Receta e slime me gëzof të bardhë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Edhe nëse moti nuk kërkon borë jashtë, ju mund të bëni vetë borë me gëzof brenda! Plus, kjo recetë për dëborë nuk është aq e ftohtë dhe nuk keni nevojë për dorashka për ta trajtuar atë. Slimi ynë me gëzof i dëborës është një nga recetat tona të preferuara të slimes dimërore që duam të bëjmë. Është një varësi nga slime!

SI TË BËSH TË BARDHË TË BARDHUR ME FLUFFY SNOW SLIME!

WINTER SLIME

Filloni sezonin e përgatitjes së slimes dimërore me një temë argëtuese që fëmijët do ta duan, bora! Shkenca është plot me mënyra fantastike për të krijuar, duke përfshirë këto receta të bëra vetë për zhul dëbore. Kjo recetë e mahnitshme për zhul dëbore me gëzof të butë dhe të lëmuar më poshtë është projektuar pas një topi bore!

Ne e bëmë recetën tonë për zhul dëbore me gëzof me ngjitës të bardhë shkollor që lahet dhe krem ​​rroje. Merrni disa kavanoza të vegjël dhe fjongo dimërore për t'i dërguar fëmijët në shtëpi me një ëmbëlsirë argëtuese!

SHIKON GJITHASHTU: Si të bëni borë të rreme

Shikoni zhul me gëzof duke u bërë! Kjo video tregon slimin tonë gjigant shumëngjyrësh me gëzof, por gjithçka që duhet të bëni është të lini jashtë ngjyrën. Shkëlqimi do të ishte argëtues!

SLIME SCIENCE

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi këtu rreth e rrotull, kjo është perfekte për të eksploruar kiminë me një temë dimri.

Cila është shkenca pas llumit? Jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (polivinil-acetat) dhe formojnë këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo ështëquhet ndërlidhje!

Ngjitësi është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe më gome si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fijet e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë? Ne e quajmë atë një lëng jo-njutoni sepse është pak nga të dyja!

Lexoni më shumë rreth shkencës së slime këtu!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të plotë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—> >> KARTA RECETE FALAS PËR SLIME

RECETA PËR SLIMË PËR SNOW

Kjo recetë përdor solucioni i kripur por niseshteja e lëngshme ose pluhuri boraks gjithashtu do të funksionojnë mrekullisht!

KLIKONI KËTU >>> Për të gjitha recetat tona të Snow Slime!

PERBËRËSIT:

  • 1/2 filxhan ngjitës shkollor të bardhë që lahet
  • 3 filxhanë krem ​​rroje me shkumë
  • 1/2 lugë gjelle sodë buke
  • 1 lugë gjelle kripëzgjidhje
  • Glitter nëse dëshironi (spërkateni pasi të keni bërë slime!)

SI TË BËNI DORËN FLUFFY

HAPI 1: Shtoni 3 gota krem ​​rroje me shkumë në një tas.

HAPI 2: Përzieni butësisht një 1/2 filxhan ngjitës të bardhë (ngjitës shkollor që lahet).

HAPI 3: Përzieni 1/2 lugë çaji sodë buke.

HAPI 4: Përzieni në 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur dhe përziejeni derisa të formohet zhul dhe të largohet nga anët e tasit.

Shiko gjithashtu: Artizanati prej letre 3D Snowman - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Nëse llumi juaj ende ndihet shumë ngjitës, ju mund të nevojiten edhe disa pika tretësirë ​​të kripur. Filloni duke derdhur disa pika të solucionit në duart tuaja dhe duke e trazuar slimin tuaj më gjatë. Gjithmonë mund të shtoni, por nuk mund të hiqni.

ZRIMIMI I SLIME ËSHTË KYÇ!

Ne gjithmonë rekomandojmë duke e trazuar mirë slimen tuaj pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar konsistencën e saj. Truku me kremin e rrojës/ zhulin me tretësirë ​​të kripur është që të hidhni disa pika tretësirë ​​në duart tuaja përpara se të merrni zhul.

Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është ultra elastik, por mund të jetë më ngjitës. Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i më shumë solucionit zvogëlon ngjitjen menjëherë, do të krijojë një zhul më të ngurtë në planin afatgjatë.

Vazhdo dhe përpiqu ta formosh zhulin tuaj të dëborës në një top bore!

Recetat tona të slime janë kaq të lehta për t'u ndryshuar metema të ndryshme për festat, stinët, personazhet e preferuar ose raste të veçanta. Fluffy slime është gjithmonë super elastik dhe bën lojëra të shkëlqyera shqisore dhe shkencë me fëmijët!

RUAJTJA TUAJ SLIME FLUFFY SNOW

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë.

Shiko gjithashtu: Si të bëni bomba me fara - kosha të vogla për duar të vogla

Shënim: Slime me gëzof me krem ​​rroje do të humbasë një pjesë të pushit të saj për shkak të humbjes së ajrit nga shkuma gjatë rruajtjes me kalimin e kohës. Megjithatë, është akoma shumë argëtim më pas.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do t'ju sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dollari dyqan apo dyqan ushqimesh apo edhe Amazon.

MË SHUMË ARGËTIM DIMOR…

Aktivitete të Solsticit DimërorEksperimente shkencore dimëroreArtizanale dimëroreAktivitetet e flokeve të borës

SUPER FLUFFY SNOW SLIME RECETA PËR LOJË DIMËRORE TË BRENDSHME!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për mijëra receta të thjeshta dhe të mahnitshme slime!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.