Aktivitetet më të mira të ndërtimit për fëmijët - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Nëse nuk i keni nxjerrë kruese dhëmbësh dhe marshmallow me fëmijët tuaj, tani është koha! Këto aktivitete të mrekullueshme ndërtimi nuk kanë nevojë për pajisje të zbukuruara ose furnizime të shtrenjta. Këto aktivitete mund t'i kryeni lehtësisht në shtëpi ose në shkollë, dhe ato janë argëtuese dhe sfiduese, gjë që e bën ndërtimin e strukturave një aktivitet të mrekullueshëm STEM për fëmijët e të gjitha moshave. Plus, këto ide janë të shkëlqyera edhe për aktivitetet e krijimit të ekipit!

VEPRIMTARI TË MREKULLUESHME TË NDËRTIMIT PËR RRUGIN!

INXHINIERIKË E THJESHTË PËR FËMIJËT

Djali im i pëlqen kur kam nxirrni krueset e dhëmbëve dhe disa karamele të lezetshme ose fruta të prera. Ai e di se është duke ndërtuar kohë! Këtu është lista jonë e aktiviteteve më të mira të ndërtimit për fëmijët nga parashkollor deri në shkollën e mesme! Pavarësisht nëse keni fëmijë më të vegjël apo fëmijë më të rritur, shumë nga këto projekte funksionojnë për të gjithë!

Pse projektet e ndërtimit janë lojë të mahnitshme STEM? Ju duhet një dizajn i mirë, sasia e duhur e pjesëve, një bazë solide, aftësi bazë matematikore si dhe aftësi bazë inxhinierike për të ndërtuar një strukturë solide. Të gjitha aspektet e rëndësishme të STEM! Mësoni më shumë rreth inxhinierisë për fëmijë !

Shiko gjithashtu: 21 Eksperimente të Lehta të Ujit parashkollor - Kosha të vogla për duar të vogla

SHIKON GJITHASHTU: Procesin e Dizajnit Inxhinierik

Ne na pëlqen të krijojmë sfida argëtuese ndërtimi duke përdorur të lehta dhe të lira furnizimet. STEM ka të bëjë me botën përreth nesh, prandaj le t'i inkurajojmë fëmijët të përdorin atë që kanë dhe të bëhen krijues me aftësitë e tyre inxhinierike!

SHIKON GJITHASHTU: Librat inxhinierikë për fëmijë (merrnilëngje kreative që rrjedhin)

PROJEKTET STEM PËR PUNË EKIPORE

Ka kaq shumë ide të shkëlqyera më poshtë që bëjnë ide të mrekullueshme për ndërtimin e ekipit edhe për klasat dhe grupet! Ndani fëmijët në grupe të vogla, shpërndani furnizimet që po përdorni, vendosni sfidën dhe vendosni një kufi kohor (opsionale!). Bashkëpunimi është një pjesë e madhe e botës inxhinierike!

Fëmijët do të mësojnë se si të punojnë si pjesë e një ekipi, si të zgjidhin problemet me bashkëmoshatarët e tyre, si të përdorin bashkëpunimin për të përmbushur një qëllim të përbashkët dhe si të lidhen një përvojë e përbashkët!

 • Ne kemi bërë një sfidë 100 marshmallow dhe kruese dhëmbësh me një grup skautistësh.
 • Provo këtë sfidë të urës së letrës
 • Sfida Skeleton Bone Bridge
 • Strong Paper Challenge

Po kërkoni më shumë aktivitete të thjeshta për ndërtimin e ekipit për fëmijët? Këto sfida të lehta STEM me letër janë të shkëlqyera për t'u bërë me grupet!

FURNIZIMET STEM PËR NDËRTIMIN E KONSTRUKSIONEVE

Ne kemi bashkuar një burim fantastik që mbulon të gjitha MUST HAVE STEM furnizime ju duhet të filloni dhe si t'i siguroni ato me çmim të lirë! Plus, do të gjeni një paketë STEM të printueshme falas me një sfidë Build a Tower!

