: 30 Eksperimente të Lehta me Ujë për Fëmijë - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.