Receta Magjike e baltës - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

Baltë, baltë e lavdishme! Bëni vetë baltën tuaj me niseshte misri për lojëra ndijore praktike brenda ose jashtë. Balta magjike ose balta oobleck është mënyra e përsosur për t'i mbajtur fëmijët të zënë dhe duke eksploruar me shqisat e tyre në të njëjtën kohë. Ne i duam aktivitetet argëtuese shqisore për fëmijët!

SI TË BËJMË baltë PËR LUAJNË SHQISËRORE

ÇFARË ËSHTË BALTA MAGJIKE?

Të mësosh se si të bësh baltë magjike ose baltë oobleck është një nga aktivitetet më të lehta të lojës që mund të bësh me një buxhet të vogël me fëmijë të të gjitha moshave, në një mjedis klase ose në shtëpi. Më pëlqen se sa e gjithanshme është me të vërtetë receta jonë kryesore e oobleck-ut dhe ofron një mësim të pastër shkencor, së bashku me lojën e shkëlqyer ndijore të prekshme!

Çfarë ka në baltën magjike? Ne përdorim tre përbërës të thjeshtë; niseshte misri, ujë dhe një grusht papastërti.

Jo, kjo baltë loje nuk është e ngrënshme! Shikoni gotat tona të pista dino ose koleksionin tonë të recetave të slimes ushqimore për një alternativë argëtuese të ngrënshme me të cilën fëmijët mund të luajnë.

Shiko gjithashtu: Glow Stick Valentines (Printueshëm Falas) - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Shikoni variacione më argëtuese të recetave goop…

Spidery OobleckApple OobleckCranberry OobleckSnow OobleckOobleck Treasure HuntRainbow OobleckValentine OobleckEaster OobleckDita e Tokës Goop

KONSISTENCIA E DREJTË<3 është një zonë gri për konsistencën e duhur për baltën tuaj të lojës. Së pari, ju nuk dëshironi që ajo të jetë shumë e thërrmuar, por gjithashtu nuk dëshironi që të jetë as shumë e thartë. Nëse keni një fëmijë hezitues, jepini atij një lugë për të filluar! Lërini të ngrohen me idenë ekëtë substancë gërvishtëse. Megjithatë, kurrë mos i detyroni ta prekin atë.

Balta magjike me niseshte misri është në fakt një lëng jo-njutonian që do të thotë se nuk është as i lëngshëm as i ngurtë. Ju duhet të jeni në gjendje të merrni një pjesë të saj dhe ta formoni atë në një top përpara se të kthehet në lëng dhe të bjerë përsëri në tas.

Shiko gjithashtu: Receta për slime me karamele pambuku me gëzof - kosha të vogla për duar të vogla

Pasi ta keni përzier baltën në konsistencën e dëshiruar, mund të shtoni aksesorët tuaj sipas dëshirës dhe luani!

Shikoni gjithashtu më shumë ide për lojën në baltë!

Paketë e ciklit jetësor të krimbit të tokës për printim

Ndërsa jeni duke luajtur me këtë baltë magjike me krimba, zgjeroni mësimin me këtë paketë falas të cikleve jetësore të krimbave të tokës, të printueshme!

KLIKONI KËTU PËR TË MERRNI RECETA TUAJA FALAS TË SHPYTUESHMËRISË PËR SLIME

RECETA MAGJIKE E baltës

FURNIZIMET:

  • 2 gota niseshte misri
  • 1 filxhan ujë
  • 1/2 filxhan tokë të pastër të thatë ose papastërti
  • Opsionale; krimbat e gomës
  • Bowl

Në përgjithësi, goja magjike është një raport 1:2, pra një filxhan ujë me dy gota niseshte misri. Megjithatë, do të dëshironi të mbani në dorë pak niseshte misri dhe ujë shtesë nëse keni nevojë për të marrë konsistencën e duhur.

UDHËZIME:

HAPI 1. Shtoni niseshtenë e misrit në një tas të madh.

HAPI 2. Shtoni papastërtitë dhe përzieni mirë përbërësit e thatë.

HAPI 3. Shtoni ujin në përzierjen e niseshtës së misrit dhe përzieni.

HAPI 4. Tani është koha për pjesën argëtuese! Duke luajtur me baltën! Shtoni krimbat tuaj nëseduke përdorur dhe për të bërë duart tuaja të çrregullta!

A është një lëng?

Apo është e fortë?

MË SHUMË AKTIVITETE TË LUAJTJEVE TË SHQIPËRISË SENSORIKE

Fluffy Slime

BËJNI BALTËN TUAJ MAGJIKE NË SHTËPI SOT!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për argëtim dhe aktivitete të lehta shqisore për fëmijët.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.