Receta Pranvere Slime me Konfeti Lule - Kazana të Vogël për Duart e Vogla

Terry Allison 24-10-2023
Terry Allison

A po prisni pranverën dhe verën si unë? Nuk është ende këtu, por unë mund të ndaj plotësisht me ju një recetë slime me lule të pranverës po njësoj. Të mësosh se si të bësh slime është mënyra e përsosur për të shfaqur slime të gjalla konfeti me xixëllim për çdo stinë apo festë!

LEHTË PËR TË BËRË SLIME PRANVERORE LULE

SLIME ME KOFETI

Më pëlqejnë konfetet me tematikë dhe është një mënyrë kaq e thjeshtë dhe e shpejtë për të veshur një grumbull slime të bërë vetë për çdo stinë apo festë. Duke parë mbrapa, jam shumë i sigurt se kemi përdorur një lloj konfeti me temë për çdo festë apo stinë të vetme në vitet e fundit. Po, ne kemi bërë slime kaq gjatë!

Konfeti me lule është një shtesë argëtuese dhe shumëngjyrëshe për një recetë slime me temë pranverore. Ne kemi rritur lule, kemi bërë lule kristali, madje edhe lule fije dhe tani kemi një recetë slime me lule për t'u shijuar gjithashtu!

Për shkak se ne kemi bërë slime prej vitesh, ndihem jashtëzakonisht i sigurt në recetat tona të slimes të bëra në shtëpi dhe dua të kalojini ato tek ju. Bërja e slimes është pak shkencë, një mësim gatimi dhe një formë arti të gjitha në një! Mund të lexoni më shumë rreth shkencës më poshtë.

Shiko gjithashtu: Receta e Slime Vitit të Ri - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

SHKENCA PAS SLIMES SPRING

Cila është shkenca pas zhulit? Jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (polivinil-acetat) dhe formojnë këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja ështënjë polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe të përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më të trashë dhe më gome si zhul!

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fijet e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë? Ne e quajmë atë një lëng jo-njutoni sepse është pak nga të dyja!

Lexo më shumë rreth shkencës së slime këtu!

Nuk ka më nevojë të printosh një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—> >> KARTA RECETA FALAS PËR SLIME

RECETA SPRING SLIME

Pluhuri boraks është aktivizuesi më i mirë i zhulit për të krijuar një zhul vërtet të qartë. Megjithatë, nëse përdorimi i pluhurit të boraksit nuk është një opsion për ju, shikoni recetën tonë të slimes me tretësirë ​​të kripur këtu .

Sigurohuni që t'i lani duart tërësisht pasi luani me zhul. Nëse zhulja juaj bëhet pak e çrregullt, kjo ndodh, shikoni këshillat e mia se si të hiqni zhul nga rrobat dhe flokët!

FURNIZIMET:

 • 1/2 filxhan PVA që lahet QartëNgjiteni
 • 1/2 filxhan ujë për t'u përzier me ngjitës dhe 1/2 filxhan ujë të ngrohtë për t'u përzier me pluhurin e boraksit
 • 1/4 lugë pluhur boraks {rrugë larëse
 • <. 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan ngjitës. Përziejini mirë për t'u kombinuar plotësisht.

  HAPI 2: Shtoni konfetin tuaj me lule dhe përziejeni mirë.

  HAPI 3: Përgatitni aktivizuesin tuaj të slime duke përzier së bashku 1/4 lugë çaji pluhur boraks dhe 1/2 filxhan ujë të ngrohtë në një tas të veçantë. Uji i nxehtë i rubinetit është i mirë dhe nuk ka nevojë të zihet.

  Ky hap bëhet më së miri nga një i rritur!

  Kaloni një minutë duke e përzier për t'u siguruar që pluhuri i boraksit të jetë përzier mirë.

  HAPI 4: Shtoni tretësirën e boraksit {pluhur boraksi dhe ujë} në përzierjen ngjitës/ujë. Filloni të trazoni!

  Slime juaj do të fillojë të formohet menjëherë. Vazhdoni të përzieni derisa të formohet zhulja dhe hiqeni menjëherë në një enë të thatë.

  Me raportin tonë të ri të pluhurit të boraksit me ujë, nuk duhet të keni mbetur asnjë lëng në tas. Nëse vazhdoni të përzieni. Me raporte më të larta të boraksit ndaj ujit, mund të keni mbetur lëngje.

  HAPI 5: Filloni të gatuani zhul! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës.

  Mund ta gatuani llumin në tas përpara se ta merrni simirë. Ky slime është elastik, por mund të jetë më ngjitës. Sidoqoftë, mbani në mend se megjithëse shtimi i më shumë aktivizuesit (pluhur boraks) redukton ngjitjen, përfundimisht do të krijojë një zhul më të fortë. Mund të shtoni gjithmonë, por nuk mund ta hiqni!

  Receta slime e freskët e përzier pranverore është gati për duart e vogla! Slime nuk është vetëm shkencë e mrekullueshme, por është gjithashtu një lojë e mahnitshme shqisore !

  SI TË MERRNI SLIMIN MË TË QARTË

  Ne bëmë këtë grumbull të madh zhul të pastër dhe vumë re ishte e mbushur me flluska ajri, kështu që nuk ishte e pastër. Nuk dukej aspak si xhami!

  E ngjitëm në një enë qelqi dhe i vumë një kapak dhe përfundoi i ulur në banak i paprekur për një ditë e gjysmë ndërsa ishim të zënë me notin, shkollën dhe miqtë.

  Djali im e kontrolloi dhe vuri re se flluskat e mëdha të ajrit ishin shumë më të vogla.

  E lamë të rrinte edhe më gjatë dhe flluskat ishin edhe më të vogla dhe pothuajse nuk ekzistonin. Epo, ka vetëm kaq shumë kohë që mund ta lini zhulin të qëndrojë përpara se të luani përsëri me të.

  Ne e testuam këtë në tre grupe të veçanta të zhulit tonë të pastër ngjitës për t'u siguruar!

  MË SHUMË IDE argëtuese për SPRING SLIME

  • Bug Slime
  • Mud Pie Slime
  • Spring Sensory Bin
  • Rainbow Fluffy Slime
  • Easter Fluffy Slime
  • Rainbow Slime

  MAKE SPRING SLIME PËR AKTIVITET ARGËZIMOR PRANVEROR PËR FËMIJË

  Klikoni nëimazhi më poshtë ose në lidhjen për më shumë aktivitete shkencore pranverore për fëmijë.

  Shiko gjithashtu: Gjëra zbavitëse për të bërë me peeps - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.