Gjeoboard DIY për STEM - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Një pllakë e thjeshtë gjeo nuk është vetëm një aktivitet i mrekullueshëm STEM, por është gjithashtu një mjet i mrekullueshëm për inkurajimin e aftësive të shkëlqyera motorike! Ky bord gjeo DIY është kaq i thjeshtë për t'u bërë dhe do t'ju kushtojë vetëm disa dollarë. Krijoni forma dhe modele gjeometrike në minuta. Ne e duam një tabelë të thjeshtë gjeografike për aktivitetet e matematikës për fëmijët e vegjël.

TABELË E THJESHTË GEO MUND TË BËNI!

TABOLA GEO PËR SEM PLAY

Bëni Geo Board tonë të bërë në shtëpi për praktikën e aftësive të shkëlqyera motorike dhe mësimin STEM! Çfarë është STEM?, lexoni gjithçka për të! Shkenca, teknologjia, inxhinieria dhe matematika janë kaq të rëndësishme për t'i ekspozuar fëmijët tanë në moshë të re. Projektet si ky bord i thjeshtë gjeo janë fillimi i përsosur! Ky është një projekt i shpejtë, i lehtë dhe i lirë. Rezultati është një lodër mësimore e mrekullueshme dhe argëtuese për t'u përdorur pa pushim! Shikoni se si e kemi përdorur për Ditën e Shën Valentinit!

Ne na pëlqen të bëjmë lodra të bëra vetë si katapultat tona me shkop Popsicle dhe Zip Line Lego!

GJEO BORDAT PËR AFTËSI TË SHKALLA MOTORIKE

Ne kemi eksploruar gjeo borde në disa muze të ndryshëm për fëmijë në të kaluarën dhe i kam mbajtur gjithmonë në pjesën e pasme të mendjen time si një projekt i mirë për të bërë. Këto dërrasa janë të mrekullueshme për krijimin e artit, eksplorimin e formave dhe zhvillimin e aftësive vizuale. A e dini se janë gjithashtu super për të punuar me aftësi të shkëlqyera motorike! Ju nuk mund të krijoni një formë derisa të arrini shiritat e gomës rreth thonjve!

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i flluskës së ariut polar

SIMPLE GEOFURNIZIM BOARD

Dërrasë druri {E bleva këtë për rreth 2 dollarë nga seksioni i punimeve me dru të dyqaneve artizanale ose përdor atë që ju ka mbetur nga një projekt tjetër!}

Thonjtë

Fusha gome

Vizitor ose matës shiriti

Laps

Nuk ka rëndësi se çfarë forme ka dërrasa. Kishim edhe gozhda 1 inç në kutinë e veglave. Burri im i mrekullueshëm mati dhe mati me çekiç ditën tjetër. Ai bëri afërsisht katrorë 1,5 inç. Shtova një paketë me shirita gome me jakë dyqani dollarësh.

SI FUNKSIONON NJË BORD GEO?

Shiko ata gishtat e vegjël shkojnë në punë. Ai në fakt po e shijon atë, duke krijuar forma, duke punuar muskujt e duarve, duke zhvilluar aftësi hapësinore dhe duke praktikuar aftësi të shkëlqyera motorike. Një aktivitet që nuk kërkon shumë për të bërë dhe kaq pak para për t'u bërë!

SHIKON GJITHASHTU TONA: Real Pumpkin Geo Board

Kemi punuar së bashku për të bërë forma të ndryshme. Isha i kënaqur që ai ishte kaq i zënë me shiritat e gozhdës dhe t'i mbështillte ato rreth thonjve. Ka shumë aktivitete shtesë që mund t'i shtoni në tabelat gjeografike, si krijimi i formave, shkronjave ose figurave më komplekse. Unë isha i kënaqur që ai ishte i interesuar të njihej me mënyrën se si funksiononte dhe ai punoi shumë për të vendosur të gjitha shiritat e gomës në mënyra të ndryshme.

SIGUROHU GJITHASHTU TË SIGURONI: Një vit aktivitetesh të lehta STEM për Fëmijë

Pak kohë më parë kishim bërë një kitarë ngatë njëjtat shirita gome dhe një tavë për bukë. Ai e kujtoi këtë dhe testoi gomat për të parë nëse bënin muzikë në tabelën tonë gjeo. Sipër ai po godet bandat. Kjo e shtyu atë të hiqte të gjitha grupet dhe të bënte një "kitarë" të re.

HISH GJITHASHTU: Ndërtimi i numrave LEGO!

NJË DIY SIMPLE GEO BOARD PËR IDE TË MËSIMIT TË FËMIJËVE

Klikoni në foton më poshtë për të parë lojën e mrekullueshme motorike dhe shkencës së bashku!

Tuba kartoni dhe flokë të Craftulate Bandat

Aktivitete të shkëlqyera motorike me temë për ditëlindjen e Lalymom

Gjela të detit të kartonit të vezëve të copëzave të kohës së shkollës

Shiko gjithashtu: Projekti i Sistemit Diellor për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Përziej aktivitetin e marrjes dhe numërimit të kungullit të Wonder's

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.