Snowflakes Salt For Winter Art - Little Bins for Little Hands

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

A keni provuar ndonjëherë pikturën me kripë të ngritur për një aktivitet të shpejtë shkencor dhe artistik? Shkenca mund të marrë shumë forma, dhe ky është një aktivitet argëtues dimëror STEAM duke përdorur furnizime super të thjeshta, kripë dhe ngjitës. Ne mendojmë se piktura me kripë me flakë dëbore është shumë argëtuese! Prisni derisa të shihni se sa e lehtë është të organizoni aktivitete dimërore në shtëpi ose në klasë!

PIKTURË ME AKUAR FLOKË DORE ME KRIP

ART FLOKË DORE

Nëse ju keni fëmijë që duan të shohin se çfarë ndodh kur kombinoni gjëra të ndryshme, ky është projekti argëtues i artit dimëror ose, duhet të them, projekti shkencor dimëror për ju! Ne e duam shkencën dhe artin! Ky aktivitet i thjeshtë i lyerjes së kripës me flakë dëbore i kombinon të dyja për AVULLI të lehtë.

Çfarë është STEAM? STEAM është shkencë, teknologji, inxhinieri, art dhe matematikë. Ky projekt i mrekullueshëm kombinon shkencën, artin dhe matematikën për të eksploruar më tej flokët e borës.

Fjollat ​​e dëborës me kripë bëjnë një art dhe zanat të mrekullueshëm dimëror , dhe fëmijët tuaj po praktikojnë gjithashtu aftësi të shkëlqyera motorike.

Ndërsa piktura me kripë është një projekt i shkëlqyeshëm shkencor/artistik për fëmijët më të rritur, të vegjëlit deri në kopshtin e fëmijëve do ta shijojnë gjithashtu këtë art të procesit. Nuk ke nevojë të bësh as një dizajn specifik!

Nëse dëshiron të mësosh më shumë rreth flokeve të dëborës, shiko këto video me lule bore. Flokët e borës përfshijnë gjithashtu disa mësime të shkëlqyera në simetri. A e dini se fjollat ​​e borës kanë gjithmonë gjashtë anë?

SI TË LIKURNI FLOKAT ME KRIPË

Furnizime të thjeshta,shkencë e arritshme dhe art argëtues! Të gjitha janë perfekte për një aktivitet të brendshëm STEAM këtë dimër. Dëshironi të bëni një pikturë kripore me bojëra uji për Krishtlindje?

Përdorni këto shabllone zbukurimi në vend të tyre! Shkarkoni menjëherë këtu.

DO TË NEVOJET:

 • Tabela e flokeve të borës (kliko këtu për të shkarkuar)
 • Ngjitësja e bardhë e Elmerit
 • Kripë
 • Furçë bojësh
 • Ngjyra ushqimore, bojë uji ose bojëra uji të lëngët (çdo ngjyrë të zgjedhur)
 • Ujë
 • Karton i bardhë, media e përzier, ose letra me bojëra uji (edhe letra e kompjuterit do të jetë e lehtë)

UDHËZIME:

Unë rekomandoj t'i përgatisni këto para kohe për të lejuar kripën dhe ngjitësin thajeni pak para se të shtoni bojëra uji. Letër e fortë rekomandohet gjithashtu në vend të letrës kompjuterike ose letrës ndërtimore. Kërkoni për media të përziera ose letër të tipit me bojëra uji.

HAPI 1: Printoni shabllonet e flokeve të dëborës ose vizatoni flokët tuaja. Më pas vendosni një copë letre mbi floket e dëborës për të gjurmuar ose prerë dhe gjurmuar përreth. Përndryshe, mund të përdorni shabllonet e printueshëm siç janë.

HAPI 2: Përdorni shishen e ngjitësit për të vizatuar mbi floket e borës, duke u siguruar që të bëni çdo krah të vogël të flokeve të borës.

HAPI 3 : Vendosni një sasi të mirë kripe mbi ngjitës dhe më pas derdhni me kujdes kripën e tepërt.

HAPI 4: Lëreni ngjitësin dhe pikturën me kripë të thahet.

KËSHILLA: Vendoseni të gjithë projektin në një fletë pjekjeje ose tepsi për të kapur ndonjë"rrëmujë"!

HAPI 5: Përzieni disa lugë ujë me ngjyrën blu ushqimore ose përgatisni bojën tuaj me bojëra uji

Këshillë për pikturimin me kripë: Sa më shumë ushqim ngjyrosja që përdorni, aq më e errët do të shfaqet "bojë" juaj. Bojrat e ujit do të krijojnë edhe ngjyra më të shndritshme.

HAPI 6: Përdorni një pipetë, pikatore për sy ose penel për të pikuar ngadalë ngjyrën mbi flokë bore të lyera me kripë. Përpiquni të mos i lani modelet, por shikoni kripën të thithë një ose dy pika ngjyrash në të njëjtën kohë.

Po kërkoni për aktivitete dimërore të lehta për t'u printuar?

Shiko gjithashtu: Rritni kristalet tuaja të ylberit - kosha të vogla për duar të vogla

Klikoni më poshtë për paketën tuaj FALAS të Snowflake Mini

Vini re se si uji absorbohet dhe lëviz përgjatë modelit. Mund të provoni edhe përzierjen e ngjyrave! Ju mund të shtoni ngjyra të tjera dhe t'i përzieni ngjyrat në secilën fjollë dëbore për një efekt mahnitës.

Lërini flokët tuaj të thahen gjatë natës!

SI FUNKSIONON PIKTURA SË KRIPËS?

Siç e përmenda më lart, ky aktivitet i pikturës së kripës me flakë dëbore është edhe shkencë edhe art, por çfarë është shkenca?

Epo, kripa thith lagështinë e ujit sepse tërhiqet nga molekulat e ujit shumë polare. Kjo veti do të thotë që kripa është higroskopike. Higroskopik do të thotë se thith ujin e lëngshëm (përzierjen e ngjyrosjes së ushqimit) dhe avujt e ujit në ajër.

Mund të provoni gjithashtu sheqer në vend të kripës dhe krahasoni rezultatet!

Shiko gjithashtu: Ornament DIY Reindeer - Little Bins for Little Hands

SHIKON GJITHASHTU: Pikturë me yje me kripë

AKTIVITETET MË SHUMË ARGËTUESE DIMËRORE:

Klikoni në secilën prej lidhjeve më poshtë për tëgjeni mënyra më argëtuese për të eksploruar dimrin edhe nëse nuk dimëron jashtë!

 • Mësoni si të bëni ngrica në një kanaçe.
 • Bëni një lëshues topa bore për luftime me top bore në ambiente të mbyllura.
 • Krijoni një stuhi dëbore dimërore në një kavanoz.
 • Eksploroni se si arinjtë polarë qëndrojnë të ngrohtë.
 • Peshku për kube akulli në ambiente të mbyllura!
 • Bëni dhe luani me borë të rreme.
 • Thiqni pak zhul bore.
 • Mësoni se si të vizatoni fjollat ​​e borës hap pas hapi.
 • Krijoni art me fletë dëbore me shirit.

Klikoni më poshtë për Paketën tuaj FALAS të Projektit Snowflake.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.