50 Aktivitete Zbavitëse Shqisore për Fëmijë

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Le të flasim për lojën shqisore, kryesisht shqisën e të prekurit nëpërmjet lojës së prekshme dhe praktike. Idetë tona të preferuara të të lojërave shqisore për fëmijët e vegjël e deri te parashkollorët dhe më gjerë përfshijnë kosha me sensorë, shishe me sensorë, brumë lojërash, slime (veçanërisht zhul që nuk ka shije për fëmijët më të vegjël), lojërat me ujë, lojërat e çrregullta dhe më shumë. Ju mund të krijoni kaq shumë ide unike për lojëra ndijore nga furnizime të përshtatshme!

Ne kemi mijëra shembuj të lojës shqisore për t'i përdorur në shtëpi ose me grupe fëmijësh të vegjël. Aktivitetet shqisore nuk duhet të jenë të vështira për t'u vendosur, dhe do të gjeni se recetat tona shqisore përdorin të gjitha përbërës të lirë për qilarin e kuzhinës. Le t'i përgatisim fëmijët tuaj për një lojë argëtuese shqisore sot!

Përmbajtja
 • Çfarë është "Luajtja ndijore"?
 • Pse është e rëndësishme "Luajtja ndijore"?
 • Pa pagesë ndijore Udhëzuesi i luajtjes
 • Llojet e luajtjes ndijore
 • 50 ide argëtuese të luajtjes ndijore për fëmijët që duhet të provojnë!
 • Paketë e aktivitetit Playdough e printueshme

Çfarë është ndijore Luaj?

Loja ndijore është çdo lojë që përfshin shqisat! Kjo faqe ka të bëjë kryesisht me lojën ndijore prekëse, duke përfshirë shqisën e prekjes, por do të gjeni gjithashtu receta me aroma dhe shije të sigurta.

Pavarësisht nëse dëshironi të gërmoni në një kosh ndijor, të tundni një shishe ndijore ose të shtypni një recetë ndijore, ne ju kemi mbuluar.

Gjeni aktivitete unike shqisore për gjatë gjithë vitit që janë të lehta për t'u vendosur dhe buxhetore. Ne mbulojmë pushimet,provoni.

Ju do të dëshironi të përdorni një recetë të shijshme dhe pa boraks për fëmijët më të vegjël. Fëmijëve më të mëdhenj do t'ju pëlqejnë lojërat ndijore praktike me një nga recetat tona të thjeshta për slime.

SLIME: Pa boraks

Nëse jeni duke kërkuar për një lojë pa boraks dhe shije të sigurt , dhe zhul jo toksik, ne kemi një koleksion të mrekullueshëm të recetave të llumit të ngrënshëm që i përshtaten faturave. Shikoni këto receta më poshtë…

 • Slime Marshmallow
 • Slime Gummy Bear
 • Starburst Slime
 • Jello Slime
 • Slime puding
 • shumë të tjera…
Slime marshmallow

SHKUMË sapuni

Shkuma e sapunit është një recetë super e thjeshtë lojërash shqisore që fëmijët do ta duan dhe ju do ta ndjeni mirë për të bërë për ta. Një aktivitet i thjeshtë ujor që është një kënaqësi për shqisat.

TOPAT E STRESIT

Këto tullumbace me ndjesi ose teksturë janë vërtet të lehta për t'u bërë vetë. Ka mbushje të ndryshme që mund të përdorni për të krijuar përvoja të ndryshme shqisore për fëmijët tuaj.

Kontrolloni topat tanë të stresit të bëra me miell, topat e stresit të Halloween dhe këto tullumbace ndijore për shumë ide.

Paketa e aktivitetit Playdough e printueshme

Gjithçka që ju duhet për të shijuar brumë lojërash i bërë në shtëpi në shtëpi ose në klasë, gjithashtu me pak mësim të hershëm! Ose përdorni dyshekët me brumë lojërash të blerë në dyqan për të kursyer pak kohë.

ÇFARË PËRFSHIHET?
 • Recetat e brumit të bërë në shtëpi duke përfshirë tradicionale, pa gatim, super i butë dhe madje i sigurt për shijeide!
 • Masat Playdough me një temë të mësimit të hershëm, rrota të dizajnuara posaçërisht duke përfshirë hapësirën, stinët, vullkanet, bletët dhe më shumë!
 • Këshilla, truket e Playdough , dhe ide!
stinët dhe çdo kohë me mënyra argëtuese për të eksploruar teksturat.

