10 kosha super të thjeshta ndijore të orizit - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Qëllimi im këtu është të ndaj me ju se sa e lehtë dhe e lirë është të bësh 10 kosha të ndryshëm ndijor orizi me vetëm një enë bosh, një qese me oriz dhe objekte/ lodra nga e gjithë shtëpia. Këta kosha super të thjeshtë ndijor mund të ofrojnë orë të tëra argëtimi tërheqës, si dhe mundësi mësimi për ju dhe fëmijën tuaj.

BËRNI NJË KOSH TË ORJISË TË SHQIPËRISË PËR FËMIJË!

PSE TË PËRDORNI NJË KOSHA SENSORY?

Koshat sensorë janë një mënyrë e shkëlqyer për të rritur lojën e pavarur, eksplorimin dhe kuriozitetin tek fëmijët e vegjël. Gjithashtu, duke qenë nënë e një djali të vogël me nevoja të veçanta, këto kosha të thjeshta ndijore kanë ofruar një mënyrë të shkëlqyer për ne që të lidhemi dhe të përfshihemi në lojë së bashku. Shpesh, koshi i orizit shërben si një mjet i shkëlqyeshëm për të praktikuar shkronjat dhe numrat, si dhe për renditjen dhe përputhjen!

SHQYRTIM GJITHASHTU>>> 10 Mbushësit më të mirë të koshit ndijor

SI TË BËJMË NJË KOSH ndijore ORIZI

Ky është ndihmësi im i vogël Liam (3,5 vjeç) duke përgatitur koshin tonë për të gjitha këto ide të mrekullueshme! Edhe vendosja e koshit tonë ndijor është një përvojë argëtuese për vogëlushin tim. Lërini ata të ndihmojnë dhe të mbajnë në dorë një fshesë! Koshat ndijor dhe aftësitë praktike të jetës (fshirja) shkojnë dorë për dore.

Shiko gjithashtu: Fletët e punës së mollës për parashkollor - Kazanët e vegjël për duart e vogla

JU MUND TË Pëlqejnë GJITHASHTU: Fillimi me kazanët ndijor

Për të bërë orizin tuaj koshi ndijor gjithçka që duhet të bëni është të merrni një qese me oriz në supermarket dhe një lloj kontejneri. Atëherë ju jeni gati për të filluar!

Secili prej këtyre koshave ndijoreAktivitetet e mëposhtme mund të përdoren nga shumë mosha në të njëjtën kohë, të dobishme për ato momente kur thjesht nuk keni duar të mjaftueshme ose ju nevojiten disa minuta shtesë për të bërë diçka!

10 KOHA SUPER TË THJESHTA SHQIPTARE SHQIPTARE

Alfabeti fsheh, kërko dhe përputhet!

Le të shkojmë në gjueti alfabeti! I fsheha pllakat e letrave dhe printova një fletë letre. Super shpejt! Nëse fëmija juaj mund të bëjë shkronjat e mëdha dhe të vogla, shkoni për të. Ju gjithashtu mund të përdorni pllakat tuaja të lojës Scrabble ose të shkurtoni një printim të dytë për pjesët që përputhen.

Ky kosh ndijor mund të jetë gjithashtu i shkëlqyeshëm për drejtshkrimin e fjalëve me shikim ose çdo gjë për të cilën po punoni aktualisht në programin tuaj. Fëmija juaj më i vogël mund të gërmojë dhe të përputhet, ndërsa më i madhi yt punon në drejtshkrim!

Ne gjithashtu fshehëm magnet dhe varëm një rrogoz argëtuese në frigorifer që ai të përshtatej. Një tabaka biskotash funksionon mirë gjithashtu!

Në foton e mësipërme, shkuam të peshkojmë për letra që të përputheshin me pellgjet që ishin shtrirë në dysheme! (1+1+1=1 për aktivitetin e printimit të temës së pellgut)

Ne përdorëm darë dhe një enigmë druri për këtë gjueti alfabeti!

Luaj në kuzhinë

Kam kaluar nëpër sirtarët dhe dollapët e mi dhe nxora sende të tilla si tabaka, kontejnerë, tas dhe vegla për këtë kosh ndijor orizi. Madje kisha disa kavanoza bosh me erëza që kishin ende erën e erëzave! Ne kemi shumë ushqime për lojëra dhe ato me velcro gjithashtu. Ai ishte shumë i emocionuar për të parë "kuzhinën" e tij dhe kjo është pikërishtsi e quajti. Më duhet të them se Liam e quajti këtë kosh ndijor orizi.

