9 Ide të Lehta Arti Kungull për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Terry Allison 26-08-2023
Terry Allison

Kungujt janë një nga gjërat e para që më vjen në mendje kur mendoj për vjeshtën dhe ato krijojnë një temë të mrekullueshme mësimore. Kemi shijuar aktivitetet argëtuese STEM me kunguj të vërtetë dhe tani bëjmë një ose dy kunguj nga furnizime të thjeshta artizanale. Ne kemi ide fantastike për artin e kungujve me printime falas për t'ju ndihmuar të filloni!

Shiko gjithashtu: Mona Lisa për Fëmijë (Mona Lisa e printueshme falas)

ART DHE MJETET E KUNGULLI ARGËTUESE PËR FËMIJË

ART KUNGULLI PËR FËMIJË

Fëmijët janë natyrshëm kureshtarë. Ata vëzhgojnë, eksplorojnë dhe imitojnë , duke u përpjekur të kuptojnë se si funksionojnë gjërat dhe si të kontrollojnë veten dhe mjedisin e tyre. Kjo liri e eksplorimit i ndihmon fëmijët të krijojnë lidhje në trurin e tyre, i ndihmon ata të mësojnë—dhe është gjithashtu argëtuese!

Arti është një aktivitet i natyrshëm për të mbështetur këtë ndërveprim thelbësor me botën. Fëmijët kanë nevojë për lirinë për të eksploruar dhe eksperimentuar në mënyrë krijuese.

Arti i lejon fëmijët të praktikojnë një gamë të gjerë aftësish që janë të dobishme jo vetëm për jetën, por edhe për të mësuarit. Këto përfshijnë ndërveprimet estetike, shkencore, ndërpersonale dhe praktike që mund të zbulohen përmes shqisave, intelektit dhe emocioneve.

Të bësh dhe të vlerësosh artin përfshin aftësi emocionale dhe mendore !

Arti, qoftë të bësh ajo, të mësuarit për të, ose thjesht duke e parë atë - ofron një gamë të gjerë përvojash të rëndësishme. Me fjalë të tjera, është mirë për ta!

PRINTABLE KUNGULLI

Merrni artin tuajprojektet filluan me paketën tonë falas të shablloneve të kungujve të printueshëm për përdorim në çdo kohë! Përdorni thjesht si faqe për t'u ngjyrosur kungullin ose me disa nga aktivitetet e artit të kungullit më poshtë!

Merrni shabllonet tuaja FALAS të kungujve!

9 IDE ARTIT PËR KUNGULLI

Klikoni më poshtë për të shijuar një ose dy zanate të reja me kunguj këtë sezon. Çdo aktivitet kungulli përfshin gjithashtu një printim falas! Gjeni gjithçka që ju nevojitet për të filluar sot!

PIKTURË KUNGULLI NË NJË çantë

Provo të pikturosh kungull pa rrëmujë në një çantë . Pikturë me gishta për të vegjlit pa pastrimin e madh.

Pikturim me kungull në çantë

PRINTA ME FLLUSKË KUNGULLI

Mbulesa me flluska është padyshim më shumë se thjesht një material paketues i lezetshëm që është argëtues për fëmijët të pop! Këtu mund ta përdorni për të krijuar printime kungujsh argëtuese dhe shumëngjyrëshe për vjeshtë.

Printime me mbështjellës me flluskë kungujsh

KUNGULLI FIJE

Kjo zanat me kungull është shumë e thjeshtë për t'u tërhequr me fije dhe karton, por është gjithashtu super argëtuese për gishtat e vegjël!

Pumpkins me fije

KUNGULLI NGJËSË TË ZIZË

Ngjitësi i zi është një teknikë e bukur arti që është e përkryer për artin e kungujve të vjeshtës. Gjithçka që ju nevojitet është pak bojë dhe ngjitës.

Pumpkin Art With Black Glue

PMPKIN DOT ART

Kapni vrimën e vrimës dhe le të fillojmë me këtë projekt arti të kungullit argëtues dhe shumëngjyrësh që gjithashtu dyfishohet si art pointillism ! Gishtat e vegjël testojnë aftësitë e tyre të shkëlqyera motorike në të gjitha mënyrat ndërsa godasin me grushtdhe ngjiteni me këtë zanat të lehtë me kunguj.

Pumpkin Dot Art

KUNGULLI LETËR

Transformoni letrën në kunguj me një projekt arti 3D kungulli që dyfishohet si art dhe STEM! Bëni dekorime tavoline, provoni artin me shkarravinë dhe bëhuni kreativ me materiale super të thjeshta.

Shiko gjithashtu: Si të bëni shkëmbinj të pikturuar me shalqiMjeshtëri me letër kungull

PUMPKIN ZENTANGLE

Këto kunguj zentangle janë një pamje argëtuese e vjeshtës në një aktivitet klasik arti zentangle.

Pumpkin Zentangle

ART PUMPKIN FIZZY

Ky aktivitet arti i gazuar i kungujve është një mënyrë argëtuese për të gërmuar në pak shkencë dhe art në të njëjtën kohë! Bëjeni vetë bojën tuaj me sodë buke dhe shijoni një reaksion kimik të gazuar.

Pikturë kungujsh të gazuar

PIKTURË E SKITEVE KUNGULLI

Mësoni se si t'i ktheni karamele kungujsh në bojë dhe krijoni një pikturë kungull për një vjeshtë argëtuese aktivitet artistik me temë.

Keni mbeturina karamele? Provoni eksperimentin tonë me skicat e kungujve!

Pikturë me kungull

FAQJA E NGJYRJES SË kungullit

Kombinoni të mësuarit rreth pjesëve të kungullit me një faqe ngjyrosëse argëtuese. Përdorni shënues, lapsa apo edhe bojëra!

SHKENCA BONUS PUMPKIN

Sigurisht, ju gjithashtu mund të shikoni koleksionin tonë të eksperimenteve të mahnitshme shkencore të kungujve dhe aktiviteteve STEM me temë kungulli. Madje do të gjeni kartat STEM të kungullit falas për t'i nxitur fëmijët tuaj të mendojnë! Këtu janë disa nga të preferuarat tona…

MË SHUMË IDE TË ARTIT TË VJESHTËS

KUNGULLI I LEHTË AKTIVITETET ARTISTEPËR FËMIJËT

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për aktivitetet më të mira të artit të vjeshtës për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.