25 Aktivitete të Falenderimeve për Parashkollorët

Terry Allison 24-06-2023
Terry Allison

Nëse jeni duke kërkuar për një përzgjedhje të mrekullueshme të aktiviteteve të Falënderimeve për prek, atëherë mos kërkoni më tej! Tema e këtij muaji ka të bëjë me Ditën e Falënderimeve dhe gjetjen e mënyrave argëtuese për të mësuar nëpërmjet aktiviteteve të thjeshta dhe praktike.

Nga matematika e Ditës së Falënderimeve deri tek arti i Ditës së Falënderimeve për prek, ne kemi shumë ide për ju që të angazhoni parashkollorët tuaj me një temë shumë të Falenderimeve! Për më tepër, ne kemi përfshirë edhe disa aktivitete falënderimi për të vegjlit!

25 AKTIVITETET ARGËZUESE TË FALEMINDERIT PARASHKOLLOR

Klikoni në lidhjet e theksuara më poshtë për një listë të plotë të furnizimeve dhe udhëzime për çdo aktivitet individual .

Klikoni më poshtë për projektet tuaja FALAS për Ditën e Falenderimeve.

GELAT E FILTERIT TË KAFEVE

Zbuloni se si filtrat kafeja dhe kapëse rrobash nga Dyqani i Dollarit shndërrohet në gjelat më të lezetshëm të Ditës së Falënderimeve ndonjëherë.

TURKE PJATË LETËR

Kjo punë e lehtë me gjeldeti me pjatë letre për fëmijë është një zanat kaq argëtues për Ditën e Falënderimeve! Është mjaft e thjeshtë për ta bërë me një klasë të madhe plot me fëmijë, ose edhe në shtëpi.

POOL NOODLE TURKEY

Këtu kemi një petë pishinë dhe pupla shumëngjyrëshe nga Dollar Store që shndërrohen në gjela argëtuese të Falenderimeve. Le të fillojmë!

KAPEKE TURKEY

Bëni festën e Falënderimeve këtë vit me këtë punim të adhurueshëm të Kapelës së Turqisë për fëmijë! Është bërë duke përdorur vetëm letër ndërtimi dhe një shkop ngjitës dhe fëmijët do ta pëlqejnë atë!

Mjeshtëri me kapele turke

KAPELE E PILGRIM

Mësimi rreth Ditës së Falënderimeve do të jetë argëtues për fëmijët këtë vit me këtë Artizanat të lezetshëm të Kapelës së Pelegrinëve të Kupës së Falënderimeve!

BANERË PËR FALËNDERIMET E Gëzuara

Kontrollo nxirrni këtë banderolë argëtuese të Ditës së Falënderimeve që dyfishohet si një aktivitet i lehtë i Falënderimeve për parashkollorët! Fëmijëve u pëlqen të ngjyrosin dhe të bëjnë unazën e tyre DIY për raste të veçanta.

KËRKONI DHE GJENI FALËNDERIMET E PRINTULLUESHME

Aktivitetet argëtuese të kërkimit dhe gjetjes së printueshme pa pagesë për të kërkuar dhe gjetur Falënderimet janë perfekte për t'i shtuar familjes tuaj koha ose koha e klasës.

BINGO PËR FALEMINDERIT

Shto Bingon e Falenderimeve në aktivitetet tuaja të Falenderimeve dhe entuziazmoni parashkollorët për të mësuar. Këto karta bingo bazohen në foto, që do të thotë se edhe më të rinjtë mund të bashkohen në argëtim!

RECETA PËR SLAMËN E FALEMINDERIT

Kur mendoni për Ditën e Falënderimeve dhe recetat, jam shumë i sigurt që nuk po mendoni për recetat e slimes për Ditën e Falënderimeve! Epo, kjo është puna jonë këtu, të mendojmë për receta të reja të freskëta të slimes për ju që t'i provoni me fëmijët! Shijoni këto ide të mrekullueshme të slimes për Ditën e Falënderimeve!

SLIME ME AROM KANELË

TURQEY FLUFFY SLIME

Ne e duam slime me gëzof për një përvojë të mrekullueshme loje për fëmijët që janë shumë të prekshëm! Vishni një enë për ruajtjen e zhulit që të duket si një gjeldeti. Mund të bëhesh pak dinak me këtë recetë për slime për Ditën e Falënderimeve.

SLIME KUNGULLI

Ua! Kjo është një nga më të bukurat tonaSipas mendimit tim, recetat e slimes për Ditën e Falënderimeve, sepse ju në fakt e bëni zhulin tuaj brenda një kungulli të vërtetë duke përdorur zorrët e vërteta të kungujve si pjesë e recetës. Fëmijët e shohin gjithmonë këtë të lezetshme!

SLIME MARSHMALLOW E ngrënshme

Mendoni tavë me marshmallow dhe patate të ëmbla me këtë recetë me shije të sigurt për slime marshmallow! Nëse keni një fëmijë që pëlqen të provojë gjithçka që i vihet përpara, ju mund të dëshironi të zgjidhni të bëni një slime të sigurt për shije.

