Si të bëni një kavanoz me shkëlqim - kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

A i pëlqejnë fëmijët tuaj shishet ndijore, kavanozët me shkëlqim apo shishet me shkëlqim? Kavanozët tanë me shkëlqim të bëra në shtëpi mund të rikrijohen çdo sezon apo festë për një aktivitet shqisor argëtues dhe krijues. Një kavanoz qetësues me shkëlqim kërkon shumë pak kohë për t'u bërë, por ofron përfitime të shumta dhe të qëndrueshme për fëmijët tuaj. Aktivitetet shqisore janë të suksesshme për fëmijët e të gjitha moshave dhe këto kavanoza me shkëlqim ndijor përbëjnë një mjet të shkëlqyeshëm qetësues me shkëlqimin e tyre mahnitës!

JAR DIY GLITTER

QETESUES SHKËLQIMTARI

Të shndritshëm, me shkëlqim dhe magjepsës për fëmijët e të gjitha moshave, këto kavanoza qetësuese me shkëlqim janë pikërisht ajo që ju nevojitet për një sezon të ngarkuar!

Shishet me shkëlqim ndijor shpesh bëhen me ngjitës të shtrenjtë shkëlqimi. Zëvendësuesi ynë, ngjitësi dhe një kavanoz me shkëlqim i bëjnë këto kavanoza me shkëlqim ylber DIY shumë më efektive!

Shiko gjithashtu: Sfida e varkave me kashtë STEM - kosha të vogla për duar të vogla

Nëse ju pëlqen të bëni slime si ne, atëherë vë bast se i keni të gjitha furnizimet e shisheve ndijore që ju nevojiten! Një gallon zam i pastër është i lirë dhe do të bëjë shumë shishe ose kavanoza. Sigurisht, ju mund t'i bëni këto kavanoza me shkëlqim edhe me ngjitës me shkëlqim dhe të eliminoni nevojën për të shtuar shkëlqimin dhe ngjyrosjen e ushqimit për më pak rrëmujë!

Përfitimet e një kavanozi me shkëlqim

 • Lojë ndijore vizuale për të vegjlit, parashkollorët dhe filloret.
 • Mjet i shkëlqyer qetësues për ankthin. Thjesht tundeni dhe përqendrohuni te shkëlqimi.
 • I shkëlqyer për kohë qetësimi. Krijo një shportë me të mira të qeta në një hapësirë ​​të qetë për kurfëmija juaj duhet të rigrupohet dhe të kalojë disa minuta vetëm.
 • Lojë me ngjyra ose me temë shkencore për vlerë shtesë arsimore.
 • Zhvillimi i gjuhës. Çdo gjë që mund të ngjall kuriozitet dhe interes krijon një ndërveprim dhe bisedë të shkëlqyer shoqërore.

RECETA E kavanozit GLITTER

Nuk keni nevojë për ngjitës me ngjyra të kushtueshme për të bërë kavanozët tanë me shkëlqim! Këto kavanoza me shkëlqim qetësues me ngjitës të qartë e bëjnë trukun. Gjithçka që ju nevojitet është ngjitës i pastër, ngjyra ushqimore dhe shkëlqim.

Shkarko këtu

DO TË DUHEN:

 • Shishe ose kavanoza (çfarëdo forme, madhësie që ju pëlqen) – kjo receta bazohet në një kavanoz me madhësi 8 ons.
 • 2/3 filxhan (ose shishe 6 ons) ngjitës shkollor i pastër që lahet
 • 1/4-1/2 filxhan ujë ( Temperatura e ngrohtë ose e dhomës është më e mira që kemi gjetur për përzierjen me ngjitësin)
 • Ngjyrosja e ushqimit
 • 1 apo më shumë lugë glitter ose konfeti
 • Pastruesit e tubave dhe letër ndërtimi (opsionale për dekorimi i kavanozëve)

SI TË BËNI NJË KAVANCË TË GJITHSHËM

HAPI 1: Zbrazeni ngjitësin në kavanozin tuaj.

HAPI 2: Shtoni rreth 1/4 filxhan ujë të ngrohtë në ngjitës dhe përziejeni mirë për t'u kombinuar.

HAPI 3: Më pas, shtoni ngjyrën e ushqimit të zgjedhur dhe përzieni kombinoni! Nëse jeni duke shtuar glitter ose konfeti, përzieni shkëlqimin ose konfetin në përzierjen e ngjitësit tani.

Mund të kombinoni edhe shkëlqim dhe konfeti! Kërkoni konfeti me temë argëtuese për çdo sezon apo festë dhe ky proces bazë do të jetë kaq i lehtë për t'u përsëriturpër të bërë një kavanoz me shkëlqim për çdo rast.

HAPI 4: Tani është koha që kavanoza juaj me shkëlqim të shkëlqejë! Mbyllni kavanozin dhe tundeni mirë.

Shiko gjithashtu: 17 Aktivitete Playbough For Kids - Kazanët e vegjël për duar të vogla

KËSHILLA PËR SHISHEN SENSORORE: Nëse shkëlqimi ose konfeti nuk lëviz lehtë, shtoni më shumë ujë të ngrohtë. Nëse shkëlqimi ose konfeti lëviz shpejt, shtoni ngjitës shtesë për ta ngadalësuar atë.

Ndryshimi i viskozitetit ose konsistencës së përzierjes do të ndryshojë lëvizjen e shkëlqimit ose konfetit. Ka edhe pak shkencë për ju!

Mund të provoni gjithashtu të bëni një kavanoz me shkëlqim me vaj vegjetal në vend të zamit dhe ujit dhe krahasoni! Sidoqoftë, mbani mend se një ngjyrues ushqimor i tretshëm në ujë nuk do të përzihet në vaj.

MË SHUMË IDE ARGËZUESE PËR kavanozët me shkëlqim

 • Shishe me shkëlqim ari dhe argjendi
 • shishe me sensorë oqeani
 • Shkëlqim në shishet me ndijore të errëta
 • Shishe ndijore me ngjitës me shkëlqim
 • Kavanoza me shkëlqim të vjeshtës
 • shishe me sensorë të vjeshtës
 • shishe me sensorë dimëror
 • Kavanoza me shkëlqim të Halloween
 • Kavanoza me shkëlqim të ngrirë

BËRNI NJË APO DY KAVANCË ME VETËZILIM!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë ide për lojërat ndijore!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.