Gjëra zbavitëse për të bërë me peeps - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Shkenca!! Është e gjitha në emër të shkencës që thashë teksa vendosa një pirg të madh pakosh në rripin transportues pranë grumbullit tim të produkteve! Peeps thjesht më thërrisnin për të bërë slime dhe për të provuar eksperimente dhe aktivitete të tjera të mrekullueshme shkencore peeps. Në rregull, ata nuk më folën ashtu si duhet, por ndjeva nevojën të them se ka të paktën 10 eksperimente shkencore, aktivitete dhe projekte që mund t'i provoni me këto gjëra me gëzof. Ne na pëlqejnë eksperimentet dhe aktivitetet e thjeshta shkencore për festat!

EKSPERIMENTE DHE AKTIVITET TË SHKENCËS SË SHKENCËS SË PEEPS

EKSPERIMENTET E PASHKËVE ME PEEPS CANDY

Merrni gati për të shtuar këto aktivitete të thjeshta të Peeps në planet tuaja të mësimit të shkencave të Pashkëve këtë sezon. Nëse doni të eksploroni shkencën me një temë argëtuese të Pashkëve, le të gërmojmë. Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni këto aktivitete të tjera argëtuese shkencore të Pashkëve.

Të gjitha aktivitetet dhe eksperimentet tona shkencore janë krijuar duke pasur parasysh ju, prindin ose mësuesin! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

Shiko gjithashtu: Receta për bukë në qese - kosha të vogla për duar të vogla

Jepjuni fëmijëve mundësinë për të mësuar praktikisht argëtues dhe përvojë shqisore! Ndërtoni aftësitë e tyre gjuhësore dhe aftësitë sociale dhe emocionale, ndërsa ata punojnë me ju ose të tjerët për të kuptuarbota përmes shkencës.

ROLLING IN THE PEEPS

Sfida ishte për t'i bërë të vërtetë fjalës sime dhe për t'u siguruar që të keni të paktën 10 eksperimente peep dhe Aktivitetet mund t'i provoni para dhe pas Pashkëve sepse mund të përfundoni me një menagjeri të tërë përgjimeve deri atëherë. Peeps karamele gjithashtu mund të dalin në shitje pas faktit, kështu që ju mund të prisni deri atëherë!

Ne kemi provuar disa aktivitete argëtuese dhe të thjeshta shkencore peeps këtu përreth, dhe kam mbledhur disa mënyra argëtuese dhe të thjeshta për të eksperimentuar me to nga e gjithë uebi. Eksperimentet e ëmbëlsirave janë gjithmonë një sukses me fëmijët, dhe ato janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur të gjitha ëmbëlsirat që duket se grumbulloni me këto pushime.

Kërkimi i aktiviteteve të lehta për t'u printuar dhe problemi i lirë -sfidat e bazuara?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta STEM.

EKSPERIMENTET PEEP & AKTIVITETET PËR FËMIJËT

PEEP SLIME

Zbuloni se si të bëni peep slime me disa përbërës të thjeshtë. Argëtim i shkëlqyeshëm me një slime të sigurt për shije!

PEEPS LIDHET APO NOTOJNË?

Pra, ju mund ta keni marrë me mend përgjigjen tashmë, por ç'të themi për të bërë pyetjen si mund të bëni një lavaman përgjues? Ky është një aktivitet i lehtë STEM që u jep fëmijëve mundësinë për të zgjidhur problemet dhe për të provuar zgjidhjet e mundshme.lavamani:

  1. Së pari, djali im mendoi se heqja e ajrit nga shikimi mund të funksiononte, kështu që ai provoi një rrokullisje dhe më pas duart. Jo aq mirë.
  2. Më pas ai mori një shikim tashmë të lagur dhe e theu. Rezultati!

Pse përgjimet e lagura zhyten karamele dhe ato të thata jo? Ose pse një përgjim edhe noton?

Epo, është e mbushur me shumë flluska ajri që përbëjnë strukturën e lehtë dhe të ajrosur. Dendësia e përgjimeve është më e vogël se dendësia e ujit.