ÇFARË ËSHTË NJË STRUKTURE?

Një strukturë përkufizohet si diçka e ndërtuar ose e rregulluar në një modeli i caktuar i organizimit. Akti i ndërtimit quhet ndërtim.

Për projektet STEM, ne shpesh i referohemi aktiviteteve të ndërtimit të strukturave që përdorin amaterial i butë si p.sh. alte për të lidhur një material stabilizues si kruese dhëmbësh.

Strukturat e tjera mund të përfshijnë sfidat e kullave, monumentet e ndërtesave, idetë e arkitekturës, pistat e mermerit dhe çfarëdo tjetër që mund të mendoni…

AKTIVITETET E NDËRTIMIT TË KLASËS

Më poshtë do të gjeni një listë të materialeve dhe lidhje me udhëzimet specifike të ndërtimit. Klikoni në lidhjet për të mësuar më shumë rreth këtyre aktiviteteve të ndryshme të ndërtimit.

Këto projekte mund të përdoren në klasë ose në shtëpi. Ju gjithashtu mund të vendosni kuti ose komplete me materiale specifike që ruhen lehtësisht.

Merrni këtë Karta 2D dhe 3D FALAS të printueshme për ta kombinuar me marshmallow dhe kruese dhëmbësh!

13>

1. Kruajtja e dhëmbëve dhe ushqimi

Ushqimet e zakonshme të snack-it si mollët, djathi dhe marshmallows (për argëtim) ​​janë të mira për t'u ndërtuar. Ne shtuam disa krisur për t'i përdorur si baza apo platforma. Edhe pse kjo është ajo që kemi përdorur, mundësitë janë të pafundme!

 • Ndërtoni me boronicë (kërkoni një printim me temë)
 • Strukturat marshmallow
 • Strukturat ushqimore
 • Sfida klasike e spagetit
Sfida e kullës së spagetit

2. Kruajtja e dhëmbëve dhe ëmbëlsirat

Mund të përdorni çdo lloj karamele me çamçakëz, të tilla si çamçakëz, për të ndërtuar struktura të përpunuara, duke përfshirë urat. Edhe e shijshme!

 • Gum Drops Bridge Building Challenge
 • Gum Drop Structures
 • Jelly Bean Challenge
 • Ndërtesat e ëmbëlsirave të Ditës së Shën Valentinit (kërkoni një printim me temë)
 • Build Candy DNA

3. Kruajtëse dhëmbësh dhe petë pishinë

Nëse dëshironi të përdorni kruese dhëmbësh dhe diçka tjetër përveç karamele ose artikuj ushqimorë, provoni petë pishinë ose stiropor tjetër që është i trashë. Ne premë një petë pishine për të bërë strukturat tona të petës së pishinës.

4. Krem rroje dhe petë pishinash

Po, e provuam këtë! Ne morëm copat tona të petës së pishinës nga lart dhe shtuam një lloj tjetër sfide ndërtimi, krem ​​rroje! Mjaft argëtuese dhe mjaft e çrregullt, por gjithashtu pastrohet shpejt! Strukturat tona ishin pak më ndryshe, por gjithsesi testuam mjaft aftësi.

Ndërtimi me krem ​​rroje dhe petë pishinash

5. Pool Noodle Merble Run

A mund të bëni një vrapim mermeri nga petë pishinë dhe kasetë? Provoni këtë sfidë argëtuese ndërtimi në një mur bosh.

Pool Noodle Marble Run

6. Brumë lojërash dhe hell

Mund të vendosni brumin e lojës dhe hell për një aktivitet argëtues ndërtimi. Skelat janë si kruese dhëmbësh vërtet të gjata dhe janë një sfidë më vete! Ju ndoshta i keni tashmë dy gjërat që ju nevojiten për të filluar.