Sigurisht, do të shihni se disa nga këto receta kanë erë të mrekullueshme dhe janë tërheqëse vizualisht. Për më tepër, do të gjeni mjaft receta ndijore të sigurta për shije, të cilat tërheqin shqisën e shijes.

Loja ndijore është e përshtatshme për të gjitha moshat, duke përfshirë fëmijët e vegjël, me shumë mbikëqyrje për fëmijët më të vegjël. Të vegjlit e duan veçanërisht lojën shqisore, por ju lutemi jepni vetëm materiale të përshtatshme dhe shikoni për vendosjen e sendeve në gojë.

Zgjidhni mbushës ndijor ose receta që nuk paraqesin rrezik mbytjeje dhe gjithmonë mbikqyrni lojën!

Pse është e rëndësishme Play Sensory?

Luajtja ndijore bën një argëtim të jashtëzakonshëm praktik dhe të mësuarit për fëmijët e vegjël ndërsa eksplorojnë dhe zbulojnë më shumë rreth botës përmes shqisave të tyre! Aktivitetet shqisore gjithashtu mund të qetësojnë një fëmijë, të ndihmojnë një fëmijë të përqëndrohet dhe të angazhojë një fëmijë.

PËRFITIMET E SHUME TË AKTIVITETIT SHQIPTARË:

Aftësitë e zhvillimit motorik ~ Loja shqisore ndihmon një fëmijë të eksplorojë, zbulojë dhe krijojë duke përdorur aftësi motorike si p.sh. hedhja, mbushja dhe grumbullimi.

Aftësitë e lojës {zhvillimi emocional ~ Si për lojën sociale, ashtu edhe për lojën e pavarur, aktivitetet shqisore i lejojnë fëmijët të luajnë në bashkëpunim ose krah për krah anësor. Djali im ka pasur shumë përvoja pozitive me fëmijë të tjerë mbi një kosh me oriz!

Zhvillimi i gjuhës ~ Koshat ndijor rritenzhvillimi i gjuhës duke përjetuar gjithçka që ka për të parë dhe bërë me duart e tyre, gjë që çon në biseda të shkëlqyera dhe mundësi për të modeluar gjuhën.

Përdorimi i 5 shqisave ~ Shumë Aktivitetet shqisore përfshijnë disa nga shqisat! Prekja, shikimi, tingujt, shija (aty ku është e përshtatshme) dhe nuhatja janë 5 shqisat. Fëmijët mund të përjetojnë disa shqisa në të njëjtën kohë me një kosh ndijor ose recetë lojërash shqisore.

Për shembull, imagjinoni një kosh me oriz ylber me ngjyra të ndezura: prekni kokrrat e lirshme në lëkurë, shikoni ngjyrat e gjalla ndërsa përzihen së bashku dhe dëgjoni zhurmën e spërkatjes mbi një enë plastike ose të tundur në një plastikë vezë!

Mjetet qetësuese ~ Recetat e lojërave ndijore qetësojnë shumë fëmijë të shqetësuar ose të shqetësuar. Ju mund të gjeni se një funksionon më mirë se një tjetër për fëmijën tuaj.

Shiko gjithashtu: Gjeoboard DIY për STEM - Kosha të vogla për duar të vogla

Disa materiale lojërash shqisore mund të qetësohen dhe qetësohen, dhe disa mund të ndihmojnë në ruajtjen e vëmendjes dhe lidhjes së fëmijëve me ju. Shkarkoni posterin falas të aktiviteteve qetësuese këtu.

Shiko gjithashtu: Marmer letre me krem ​​rroje - Kosha të vogla për duar të vogla

SHIKON GJITHASHTU: 10 gjëra që duhen përfshirë në një komplet për qetësimin

Udhëzues falas për luajtje ndijore

Kap ky udhëzues i dobishëm dhe falas i ideve të lojës shqisore për t'ju ndihmuar të planifikoni përvojat tuaja shqisore!

