Filtri i kafesë Rainbow Craft - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Ndizni ylberin! Kombinoni artin me temën e ylberit dhe shkencën për aktivitetin e përsosur STEAM këtë sezon. Kjo mjete ylberi me filtër kafeje është e mrekullueshme edhe për fëmijët jo dinak. Eksploroni shkencën e thjeshtë me një pamje plot ngjyra të shkencës së tretshme në filtrin e kafesë. Lexoni për të mësuar më shumë dhe për të bërë këtë zanat të mrekullueshëm pranveror me fëmijët tuaj. E përkryer edhe për një temë moti!

BËRNI NJË MJETET ILBERT KËTË PRANVERË

DYQANI DOLLAR RAINBOW CRAFT

Bëhuni gati për të shtuar këtë shumëngjyrëshe ylber artizanale në planet tuaja mësimore këtë vit. Nëse doni të mësoni më shumë rreth kombinimit të artit dhe shkencës për projekte arti dhe artizanale, le të rrëmbejmë furnizimet. Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni këto aktivitete të tjera argëtuese pranverore.

Aktivitetet dhe zanatet tona janë krijuar duke pasur parasysh ju, prindin ose mësuesin! Lehtë për t'u vendosur, për t'u bërë shpejt, shumica e zanateve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese. Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia.

Zbuloni se si filtrat e kafesë dhe shënuesit e larë nga Dollar Store shndërrohen në një zanat magjik ylberi.

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i bluzës për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

SI SHUMË NGJYRA JANË NË ylber?

Ka 7 ngjyra në ylber; sipas rendit vjollce, vjollce, blu, jeshile, e verdhe, portokalli, e kuqe.

Si bëhet një ylber? Një ylber formohet kur drita kalon përmes pikave të ujit që varen në atmosferë. Ujipikat thyejnë dritën e bardhë të diellit në shtatë ngjyrat e spektrit të dukshëm. Ju mund të shihni një ylber vetëm kur dielli është pas jush dhe shiu para jush.

Sigurohuni që të shikoni për një ylber herën tjetër që të bjerë shi! Tani le të bëjmë një mjeshtëri shumëngjyrëshe me ylber.

Shiko gjithashtu: Rritni zemrat e kristalta për ditën e Shën Valentinit

FILTER KAFE RAINBOW CRAFT

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta STEM.

JU DUHET:

 • Filtra kafeje – Dyqani Dollar
 • Shenues që lahen – Dyqani Dollar
 • Letër artizanale; Bardhë dhe rozë – Dyqan Dollar
 • Wiggle Eyes – Dollar Store
 • Glue Sticks – Dollar Store
 • Qanse zinxhiri me madhësi gallon OSE Tavë me fletë pjekjeje metalike – Dyqan dollarësh
 • . 9> SI TË BËNI NJË FILTER KAFE ILBERT

  HAPI 1. Rrafshoni filtrat e rrumbullakët të kafesë dhe vizatoni ngjyrat në rrathë, sipas rendit të ylberit me shënues që lahet. (Shikoni ngjyrat e ylberit më lart)

  HAPI 2. Vendosni filtrat e kafesë me ngjyrë në një qese zinxhir me madhësi gallon ose një tepsi metalike për pjekje dhe më pas mjegulloni me një shishe me spërkatës uji. Shikoni magjinë ndërsa ngjyrat përzihen dhe rrotullohen! Lëreni mënjanë të thahet.

  HAPI 3. Pasi të thahen, palosni filtrat e kafesë në gjysmë dhe më pas pritini përgjatë palosjes me gërshërë,duke krijuar dy forma ylberi nga secili filtër.

  HAPI 4. Shkarkoni, printoni dhe prisni modele KËTU. Gjurmoni një formë reje në letër të bardhë artizanale dhe prijeni me gërshërë. Bashkangjisni renë në ylber me pistoletën ngjitëse dhe shkopinj ngjitës.

  HAPI 5. Vizatoni ose gjurmoni dy forma faqesh në letër artizanale rozë dhe më pas prijini me gërshërë.

  HAPI 6. Mblidhni fytyrën e frymëzuar nga Kawaii në re, duke përdorur foton si udhëzues. Shtoni sytë e tundur, më pas faqet. Vizatoni buzëqeshjen në fytyrë me shënues të përhershëm.

  SHKENCA E SHPEJTË DHE E THJESHTË E ZGJITHSHME

  Pse ngjyrat në ylberin tuaj të filtrit të kafesë përzihen së bashku? Gjithçka ka të bëjë me tretshmërinë. Nëse diçka është e tretshme, kjo do të thotë se do të shpërndahet në atë lëng (ose tretës). Në çfarë tretet boja e përdorur në këta shënues të larë? Uji sigurisht!

  Në këtë zanat ylber, uji (tretësi) ka për qëllim të shpërndajë bojën e shënuesit (tretës). Që kjo të ndodhë, molekulat si në ujë ashtu edhe në bojë duhet të tërhiqen nga njëra-tjetra. Kur shtoni pika uji në dizajnet në letër, boja duhet të përhapet dhe të kalojë nëpër letër me ujë.

  Shënim: Shenjat e përhershëm nuk treten në ujë, por në alkoolit. Ju mund ta shihni këtë në veprim këtu me kartolinat tona të Shën Valentinit.

  MË SHUMË AKTIVITETET ARGËZUESE RAINBOW

  • Eksperimenti Rainbow In A Jar
  • Rainbow Crystals
  • YlberSlime
  • Skittles Rainbow Experiment
  • Si të bësh një ylber

  BËRË NJË MJETET TË NGJYRASHME ylberi

  Klikoni në lidhjen ose imazhin më poshtë për më shumë aktivitete argëtuese STEAM për fëmijët.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.