Playbrumë me hell

7. Brumë lojërash dhe kashtë

Kshtërat dhe brumi i lojës shkojnë së bashku si marshmallow dhe kruese dhëmbësh! Ju duhet një teknikë ndërtimi paksa e ndryshme pasi duhet të formoni brumin e lojës,por sfida e ndërtimit është e ngjashme.

8. Popsicle Sticks

Kush e dinte që aktivitetet e ndërtimit STEM mund të ishin kaq argëtuese? Ne bëmë! Dëshironi të mësoni se si të bëni një katapultë me shkopinj Popsicle? Merrni sfidën! Thyeni shkopinjtë dhe shiritat e gomës.

SHKOLLA E EPËRME KOLOSORE/MIDDLE: Fëmijët më të rritur mund ta çojnë më tej këtë sfidë me katapultë dhe të ngrenë një pengesë si p.sh. një mur me një lartësi specifike që objekti duhet ta pastrojë. Përveç kësaj, mund të shtoni një element në distancë dhe ta vendosni murin kaq shumë inç ose këmbë larg katapultës.

Katapultë me shkop popsicle

9. Tuba PVC

Tubacionet PVC janë të mrekullueshëm për projektet STEM! Plus, kompleti ynë i ri i tubave PVC është një alternativë e lehtë dhe e kursyer ndaj alternativave të shtrenjta të lodrave. Djali im pëlqen të përdorë sende shtëpiake "të vërteta" për lojëra dhe jo lodra.

 • Shtëpia e lojërave PVC
 • Zemra e tubave PVC
 • Rroka tubash PVC

10. Kupat e plastikës

Kupat plastike janë një burim i vlefshëm dhe i lirë për t'i pasur në dorë! A keni ndërtuar ndonjëherë një kullë me 100 filxhanë? Kjo krijon një projekt të shkëlqyer për ndërtimin e parashkollorëve pasdite.

Sfida 100 Cup Tower

Christmas Tree Cup Tower

11. Karton i ricikluar

Merrni një tufë kartoni dhe prisni disa forma të thjeshta siç kemi për aktivitetet tona të ndërtimit të kartonit. Ne gjithmonë mbajmë në dorë një tufë materialesh të riciklueshme për ndërtimin e strukturësaktivitete!

Shiko gjithashtu: Pumpkin Clock STEM Project - Little Bins for Little Hands
 • Zemra kartoni
 • Kuti kartoni Anije me raketë
 • Tub kartoni Vrapim mermeri
 • Pema e Krishtlindjeve prej kartoni

12. Strukturat e gazetës

Ndërtoni Kullën Eifel nga gazeta ose çfarëdo pikë referimi ose strukturë që ju intereson!

Kulla Eiffel Paper

13. Sfida arkitekturore e 3 derrave të vegjël

Secili nga derrat ndërtoi një strukturë të ndryshme për t'i shpëtuar ujkut? Kjo përrallë klasike është një mësim argëtues në STEM dhe strukturat e ndërtimit. Sfidoni fëmijët tuaj të ndërtojnë strukturat e tyre për t'i shpëtuar ujkut dhe ndezni një tifoz kuti për të testuar forcën e tyre!

14. LEGO

A mund të ndërtoni një kullë LEGO aq të gjatë sa jeni? Ne po përpiqemi ta bëjmë këtë gjatë fundjavës. Ne kemi tonelata LEGO, kështu që mund ta nxjerrim atë. A mund të ndërtojnë fëmijët tuaj një kullë aq të gjatë sa vetë ata? Kjo është një sfidë fantastike për ta provuar menjëherë.

Disa nga idetë tona të preferuara të ndërtimit LEGO…

 • Makina me balonë LEGO
 • Katapultë LEGO
 • LEGO Zip Line
 • LEGO Marble Run
 • LEGO Rubber Band Car

Klikoni në imazhin më poshtë ose lidhjen për më shumë aktivitete të mrekullueshme STEM për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.