Llojet e lojërave ndijore

Pavarësisht nëse zgjidhni kosha, shishe, brumë ose zhul… ka shumë i ideve të lojërave ndijore që janë të përshtatshme për ju!

KOSHAT SENSORY

Çfarë është koshi ndijor? Një kosh ndijor është një enë e thjeshtëmbushur me një mbushës ndijor në sasi.

Ju nevojiten vetëm disa gjëra themelore për të bërë një kosh ndijor; një enë, mbushës dhe mjete për lojëra argëtuese. Nuk ka pse të jetë shumë e çrregullt as loja ndijore e koshit; mësoni më shumë rreth si të vendosni një kosh ndijor dhe të merrni udhëzuesin falas!

Koshat sensorë kanë qenë një element kryesor në shtëpinë tonë për disa vite. Ato janë një opsion i lehtë loje për fëmijët e vegjël deri tek parashkollorët që mund t'i ndryshoni shpesh, të krijoni tema të reja dhe të ndryshoni me stinët ose festat!

Disa nga mbushësit tanë të preferuar ndijor janë…

 • Oriz me ngjyra
 • Makarona me ngjyra
 • Kripë me ngjyra
Si të bëni kosha ndijore

shishe ndijore

Një qetësi e madhe mjet për lehtësimin e ankthit, shishet me shkëlqim janë të lehta për t'u bërë, të ripërdorshme dhe gjithashtu me kosto të ulët! Shishet ndijore kërkojnë pak kohë për t'u bërë, por ofrojnë përfitime të shumta dhe të qëndrueshme për fëmijët tuaj.

Fëmijëve i pëlqejnë këto shishe të lezetshme ndijore dhe ato janë të lehta për t'u përgatitur me materiale që tashmë i keni në dorë ose e lehtë për t'u rrëmbyer në dyqan. Qoftë nëse bëni një shishe të stilit I SPY për ta marrë me vete ose një shishe zbulimi të mbushur me shkencë, nuk do të zhgënjeheni!

PLAY BRUM I SHTËPI

Bruri i lojës në shtëpi është i shkëlqyeshëm për shumë arsye! Nga brumi i lojës te brumi me re, brumi i shkumëzuar dhe më shumë, është e lehtë të rrahësh një grumbull të brumit tënd ndijor.

Brumërat më të fortë si brumi i lojës mund të jenë njëmjet i shkëlqyeshëm shqisor për aktivitete praktike të të mësuarit të hershëm si shkronjat, numrat dhe ngjyrat. Është gjithashtu një aktivitet i shkëlqyer i forcës së muskujve për duart e vogla që përgatiten për të shkruar. Është relaksuese për të gatuar, rrotulluar, shtrirë, rrafshuar, grimcuar dhe çdo gjë që është argëtuese!

Plus, brumërat ndijor përshtaten me temat si një sharm. Pretendoni, krijoni, ndërtoni, imagjinoni dhe zbuloni! Më poshtë është një recetë e brumit të luajtur me luleshtrydhe pa gatuar!

Recetë për lojë me luleshtrydhe pa gatuar

50 ide argëtuese për lojëra ndijore për fëmijët që duhet të provojnë!

Klikoni mbi çdo aktivitet ndijor më poshtë për të nevojshme materialet dhe udhëzimet e plota.

SHKUMË BIZLEKE GOLE

Argëtohuni me këtë shkumë ndijore të sigurt për shije, të bërë me përbërës që me siguri i keni tashmë në kuzhinë! Kjo shkumë e ngrënshme e rruajtjes, ose siç njihet zakonisht aquafaba, bën një shkumë argëtuese, jo toksike për të vegjlit!

BRUMI I REVE

Brumi i resë është i butë dhe i formueshëm. Ndonjëherë quhet edhe rërë e hënës ose brumë hëne. Mund ta bëni edhe shije të sigurt, në varësi të vajit që zgjidhni. Për më tepër, mund të bëhet me një përzierje mielli pa gluten!

 • Aktivitetet e brumit në re
 • Rërë me ngjyrë të hënës
 • Krateret e hënës me brumin e hënës
 • <6 6>Brumë me re me çokollatë
 • Brumë reje të Krishtlindjeve
Rërë e Hënës së Oqeanit

PLAYDOUGH CRAYON

Ky brumë me ngjyra është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur shkumësat e vjetra dhe për të bërë brumë i mrekullueshëm i bërë në shtëpi për fëmijët e vegjël.

