Receta për slime me karamele pambuku me gëzof - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 25-08-2023
Terry Allison

Ka të paktën një panair me karamele pambuku (djali im do të vdesë për gjënë e preferuar) këtu çdo verë. Si mund ta lëmë të kalojë slime verore pa recetë slime me aromë pambuku ? Nëse keni dashur të mësoni se si të bëni slime, kjo slime karamele pambuku me teksturë dhe aroma është perfekte për verën! Receta jonë për slime e bërë në shtëpi kombinon ngjyrat tradicionale të karamele pambuku së bashku me disa përbërës të veçantë për slime me tematikë MË TË MIRË ndonjëherë!

RECETA E SLIME ME AROM ME PAMBUK

RECETA E BËRË SHTËPIE PËR SLIME KËMBLETARE TË PAMBUKUSH

Megjithëse karamele pambuku dhe përgatitja e slime nuk kanë shumë të përbashkëta, ato janë të dyja një kënaqësi e pasur me ndjeshmëri. Receta jonë e slimes me aromë karamele pambuku NUK është e ngrënshme, por sigurisht që ka erë dhe duket e pabesueshme.

Ne na pëlqen të bëjmë slime për stinë të ndryshme. Është thjesht një mënyrë tjetër për të zgjatur argëtimin dhe për t'i mbajtur fëmijët të emocionuar!

SHIH MË SHUMË: Të gjitha idetë tona për slime verore këtu plus një fletë sfidash FALAS të printueshme.

Më pëlqen të përdor gjërat e preferuara të fëmijëve të mi për të frymëzuar krijimet tona më të reja slime. Era e karamele pambuku dhe tekstura e pastër e frymëzuan vërtet këtë recetë për slime me aromë pambuku.

Më poshtë do të gjeni edhe një video fillestare për të përfunduar ku po bëj këtë recetë të pastër me gëzof dhe aromatike!

0>Recetat tona të thjeshta "si të bëni" slime do t'ju tregojnë se si të zotëroni slime5 minuta! Ne kemi shpenzuar vite duke u kujdesur me 4 recetat tona të preferuara bazë të slimes për t'u siguruar që ju mund të bëni slimin MË TË MIRË çdo herë!

Ne besojmë se slime nuk duhet të jetë zhgënjyese apo zhgënjyese! Kjo është arsyeja pse ne duam të heqim dorë nga supozimet për të bërë slime!

 • Zbuloni përbërësit më të mirë të slimes dhe merrni furnizimet e duhura të slimes herën e parë!
 • Bëni receta të thjeshta për slime që funksionojnë vërtet !
 • Merrni një konsistencë fantastike rrëshqitëse, dashuria e fëmijëve!

RECETA MË E MË TË MIRA E SHUMËS SLIME ME AROM ME PAMBUK!

Ne kemi 4 receta unike bazë për slime që mund të përdoren të gjitha për këtë recetë me tematikë verore. Ju vendosni se cila funksionon më mirë për ju. Pasi të mësoni bazat, transformojini ato vazhdimisht!

Kjo ju lejon të keni njëfarë fleksibiliteti në varësi të vendit ku jetoni në botë! Jo të gjithë kanë akses në të njëjtët përbërës! Kjo është një recetë e shkëlqyeshme për t'u përdorur për recetat e slimes në MB si dhe në Kanada.

Secila nga recetat bazë të slimes më poshtë ka fotot e plota hap pas hapi, udhëzimet dhe madje edhe videot për t'ju ndihmuar gjatë rrugës!

 • Receta e Slime Solution Saline: Kjo është ajo e paraqitur në videon dhe fotografitë më poshtë
 • Receta boraks slime
 • Receta e lëngshme e niseshtesë për slime
 • Recetë për slime me gëzof

Slime-i ynë aromatike me karamele pambuku përdor recetën tonë numër një të slimes me tretësirë ​​të kripur . Ky është slime-i ynë numër 1 më i shikuarrecetë, dhe ne e duam atë . Motoja ime e shkëlqyeshme elastike në një kohë të shkurtër është!

SHËNIM: Ne kemi shtuar disa përbërës shtesë për t'i dhënë kësaj slime një strukturë dhe aromë të pasur.

Ne kemi burimet më të mira për t'i parë më parë , gjatë dhe pasi kemi bërë slime-n tonë të bërë në shtëpi të 4 korrikut! Ne flasim më shumë rreth shkencës së zhulit në fund të kësaj faqeje si dhe burimeve shtesë të rrëshqitjes

Shiko gjithashtu: Receta e lehtë për zhul boraks
 • Furnizimet BEST Slime
 • Si të rregulloni slime: Udhëzues për zgjidhjen e problemeve
 • Slime Këshilla sigurie për fëmijët dhe të rriturit!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar kështu që ju të mund të eliminoni aktivitetet!

Shiko gjithashtu: Fletët e punës STEM (Flate të printueshme FALAS) - Kosha të vogla për duar të vogla

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

SI TË BËJMË SLIME HAPA PA HAPI

Le të fillojmë të bëjmë slime-n tonë fantastike, me gëzof, me aromë verore duke mbledhur të gjithë përbërësit e duhur për slime që duhet të kemi pranë!

