Si të bëni lule kristali - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Bëni një buqetë me lule kristal këtë pranverë ose për ditën e nënës! Ky eksperiment shkencor me lule kristali është i lehtë dhe argëtues për t'u bërë në shtëpi ose në klasë. Ne kemi shijuar rritjen e kristaleve të boraksit për festa dhe tema të shumta. Këto lule pastrues tubash janë perfekte për t'u shtuar aktiviteteve tuaja shkencore pranverore. Rritja e kristaleve është shkencë e mrekullueshme për fëmijët!

Rritja e kristaleve për shkencën e pranverës

Pranvera është koha e përsosur e vitit për shkencën! Ka kaq shumë tema argëtuese për të eksploruar. Për këtë periudhë të vitit, temat tona të preferuara për t'u mësuar fëmijëve rreth pranverës përfshijnë motin dhe ylberin, gjeologjinë, Ditën e Tokës dhe sigurisht bimët!

Bëhuni gati për të shtuar këtë aktivitet të thjeshtë të kristaleve në rritje, në planet tuaja të mësimit këtë sezon. Aktivitetet dhe eksperimentet tona shkencore janë krijuar duke pasur parasysh ty, prindin ose mësuesin!

Shiko gjithashtu: Projekti i Erosionit të Plazhit - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të zgjasin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

Këto lule argëtuese kristali janë kaq të bukura për t'u bërë për shkencën e pranverës! Rritja e kristaleve të boraksit është padyshim një eksperiment klasik shkencor që duhet ta provoni me fëmijët tuaj. Ne kemi shumë dhurata argëtuese për ditën e nënës që mund të bëjnë fëmijët!

Le të mësojmë se si formohen kristalet dhe zgjidhjet e ngopura! Ndërsa jeni në të, sigurohuni qëshikoni këto aktivitete të tjera argëtuese shkencore pranverore.

Përmbajtja
 • Rritja e kristaleve për shkencën e pranverës
 • Rritja e kristaleve në klasë
 • Shkenca e kristaleve në rritje
 • Kliko këtu për të marrë sfidat tuaja falas të Spring STEM!
 • Si të rriten lulet e kristalta
 • Aktivitete më argëtuese të shkencës së luleve
 • Paketë pranverore e printueshme

DISA VEPRIMTARI TË PREFERUARA TË KRISTALEVE TË BORAXIT TË RRITJES…

Klikoni mbi imazhet më poshtë për udhëzime për të bërë ylberë kristali, zemra kristali, guaska kristalore dhe më shumë.

Ylberi kristalKristali ZemraKingulla kristaloreFjolla bore kristalore

Kristale në rritje në klasë

Ne i bëmë këto zemra të kristalta në klasën e dytë të djalit tim. Kjo mund të bëhet! Ne përdorëm ujë të nxehtë, por jo të zier nga një urnë kafeje me një grykë dhe gota plastike, të qarta për festë. Pastruesit e tubave ose duhet të jenë më të vegjël ose më të trashë për t'u futur në filxhan.

Kupat plastike në përgjithësi nuk rekomandohen për rritjen e kristaleve më të mira, por fëmijët ende ishin të magjepsur nga rritja e kristalit. Kur përdorni gota plastike, tretësira e ngopur mund të ftohet shumë shpejt duke lënë papastërti të formohen në kristale. Kristalet nuk do të jenë aq të forta ose në formë të përsosur. Nëse mund të përdorni kavanoza qelqi, do të keni rezultate më të mira.

Gjithashtu, duhet të siguroheni që fëmijët me të vërtetë të mos i prekin gotat pasi të kenë mbledhur gjithçka! Kristaletduhet të qëndrojnë shumë të qetë për të formuar siç duhet. Pasi të konfigurohet, unë rekomandoj të siguroheni që të keni hapësirë ​​të vendosur larg çdo gjëje për t'iu përshtatur numrit të kupave që keni!

Shkenca e kristaleve në rritje

Rritja e kristalit është një projekt i pastër kimi që është një konfigurim i shpejtë që përfshin lëngje, lëndë të ngurta dhe tretësira të tretshme. Për shkak se ka ende grimca të ngurta brenda përzierjes së lëngshme, nëse lihen të paprekura, grimcat do të vendosen për të formuar kristale.

Uji përbëhet nga molekula. Kur zieni ujin, molekulat largohen nga njëra-tjetra. Kur ngrini ujin, ato afrohen me njëri-tjetrin. Zierja e ujit të nxehtë lejon që më shumë pluhur boraks të shpërndahet për të krijuar tretësirën e dëshiruar të ngopur.

Ju po bëni një tretësirë ​​të ngopur me më shumë pluhur sesa mund të mbajë lëngu. Sa më i nxehtë të jetë lëngu, aq më i ngopur mund të bëhet tretësira. Kjo është për shkak se molekulat në ujë lëvizin më larg duke lejuar që më shumë pluhur të shpërndahet. Nëse uji është më i ftohtë, molekulat në të do të jenë më afër njëra-tjetrës.