Puzzle Jumble

Zbavitje super e shpejtë për të përzier pjesët e enigmës në oriz . Luaj "Unë spiunoj" me fëmijën tuaj ose lërini të punojnë në mënyrë të pavarur. Mosha të shumta mund të luajnë me lloje të ndryshme pjesësh! Punoni së bashku ose punoni veçmas por nga i njëjti kosh! Liam u pëlqeu enigmave të tij të vogla dhe enigmave të tij të vogla me kunj, automjeteve, veglave dhe kafshëve!

Luaj libri me figura

Zgjidh një libër me figura argëtuese dhe disa artikuj që do lidhen me tregimin. Lexoni historinë dhe argëtohuni duke luajtur! Shpresojmë që një lojë e pavarur të mund të pasojë edhe pas tregimit!

Pinching Pennies

Kaq e lehtë dhe argëtuese për t'u bërë vetëm në një pasdite! Fillimisht vendosa 50 qindarka në koshin tonë të orizit. Por përfundova duke hedhur 50 të tjera pasi pashë se çfarë argëtimi po kalonte me të gjithë atë.

Kam pasur këtë bankë të mrekullueshme të modës së vjetër që ai të mbushte. Pastaj i çuam monedhat mbi tavolinë dhe numëruam një për një ndërsa i vendosnim përsëri në bankë. Dyfishoni praktikën motorike të shkëlqyer dhe një ton numërimi. E shkëlqyeshme për shumë mosha dhe lojtarë! Përdorni monedha të ndryshme për të renditur dhe shtuar!

Oriz me ngjyrë

Vdekja e orizit është shumë e lehtë dhe thahet gjatë natës! Në një enë plastike shtoj një filxhan oriz të bardhë, 1/2 lugë uthull dhe ngjyrues ushqimor (pa sasi të saktë). Mbulojeni dhe jepini burrit për ta tundur fuqishëmderisa të duket e përzier mirë! E shtriva në një peshqir letre për t'u tharë më pas.

Shiko gjithashtu: Fizzy Apple Art For Fall - Little Bins for Little Hands

Më pas bëni një nga këto kosha argëtuese ndijore me orizin tuaj të ngjyrosur.

Koshi ndijor Rainbow

Orizi me shalqi Koshi ndijor

Koshi ndijor Rainbow Rice

Koshi ndijor i trenit për pushime

Koshi ndijor i Halloween

# 8: Koshi i Ndjesisë së Natyrës

Shkoni për një shëtitje në oborrin e shtëpisë ose përreth lagjes për një gjueti për pastrues të natyrës. I shtuam orizin tonë disa guaca, arra, gurë të lëmuar, shporta, gurë të çmuar dhe shkopin e tij të preferuar!

Ai natyrshëm filloi të renditi objektet. Kjo është e mirë edhe për numërim! Unë mendoj se duket shumë qetësues. I dua edhe ngjyrat. Megjithatë, nuk mendoj se kjo është e preferuara e tij për shkak të ngjyrave të heshtura, por atij i pëlqejnë teksturat. E bukur edhe për oqeanin! Atij i pëlqen të dëgjojë predha dhe të na bëjë të dëgjojmë me të.

#9: Magnet Madness

Një kosh i thjeshtë orizi me sende magnetike dhe një shkop për të kërkuar thesarin. I dhashë një kovë për të futur gjithçka dhe ai e nxori derisa mbeti vetëm oriz!

#10: I Spy Bag & Kërkimi Sensory Bin

Kam përdorur një qese me zinxhir ngrirës dhe e mbusha me oriz, rruaza dhe xhingla. Ne përdorëm një fletë të listës së kontrollit të alfabetit për të kryqëzuar atë që spiunuam. Në fund, e hodhëm në një enë pjekjeje dhe ushtruam aftësi të shkëlqyera motorike!

MË SHUMË ARGËTIM KOSH I ORIZIIDE

KËRKONI ALFABETI

Kërkimi i koshit të orizit të konfetit

KOSHA NDËRISORE MATEMATIKA PRANVERË

KOSHAT ARGËTUESE DHE TË THJESHTË SHQIPTARE SHQIPTARE!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë aktivitete shqisore super të thjeshta për fëmijë!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.