Slime rrëqethëse e kokës së syrit për Halloween - kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Sa i lezetshëm është ky slime i ri i Halloween-it dhe po aq i lehtë! Ju nuk duhet të jeni të dashuruar me prodhimin tuaj të slimes sepse fëmijët do ta pëlqejnë atë pavarësisht dhe ju gjithashtu do të kurseni disa para! Një slime bazë e pastër e mbushur me produkte të mira të dyqaneve të dollarit si Qylltarët tanë të Halloween është perfekt për një pasdite plot argëtim {dhe pak shkencë gjithashtu}. Ne bëjmë slime të bërë në shtëpi sepse e duam atë!

SI TË BËJMË SLIME BALLIN E SYRIT

HALLOWEEN CLEAR SLIME

Rrihni një grumbull të pastroni zhul, dhe jepini një temë zombie për Halloween! Kjo është një nga recetat tona më themelore të slimes duke përdorur ngjitës të pastër. Ajo që shtoni e bën atë të lezetshme, rrëqethëse ose bruto dhe çdo gjë që ka të bëjë me trurin dhe kokën e syve është një sukses i madh. Për disa arsye të çuditshme, ne jemi jashtë merimangave plastike, por ju mund t'i shtoni edhe ato plotësisht. Kërkoni recetën dhe furnizimet më poshtë.

Kemi gjetur disa gjëra të shkëlqyera në dyqanin lokal të dollarit këtë sezon, duke përfshirë një kallëp plastik të trurit! Ka disa gjëra zbavitëse që mund të bëni me këtë artikull, kështu që ia vlen shumë dollari i shpenzuar.

SHIKON GJITHASHTU…

MBANI SFIDËN E HALLOWEEN SLIME TANI!

Zombie Fluffy SlimeSpider SlimeBubbling Brew

KOBAT E SYRIVE PËR HALLOWEEN

Slime me ngjitës të pastër të bërë në shtëpi është e lehtë për t'u prodhohet dhe mund të zgjasë mjaft kohë nëse ruhet në një enë të ripërdorshme. Në fakt e jona ka më shumë se një javë ulur në një enë qelqi në banaktani! Më pëlqejnë qelbët e syrit plastikë që mund t'i shtoni gjithashtu.

Ne gjithashtu do t'i përdorim këto sytha kur luajmë me katapultën tonë të Halloween-it të bërë vetë. Një tjetër ide e thjeshtë shkencore perfekte për të eksploruar fizikën .

SHKENCA SLIME

Pra, cila është shkenca pas llumit? Jonet borat në niseshte (ose pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA {polivinil-acetat} dhe formojnë këtë substancë të ftohtë elastike.

Kjo quhet ndërlidhje! Ngjitësi është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme.

Shtimi i ujit është i rëndësishëm për këtë proces. Mendoni kur të lini një copë zam jashtë dhe do ta gjeni të vështirë dhe të gomuar ditën tjetër. Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe është më i trashë dhe më gome si zhul!

Lexo më shumë rreth shkencës së zhulit këtu!

Shiko gjithashtu: Çantat që dalin për argëtim në natyrë - kosha të vogla për duar të vogla

Nuk ka më për të printuar një postim të plotë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet!

KAPONI SFIDA TË SLIMEVE TË HALLOWEEN TANI!

RECETA PËR SLIME EYEBALL

Ky kokërr syri Clear Slime përdor recetën tonë klasike për zhul borakssepse recetat tona të tjera të mrekullueshme të slimes do ta bëjnë zhulin të duket më i vrenjtur {që është akoma mirë}! Ju gjithashtu mund të provoni… Receta e pastër e ngjitësit!

Shiko gjithashtu: Si të bëni një furrë diellore - kosha të vogla për duar të vogla

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni pluhur boraks, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona bazë duke përdorur niseshte të lëngshme ose tretësirë ​​të kripur.

FURNIZIMET

  • 1/2 filxhan ngjitës shkollor PVA i pastër që lahet
  • 1/4 lugë pluhur boraks
  • 1 filxhan me ujë të ndarë në gjysmë gota
  • Gjëra argëtuese si truri dhe qepalla e syve

SI TË BËJMË SLIME TË KOMPATËS SË SYRIT

HAPI 1: Shpërndani 1/4 lugë çaji pluhur boraks në 1/2 filxhan ujë të ngrohtë. Përziejeni këtë tërësisht.

HAPI 2: Në një enë tjetër matni rreth 1/2 filxhan zam të pastër dhe përzieni me 1/2 filxhan ujë derisa të përzihet mirë.

HAPI 3: Shtoni kokërdhat plastike ose merimangat në përzierje dhe përziejeni.

HAPI 4: Hidheni përzierjen e boraksit/ujit në përzierjen ngjitëse/uji dhe përzieni ajo lart! Do ta shihni të bashkohet menjëherë. Do të duket e vështirë dhe e trashë, por kjo është në rregull! Hiqeni nga tas.

HAPI 4: Kaloni disa minuta duke e përzier përzierjen së bashku. Mund të keni mbetur solucioni i boraksit.

Zbrisni dhe luani me slime deri sa të jetë e qetë dhe elastike! Nëse dëshironi që slime të duket si xhami i lëngshëm, zbuloni sekretin këtu.

KËSHILLA E SLIMËS: Mbani mend, slime nuk i pëlqen të tërhiqet shpejt pasi me siguri do të këputet për shkak të kimikatit të tijpërbërjen (lexo slime science këtu). Zgjate slime-n tënde ngadalë dhe do ta shohësh vërtet potencialin më të zgjatur!

Ja ku e ke! Ide krejtësisht fantastike dhe e lehtë për recetën e slimes për Halloween për të bërë vetë slime të bërë vetë me fëmijët. Nuk kam takuar ende një fëmijë që nuk i pëlqen slime!

Nëse gjithmonë keni menduar se krijimi i slimes duket i vështirë, në të vërtetë nuk është. Është një recetë që duhet ndjekur, por është e rrallë që ne të kemi një dështim të slime. Ndonjëherë ju duhet vetëm pak praktikë me një recetë të preferuar!

MË SHUMË ARGËTIM ME SLIME

Shikoni disa nga recetat tona të preferuara për slime...

Solucion i kripur SlimeGalaxy SlimeFluffy SlimeReceta ushqimore me zhulBorax SlimeGlow In The Dark SlimeCrunchy SlimeReceta FlubberExtreme Glitter Slime

SLIME I BËRË SHTËPI PËR HALLOWININ!

Shikoni të gjitha recetat tona të mrekullueshme të slimes për Halloween!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.