SHIKON: 65 Eksperimente të mahnitshme të kimisë për fëmijë

Shiko gjithashtu: Aktivitete të thjeshta për t'u bërë në vjeshtë me pesë shqisa (të printueshme falas) - Kosha të vogla për duart e vogla

ZGJIDHJE TË NGOGURA

Ndërsa tretësira ftohet, papritmas do të ketë më shumë grimca në ujë ndërsa molekulat lëvizin përsëri së bashku. Disa nga këto grimca do të fillojnë të bien nga gjendja e pezulluar në të cilën ishin dikur, dhe grimcat do të fillojnë të vendosen në tubpastruesit si dhe enën dhe formojnë kristale. Pasi të fillojë një kristal i vogël farë, pjesa më e madhe e materialit që bie lidhet me të për të formuar kristale më të mëdhenj.

Kristalet janë të ngurta me anët e sheshta dhe formë simetrike dhe do të jenë gjithmonë të tillë (përveç nëse papastërtitë pengohen) . Ato përbëhen nga molekula dhe kanë një model të rregulluar dhe të përsëritur në mënyrë të përsosur. Megjithatë, disa mund të jenë më të mëdha ose më të vogla.

Lërini lulet tuaja të kristalta të bëjnë magjinë e tyre brenda natës. Të gjithëve na bëri përshtypje ajo që pamë kur u zgjuam në mëngjes! Ne patëm mjaft eksperimentin shkencor të luleve të kristalta!

Vazhdoni dhe varni në dritare si një kapëse dielli!

Kliko këtu për të marrë sfidat tuaja falas të Spring STEM!

Si të rriten lulet e kristalta

Është kënaqësi të vëzhgosh reaksionet kimike për fëmijët! Meqenëse keni të bëni me ujë të nxehtë, djali im e shikoi procesin ndërsa unë mata tretësirën dhe trazoja. Boraksi është gjithashtu një pluhur kimik dhe përdoret më së miri nga një i rritur për siguri. Një fëmijë më i madh mund të jetë në gjendje të ndihmojë pak më shumë!

Rritja e kristaleve të kripës dhe kristaleve të sheqerit janë alternativa të shkëlqyera për fëmijët më të vegjël!

FURNIZIMET:

 • Pluhur boraks (korrizi i detergjentit të rrobave të dyqanit ushqimor)
 • Kavanoza ose vazo (preferohen kavanozët e qelqit mbi gotat plastike)
 • Shkopinj kokoshkash
 • Varg dhe shirit
 • Pastrues tubash

UDHËZIME

HAPI1. Për të filluar me lulet tuaja të kristalta, merrni pastruesin e tubave dhe formoni lule! Le t'i përkulim ato aftësi STEAM. Science plus Art = STEAM!

Jepuni fëmijëve një grusht pastrues tubash shumëngjyrësh dhe lërini të krijojnë lulet e tyre të lezetshme për pastrimin e tubave. Sigurohuni që të keni në dorë pastrues shtesë të gypave të gjelbër për kërcell.

HAPI 2. Kontrolloni dy herë hapjen e kavanozit me madhësinë tuaj formë! Është e lehtë të shtysh pastruesin e tubit për të filluar, por e vështirë për ta nxjerrë atë pasi të jenë formuar të gjithë kristalet! Sigurohuni që të mund të futni dhe nxirrni me lehtësi lulen ose buqetën tuaj. Gjithashtu, sigurohuni që të mos mbështetet në fund të kavanozit.

Përdorni shkopin (ose lapsin) për të lidhur kordonin. Kam përdorur një copë të vogël kasetë për ta mbajtur atë në vend.

HAPI 3: Bëni tretësirën tuaj boraks. Raporti i pluhurit të boraksit me ujin e vluar është 1:1. Ju dëshironi të shpërndani një lugë gjelle pluhur boraks për çdo filxhan me ujë të valë. Kjo do të bëjë një zgjidhje të ngopur e cila është një koncept i shkëlqyer kimik.

Meqenëse ju duhet të përdorni ujë të nxehtë të valë, rekomandohet shumë mbikëqyrja dhe ndihma e të rriturve.

HAPI 4: Koha për të shtuar lulet. Sigurohuni që buqeta të jetë zhytur plotësisht.

HAPI 5: Shhhh... Kristalet po rriten!

Dëshironi t'i vendosni kavanozët në një vend të qetë ku ata nuk do të shqetësohen. Asnjë tërheqjenë fije, duke e trazuar tretësirën ose duke lëvizur kavanozin përreth! Ata duhet të qëndrojnë të qetë për të bërë magjinë e tyre.

Pas disa orësh, do të shihni disa ndryshime. Më vonë atë natë, do të shihni më shumë kristale që rriten. Ju dëshironi ta lini zgjidhjen të qetë për 24 orë.

Sigurohuni që të vazhdoni të kontrolloni për të parë fazën e rritjes në të cilën janë kristalet. Kjo është një mundësi e shkëlqyer për të bërë vëzhgime.

HAPI 6: Të nesërmen, hiqni butësisht lulet tuaja të kristalta dhe lërini të thahen në peshqir letre për një orë ose më shumë…

Më shumë aktivitete argëtuese shkencore të luleve

 • Lulet që ndryshojnë ngjyrën
 • Lulet e filtrit të kafesë
 • Shkenca ndijore e luleve të ngrira
 • Slime pranverore me lule
 • Pjesë të një luleje

Paketë pranverore e printueshme

Nëse po kërkon të kesh të gjitha aktivitetet e tua të printueshme në një vend të përshtatshëm, plus fletë pune ekskluzive me temë pranverore, faqja jonë 300+ Spring STEM Project Pack është ajo që ju nevojitet!

Moti, gjeologjia, bimët, ciklet e jetës dhe më shumë!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.