Ne u përpoqëm shumë të largonim ajrin nga ai vështrim, por sigurisht që ishte një sfidë dhe ne me të vërtetë nuk mundëm ta bënim atë të fundosej, gjë që në teori do të duhej puna. Është e ngjashme me eksperimentimin me një top me letër alumini.

Përfundimi ynë ishte se ne thjesht ishim në gjendje të shtrydhnim shumë më tepër ajër nga ai kur e shtypnim në një top. mbase do të keni më shumë fat me një përgjim të thatë sesa kishim ne.

EKSPERIMENTI I SHKRIMIT TË PEEPS

Çfarë ndodh me karamele peeps kur i vendosni në lëngje të ndryshme ?

Testoni se sa lehtë shpërndahen përgjimet në lëngje të ndryshme ose tretshmëria e tyre është një eksperiment klasik shkencor dhe shumë argëtues për t'u bërë me karamele! Ne bëmë një konfigurim shumë bazë vetëm për të eksploruar dhe vëzhguar tretshmërinë, e cila është e përkryer për fëmijët më të vegjël. Gjithçka që kishim në dispozicion në një njoftim të shkurtër ishte ujë, uthull dhe çaj me akull.

Megjithatë ne zgjidhëm një problem, i cili ishte si mund ta shpërndaninjë vështrim lundrues kur nuk mund ta zhytni në lëng? Zgjidhjen tonë mund ta shihni në fotot më poshtë. Mendova se ishte mjaft krijuese, dhe shkenca ka të bëjë me pyetjet, testimin dhe gjetjen e rezultateve! Fituesi këtu ishte uthulla, pastaj çaji, pastaj uji.

Do t'ju paralajmëroj menjëherë, sytë janë gjithçka që ka mbetur në foton e poshtme djathtas. Thjesht pak rrëqethëse!

FURNIZIMET: Kupat, përgjimet dhe një shumëllojshmëri lëngjesh nga kuzhina!

KONFIGUAR/PROCES: Fillo duke derdhur të njëjtën sasi lëngu në çdo filxhan. Për të thjeshtuar eksperimentin, zgjidhni vetëm ujë të nxehtë dhe të ftohtë! Edhe më e thjeshtë, vetëm një filxhan ujë është perfekt për shkencëtarët më të rinj që të vërejnë ndryshime në përgjimet. Çfarë ndodh me përgjimet në lëngje pas një caktimi kohe?

SHKENCA E THJESHTË: Peep-et janë të tretshme në ujë që do të thotë se mund të jenë treten nga uji sepse janë të përbëra nga sheqeri. Do të vini re se ngjyra nga përgjimet shpërndahet më shpejt. Nëse zgjidhni të përdorni uthull (ide e mirë), do të vini re se aciditeti nga uthulla i thyen përgjimet më shpejt.

NDËRTO NJË KATAPULTË SHPIKE POPSICLE PËR HIDHJE TË SHQYRTIMIT

Pse të mos ndërtoni një katapultë? Është një aktivitet i shkëlqyer STEM për të eksploruar Ligjet e Lëvizjes së Njutonit. Të gjitha që ju nevojiten janë shirita gome, shkopinj jumbo Popsicle dhe tutoriali këtu .

Përdor katapultën tuaj për të hetuar nëseforma të ndryshme peeps karamele udhëtojnë më shpejt se të tjerët? Cili udhëton më larg, një vezë plastike apo një vezë? Pse mendon? Ju gjithashtu mund të shtoni një matës shiriti dhe t'i përshtateni disa aftësive matematikore në të njëjtën kohë!

Po kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta STEM.

Shiko gjithashtu: Dr Seuss Aktivitetet Math - Kazanët e vegjël për duart e vogla

ÇFARË NDODH KUR NXEHET PEEPS SANDY?

Bëni një ylber me gëzof nga karamele peeps dhe vëzhgoni ndryshimet e nxehtësisë duke shtuar 20 sekonda çdo herë. Dy lidhjet më poshtë ju lejojnë të merrni këtë aktivitet shkencor të peeps dhe ta shndërroni atë gjithashtu në një aktivitet të lezetshëm STEM. Ne ia dolëm ta mbushnim enën me një ylber të përgjimeve para se ajo të bëhej e shëmtuar {përgjimet e djegura-shumë e trishtuar}.