GJALP KIKIRIK I ngrënshëmPLAYDOUGH

Loja ndijore jo vetëm që përfshin duart, por mund të përfshijë edhe shijen! Përgatitni brumin tonë të thjeshtë të ngrënshëm të gjalpit të kikirikut për një shije argëtuese dhe një ide për të luajtur në një.

BUMË ZANE

Një spërkatje me shkëlqim dhe ngjyra të buta e bën këtë brumë mahnitës të butë zanash të marrë jetë! Përgatitni një recetë brumi super të butë me vetëm dy përbërës në minuta. Luaj për orë të tëra me një temë të ëmbël zanash. Nuk mund t'i dëgjoni historitë e supozuara që ndodhin tani?

Brumi i zanave

KANOKËT GLITTER FALL

Një shishe me shkëlqim ose kavanoz me shkëlqim është një mënyrë argëtuese për të përmirësuar sezonin përmes shkëlqimit të bukur ngjyrat. Vjeshta mund të jetë një stinë jashtëzakonisht e bukur, në varësi të vendit ku jetoni, me gjethe të lavdishme, kunguj, mollë dhe pagur!

FALL SENSORY KOSHAT

Kosha shumëngjyrëshe ndijore të vjeshtës që kapin bukuria e vjeshtës me lojën ndijore dhe mësimin praktik!

LULE (REAL) SENSORY PLAY

Ngrini lule të vërteta për një ide emocionuese për lojën shqisore të luleve të akullta dhe flisni edhe për pjesë të bimëve !

Shkrirja e akullit të luleve

BUMËRI I SHKUMËS

Çfarë përfitoni kur rrihni një grumbull niseshte misri dhe krem ​​rroje? Ju merrni brumë shkumë, një teksturë krejtësisht e mrekullueshme për duar të vogla dhe duar të mëdha për t'u shtrydhur dhe shtypur.

Receta e brumit me shkumë

KAVANS TË NGRIRË TË NGRITJES

Këto kavanoza me shkëlqim bëjnë një qetësi të madhe mjet me dimrin e tyre magjepsës Elsa dhe Anna Frozenxixëllon!

SHISHET E GJITHAVE TË ARTË DHE ARGJENDI

Luaj me këto shishe me shkëlqim janë të mrekullueshme për nevojat e përpunimit ndijor, lehtësimin e ankthit dhe, thjesht diçka argëtuese për t'u tundur dhe parë!

Kavanoza me shkëlqim të Halloween-it

Shto një temë argëtuese për pushime në kavanoza ose shishe me shkëlqim të thjeshtë për t'u bërë Halloween.

JELLO PLAYDOUGH

Bëni një shtëpi argëtuese me aromë frutash brumë loje me Jello. Përfshihen sugjerime për aktivitetin e brumit të lojës. Plus, një rrogoz i printueshëm pa pagesë!

Jello Playdough

KINETIC SAND

Nuk keni nevojë ta blini, mund ta bëni! Ky aktivitet argëtues shqisor është i përsosur për çdo ditë të javës. Shto artikuj argëtues për të eksploruar teksturën e lezetshme dhe fëmijët do të kenë një shpërthim të madh.

SHIKON GJITHASHTU: Rërë Kinetic Colored

KOOL-AID PLAYDOUGH

Bruri i luajtjes së Kool-Aid është i integruar pikërisht në këtë recetë të thjeshtë të brumit të bërë në shtëpi.

Kool Aid Playdough

BALLA MAGIC

Baltë, baltë e lavdishme! Bëni vetë baltën tuaj me niseshte misri për lojëra ndijore praktike brenda ose jashtë. Balta magjike është mënyra perfekte për t'i mbajtur fëmijët të zënë dhe për të eksploruar me shqisat e tyre në të njëjtën kohë.

Balta Magjike

MUD PLAY

Fëlliqësi e vërtetë, baltë e vërtetë dhe shumë rrëmujë e mirë e shëndetshme krijon përvojat më të mira të lojës dhe mësimit! Këto aktivitete balte eksplorojnë baltën brenda dhe jashtë me lojërat shkencore, shqisore, matematikore dhe ndërtimore.