EKSPERIMENTI I KËLLIMIT NË MISRI

Një nga eksperimentet tona më të njohura shkencore të Ditës së Falënderimeve. Disa përbërës të thjeshtë kuzhine dhe ju keni një aktivitet të mrekullueshëm shkencor të Ditës së Falënderimeve që është një ndryshim në një reagim klasik të sodës buke dhe uthullës!

BUKE NË NJË QESË

Nga të vegjlit tek adoleshentët, të gjithë pëlqen një fetë të freskët buke të bërë në shtëpi, dhe përdorimi i një qese me zinxhir është perfekt për duart e vogla për të ndihmuar në shtrëngimin dhe brumin.

BËRJIMI GJALPI ME FËMIJË

Një aktivitet i shijshëm i Falenderimeve perfekt për darkën e Ditës së Falënderimeve! Është një mënyrë e shkëlqyer që fëmijët të ndihmojnë në kuzhinë dhe të kontribuojnë në vakt. Nuk ka asgjë si të shijoni punën tuaj të palodhur. E përkryer për t'u shoqëruar me recetën tonë me bukë në qese më lart!

Shiko gjithashtu: Laboratori i osmozës së patates

SHKENCA E KOKOSHËVE

Pse dalin kokoshkat? Eksploroni shkencën e kokoshkave ndërsa bëni disa kokoshka të shijshme në një qese për provë shije. Një aktivitet argëtues i Ditës së Falënderimeve për të gjitha shqisat!

MESAZHET SEKRETE TË BOROKËSISË

Tregojini fëmijëve se siata mund të shkruajnë dhe t'i dërgojnë mesazhe sekrete njëri-tjetrit me bojë të padukshme. Lyeni me lëng boronicë dhe mesazhi zbulohet. Është magjike! Jo, është shkenca argëtuese për Ditën e Falënderimeve!

AKTIVITETET E FALËNDERIMIT PËR FËMIJËT

Lërini të vegjlit tuaj të bashkohen në argëtimin këtë Ditë Falënderimesh me përzgjedhjen tonë të recetave praktike dhe të thjeshta të lojës. Bëjini ata të eksplorojnë me të gjitha shqisat e tyre!

JU MUND TË Pëlqejnë GJITHASHTU: Aktivitetet STEM për të vegjlit

APPLESAUCE PLAYDOUGH

Kjo recetë super e thjeshtë brumi pa gatim është PA GLUTEN! Nuk kishim ndonjë miell gruri të rregullt në dorë për të bërë brumin tonë të zakonshëm, kështu që përdorëm atë që kishim, miell kokosi. Zakonisht shtoj edhe kremin e tartarit, por as nga kjo nuk kishim! Pra, kjo është një recetë e vërtetë e brumit pa gluten pa krem ​​tartari.

Shiko gjithashtu: Faqet e ngjyrosjes së robotëve LEGO - kosha të vogla për duar të vogla

BUMË PËR RETË E BIRËS MË MOLLË

Me siguri do të dëshironi të gërmoni duart tuaja në këtë! Brumi i resë ose rëra e hënës është një recetë e mrekullueshme dhe e thjeshtë ndijore që përgatitet shpejt. Brumi ynë i reve me aromë byreku me mollë është gjithashtu i sigurt për shije.

APPLESAUCE OOBLECK

Pak i çrregullt, por shumë argëtim praktik për të vegjlit! Provoni gjithashtu oobleck-un tonë me boronicë .

BRUM ME RETË PITË KUNGULLI

Brumi i reve të byrekut me kunguj mund të jetë një tjetër aktivitet i mrekullueshëm i shijes dhe i sigurt në Ditën e Falënderimeve për të vegjlit dhe përdor qilarin bazë përbërësit!

BRUNA LUAJE KUNGULLI

Kur mendoni për rënien, bëniju mendoni për aromën e byrekut me kungull të sapopjekur që përhapet nëpër shtëpi? Pamja e kungujve gjithashtu më bën të mendoj për traditat argëtuese përpara vjeshtës! Pse të mos e provoni këtë recetë me byrekë me kunguj të bërë në shtëpi dhe aktivitete argëtuese.

SHIKON GJITHASHTU: Apple Playdough

MË SHUMË ARGËTIM PËR PARASHKOLLORIT

  • Aktivitetet e Apple
  • Aktivitetet e dinosaurëve
  • Aktivitetet në fermë
  • Tema e oqeanit
  • Aktivitetet e bimëve për parashkollor
  • Aktivitetet e kungujve
  • Aktivitetet e motit

Klikoni më poshtë për projektet tuaja FALAS të Falenderimeve.

AKTIVITETET MË TË MË TË MIRA TË FALËNDERIMIT PËR PARASHKOLLËT

Klikoni në lidhje ose në imazh më poshtë për më shumë argëtim eksperimentet shkencore të Falenderimeve dhe Aktivitetet STEM të Falenderimeve.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.