FURNIZIMET: Përgjimet dhe një pjatë e sigurt për mikrovalë. Mund të bësh një ylber siç bëmë ne ose të përdorësh vetëm një të vetëm.

KONFIGURIMI/PROCESI: Vendosini peeps në enën tuaj të sigurt për mikrovalë. Nëse dëshironi, matni lartësinë dhe gjerësinë e tyre përpara se t'i vendosni në mikrovalë. Ne bëmë një ylber me re, kështu që ishte pak më e vështirë për t'u matur.

Ngrohni shikimet tuaja për rreth 30 sekonda (kjo është ndryshorja në eksperiment). Ju mund të keni nevojë për më shumë ose më pak nxehtësi në varësi të furrës tuaj me mikrovalë. Vëzhgoni ndryshimet që ndodhin! Çfarë po ndodh me përgjuesit? A po zgjerohen apo po rriten në madhësi?

SHKENCA E THJESHTË: Peepsjanë marshmallow, dhe marshmallows janë bërë nga flluska të vogla ajri të rrethuara nga xhelatinë dhe shurup sheqeri (sheqer). Kur peeps janë pjekur në mikrovalë, molekulat e ujit në atë shurup fillojnë të dridhen dhe nxehen. Ky proces krijon avull dhe mbush të gjitha xhepat e ajrit në përgjimet. Ndërsa xhepat e ajrit mbushen, përgjimet zgjerohen!

ÇFARË NDODH KUR NGRRINI BAMELET PEEPS?

A mund të ngrini të ngurta një peep? Jo, karamele peeps nuk do të ngrijnë të ngurta sepse kanë një përmbajtje të ulët lagështie! Vëzhgimet tona ishin të ftohta dhe më të forta, por prapë mund t'i shtrydhni!

Ky është ende një eksperiment i mrekullueshëm i shpejtë dhe i lehtë për t'i bërë fëmijët të mendojnë. Bëjuni atyre pyetjen dhe lërini të bëjnë parashikimet e tyre dhe të vendosin testet e tyre {vendi në frigorifer}. A ka ndonjë ndryshim sa kohë është në frigorifer? Po sikur të vendosin një vështrim në një qese me akull në frigorifer? Si është e ngjashme ose e ndryshme përgjimi i ngrirjes me vendosjen e ujit në frigorifer?

AKTIVITETI NDËRTIMIT TË PEEPS

Ne kemi përdorur pak inxhinieri fasule pelte për të krijuar struktura kreative në shtëpi zogjtë tanë përgjues. Krijon një sfidë argëtuese STEM për fëmijët!

Variant: Merrni kruesen e dhëmbëve dhe përgjoni dhe shikoni se sa lart mund të ndërtoni një kullë!

PEEPS CANDY AND THE 5 shqisat

A mund t'i përdorni të 5 shqisat për të eksploruar ëmbëlsirat e përgjimit? Shije, prekje, shikim, tingull dhe nuhatje! Vë bast se mundeni nëseju i kushtoni vëmendje të mjaftueshme shqisave tuaja! Si duken, nuhasin, ndjejnë, tingëllojnë dhe shijojnë shikimet e mia?

PEEPS PLAYDOUGH

Kush do të mendonte se mund të bëni brumë lojërash shtëpiak nga një tufë peeps? Fëmijëve u pëlqen loja praktike dhe më e rëndësishmja është kënaqësi e madhe për të vegjlit e deri tek parashkollorët dhe më gjerë.

SHIKONI EKSPERIMENTET MË SHUMË ARGËZUESE TË KËMBLETAREVE

  • M&M EXPERIMENT
  • SLIME MARSHMALLOW
  • SHKRIMI I PESHKVE KËMBLETARE
  • EKSPERIMENTI SKITTLES
  • GUMMY BEAR SLIME
  • ADN CANDY MODEL

EKSPERIMENTET DHE AKTIVITETET E SHKENCËS SË PEEPS!

Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për më shumë aktivitete të shpejta dhe të lehta të Pashkëve.

Kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar, dhe sfida të lira të bazuara në problem?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta STEM.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.