Pas këtij sesioni të krijimit të slimes, gjithmonë do të dëshironi ta mbani qilarin tuaj të pajisur. Unë premtoj se nuk do të keni kurrë një pasdite të shurdhër për të bërë zhul…

Përsëri sigurohuni që të shikoni furnizimet tona të rekomanduara për zhul . Unë shpërndaj të gjitha markat e preferuara që ne përdorim për të krijuar zhul të mrekullueshëm pa pushim.

DO TË DUHET:

Ju do të bëni tre tufa llumi për këtë aktivitet! Ne bëmë një grup të vetëm me ngjyrë blu, të kuqe dhei qartë me slime glitter argjendi. Ju gjithashtu mund të shtoni një zhul me zam të bardhë për një pamje të pastër (zëvendësoni slimin e pastër argjendi).

Receta më poshtë bën një grumbull zhul të bërë në shtëpi..

 • 1/2 filxhan i Clear or White Elmers Washable School Glue
 • 1/2 filxhan ujë
 • 1 filxhan krem ​​rroje me shkumë
 • Ngjyrosje ushqimore (rozë ose bojë qielli janë të preferuarat)
 • 1/2 lugë gjelle sodë buke
 • 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur
 • 1/2 filxhan borë të rreme të imët (shtoni në llum pas)

Shtimi i një filxhani krem ​​rroje i jep pak push shtesë. Nëse dëshironi një recetë me aromë pambuku edhe më me gëzof, provoni të përdorni RECETËN tonë të bërë në shtëpi për SLIME.

Më shiko mua të bëj recetën tonë të slimes me aromë pambuku nga fillimi në fund!

Shiko mënyra të tjera për të bërë slime aromatike:

 • Slime aromatike me limonadë
 • Slime me aromë xhenxhefili
 1. Kombinoni ngjitësin dhe ujin.
 2. Shtoni kremin për rroje dhe përzieni butësisht.
 3. Shtoni ngjyrën e dëshiruar të ushqimit dhe përzieni.
 4. Përzieni me sodë buke.
 5. Përzieni tretësirën e kripur të aktivizuesit të slime.
 6. Vazhdoni të përzieni derisa slima të formohet mirë dhe të largohet nga anët dhe fundi i tasit.
 7. 8>Koha për të shtuar borën tuaj të rreme!

Sidhni pak solucion të kripur në duart tuaja dhe gatuajeni zhul dhe borën e rreme së bashku. Sa më shumë borë të shtoni, aq më e dendur do të bëhet zhulja juaj, kështu që e mbajtëm rreth 1/2 e mëngjesitfilxhan. Jo shumë i trashë dhe jo shumë i hollë.

Slime me gëzof rozë me borë të rreme për teksturë dhe vaj me aromë pambuku është kombinimi perfekt për të bërë slime verore!

Një qese e madhe me borë të imët false shkon shumë! Plus, nuk duhet të jetë dimër për ta përdorur atë!

Më kishin mbetur disa nga këto mbajtëse letre karamele pambuku dhe ata bënë një shtesë argëtuese për lojën e pambukut me gëzof Recetë për slime me aromë karamele.

RUAJTJA TUAJ SLIME TË PARAMEVE TË PAMBUKUT

Slime zgjat mjaft kohë! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Shënim: Ndërsa kremi i rruajtjes humbet ajrin e tij, sasia e slimes do të ulet, por është ende shumë argëtuese!

Nëse dëshironi t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do t'ju sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë me erëza siç shihet këtu .

SHKENCA PAS RECETËS SLIME BËRË SHTËPI

Ne gjithmonë na pëlqen për të përfshirë pak shkencë të bërë në shtëpi për zhul këtu. Slime me të vërtetë bën një demonstrim të shkëlqyer të kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë!Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Cila është shkenca pas zhulit? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe më gome si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fijet e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë? Ne e quajmë atë një lëng jo-njutoni, sepse është pak nga të dyja!

Lexo më shumë rreth shkencës së slime këtu!

DUHET TË PROVOHET RECETA E SLIME ME AROM TË PAMBUKUSH!

MË SHUMË BURIME PËR KRIJEN E SLIME!

Gjithçka që duhet të dini për të bërë slime është më poshtë! A e dini se ne gjithashtu argëtohemi me aktivitete shkencore? Klikoni mbi të gjithafotot më poshtë për të mësuar më shumë.

 • SI TË RREGULLOJ SLIME IM?
 • IDETË TONA KRYESORE TË RECETËS SLIME QË DUHET TË BËNI!
 • SHKENCA THEMELORE E SLIME FËMIJËT MUND TË KUPTOJNË!
 • SHIKONI VIDEOT TONA TË MREKULLUESHME SLIME
 • PYETJEVE TË LEXUESVE U PËRGJIGJE!
 • PËRBËRËSIT MË TË MIRË PËR BËRJEN E SLIME!
 • PËRFITIMET E MADHESHME QË NJOFTEN NGA KRIJIMI I SLIME ME FËMIJË!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar kështu që ju të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

MË SHUMË IDE TË MËSHTIRËS PËR KRIJEN E SLIMEVE VERORE PËR FËMIJË!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.