Lojë ndijore me shkumë sapuni për fëmijë

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison
Nëse nuk keni bërë ende shkumë sapuni, çfarë prisni? Shkuma e sapunit është një recetë super e thjeshtë për lojëra shqisore që fëmijët do ta pëlqejnë dhe do të ndiheni mirë duke e bërë për ta. Një aktivitet i thjeshtë ujor që është një kënaqësi për shqisat. Ne i duam idetë shqisore të bëra në shtëpi!

SHKUMË SAPUN SHKUMË SENSORY PLAY

SHKUMË SAPUNI PËR FËMIJË

A e dini se materialet e lojës ndijore të bëra vetë si kjo shkumë me gëzof të sapunit janë të mahnitshme për të ndihmuar fëmijët e vegjël të zhvillojnë vetëdijen për shqisat e tyre? JU MUND TË Pëlqejnë: Receta e brumit të zanaveNuk keni nevojë për materiale të shtrenjta lojërash për t'u lidhur me fëmijët tuaj! Ata do t'ju pëlqejnë t'ju ndihmojnë të përgatisni fjalë për fjalë këtë shkumë sapuni në kuzhinë. Furnizimet e zakonshme shtëpiake e bëjnë këtë një aktivitet të lehtë për fëmijë për lojëra të brendshme ose të jashtme.

RECETA E SHKUMËS SAPUNIT

Kjo është një shkumë sapuni me gëzof për recetën tuaj të ardhshme të lojës shqisore. Shikoni recetën tonë të brumit me shkumëose brumin tonë të njohur brumë super të butë me 2 përbërëspër alternativa të lehta.

Kliko këtu për një aktivitet argëtues me rrogoz me brumë ylberi!

DO TË DUHET:

Shkuma e sapunit është kaq e lehtë për t'u rrahur dhe gjithçka që ju nevojitet është furnizime të zakonshme shtëpiake!
 • 1,5 gota ujë
 • ¼ filxhan sapun enësh
 • Shumë ngjyrosje ushqimore
 • Tasi i madh
 • Rrahëse elektrike

SI TË BËNI SHKUMË Sapuni

HAPI 1: Së pari përzieni ujin, sapunin dhe  ngjyrën ushqimore butësisht në tas në mënyrë që tëkombinon. Ju do të keni nevojë për ngjyrosje shtesë ushqimore edhe pse në fillim mund të duket mjaft e errët. Mund të kisha shtuar më shumë këtu!HAPI 2:  Më pas kapni rrahësit dhe në lartësi, me tasin të vendosur, përzieni derisa të shfaqen flluska. Rrihni për 2 minuta për të marrë flluska vërtet të ngushta!HAPI 3: Transferoni shkumën në një tabaka për lojëra. HAPI 4:  Bëni më shumë ngjyra nëse dëshironi. Këshillë për përzierjen:Sa më të shtrënguara të jenë flluskat, aq më gjatë do të zgjasë loja, por ju mund ta rrahni përsëri shkumën e sapunit! JU MUND TË Pëlqejnë GJITHASHTU: Shkumë rëre

IDE PLAY SOAP POAM

 • Krijoni një gjueti thesari me bizhuteri plastike ose akrilike.
 • Shto një temë e preferuar me figura plastike .
 • Shto shkronja shkumë ose numra për një aktivitet mësimor të hershëm.
 • Bëni një temë oqeani si ne!

SI TË PASTRONI SHKUMËN E SAPUNIVE

Kjo shkumë ndijore është e përkryer për një pasdite loje! Mund të vendosni një perde dushi ose mbulesë tavoline nën enë për të minimizuar flluskat kudo! Nëse është një ditë e bukur, nxirreni jashtë dhe nuk do të ketë rëndësi nëse do të keni flluska kudo. Po në vaskë? A nuk do të ishte argëtuese për t'u shtuar kjo shkumë me flluska (mos u mundoni ta bëni në vaskë sepse energjia elektrike dhe uji NUK përzihen) Kur të keni mbaruar me shkumën e sapunit, lajeni atë në kanalin e kanalizimit! Shikoni gjithashtu shkuma e bizeles së zogthit tonë të sigurt për shije!

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR T'I PROVUAR

 • Rërë kinetike DIY
 • Brumë rejeAktivitete
 • Brumë rëre
 • Receta për slime të bëra në shtëpi
 • Brumë lojërash të bëra në shtëpi

BËJNI SOT KËTË SAPUN ME SHKUMË FLLUSKË PËR FËMIJËT!

Klikoni në foton më poshtë ose në lidhjen për më shumë ide argëtuese për lojërat shqisore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.