Kontrolloout>>> Idetë e çrregullta të luajtjes ndijore

NO PLAY BRUGËN TË GATUARIT

Kjo duhet të jetë receta më e lehtë e brumit të bërë në shtëpi që mund të bëni. Shihni sa e lehtë është dhe shikoni një video të shkurtër të procesit.

Shikoni>>> 17 Aktivitete zbavitëse në PlayBrumë

Kliko këtu për të marrë petkun tuaj FALAS për brun e luleve

Flower Playdough Mat

Kavanoza OCEAN GLITTER

Shto rërë, gurë të çmuar, vezullim dhe më shumë për shishe dhe kavanoza unike me sensorë të oqeanit. Krijoni një oqean në një shishe ose një plazh në një shishe, apo edhe valët e oqeanit në një shishe!

KOSTA E SHQIPËRISË SË UJIT OCEAN

Kënaquni me një mënyrë praktike për të eksploruar oqeanin përmes shumë Luaj. Ai madje përfshin një aktivitet argëtues për shkrirjen e akullit.

OOBLECK

Oobleck ose goop është loja më interesante ndijore sepse është gjithashtu pjesë e shkencës! Lehtë për t'u bërë me vetëm 2 përbërës të thjeshtë kuzhine, oobleck do t'i mahnitë fëmijët.

Dëshironi të bëni pak oobleck me një temë argëtuese? Provoni një nga idetë më poshtë…

 • Oobleck për Ditën e Tokës
 • Oobleck Rainbow
 • Oobleck Candy Hearts
 • Oobleck Marbled
 • St. Patricks Day Treasure Hunt Oobleck
 • Spidery Oobleck për Halloween
 • Oobleck kungull ose Apple për vjeshtë
 • Cranberry Oobleck për Ditën e Falënderimeve
 • Oobleck Dimëror Snowflake
 • Oobleck mente për Krishtlindje

PEEPS PLAYDOUGH

Shtojeni këtë temë të lehtë dimri recetën e brumit Peeps play në çantën tuaj të recetave shqisore, dheme siguri do të keni diçka argëtuese për të shijuar këto festa apo në çdo kohë të vitit! Ju gjithashtu mund të bëni brumë lojërash për Halloween peeps ose Easter peeps play brumë

SHEQER PLUHUR PLAYDOUGH

Ky brumë lojë me sheqer pluhur me vetëm 2 përbërës nuk mund të jetë më i lehtë dhe fëmijët mund t'ju ndihmojnë lehtësisht të përzieni një tufa ose dy!

Receta e brumit të ngrënshëm

BRUMË PËR PUDING

Shtojeni përzierjen e pudingut në këtë recetë të brumit të pudingut për një ide argëtuese dhe jotoksike për lojëra sensitive për fëmijët! Ne kemi gjithashtu një zhul pudingu me temë peshkaqeni.

Slime puding

KANOKËS GLITTER RAINBOW

Shishe me shkëlqim ndijor shpesh bëhen me ngjitës të shtrenjtë shkëlqimi. Zëvendësuesi ynë, ngjitësi dhe një kavanoz me shkëlqim i bëjnë këto kavanoza me shkëlqim ylber DIY shumë më të efektshme!

Kliko këtu për të marrë RRETËSINË FALES Rainbow Playdough Mat

SHKUMË RËRE

Fëmijëve u pëlqen ky aktivitet i çrregullt i lojës shqisore që kombinon kremin e rruajtjes dhe rërën. E përkryer për ditët në natyrë!

KOSHËT SENSORY

Rërë, gurë të çmuar, bar artificial, makarona, letër, zhavorr akuariumi dhe më shumë! Çiftoni një kosh ndijor me një nga paketat tona të printueshme falas për të zgjatur mësimin!

Koshi i sensorëve tropikalKoshi i sensorëve të dinosaurëveKoshi i sensorëve të kopshtitKoshi i sensorëve të akulloresKoshi i sensorëve të fluturaveOcean Sensory Bin

SLIME

Slime bën një aktivitet të mahnitshëm loje ndijore, dhe ne kemi kaq shumë receta të thjeshta për slime dhe ide të lezetshme për slime për ju që të

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.