Receta ushqimore për slime me çokollatë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Një tjetër slime me shije të sigurt ose të ngrënshme me recetën tonë të slimes me çokollatë të ngrënshme ! Çokollatë për të cilat fëmijët do të çmenden dhe është gjithashtu plotësisht pa boraks! Ne duam të sigurohemi që çdo fëmijë të ketë mundësinë të përjetojë përgatitjen e slimes të bërë në shtëpi. Nëse recetat tona tradicionale të slimes nuk janë të përshtatshme për ju ose nëse dëshironi të provoni pak diçka ndryshe, ne tani kemi një gamë të gjerë mundësish të recetave për slime për të zgjedhur duke përfshirë idetë e reja të slimes ushqimore.

SLIME ÇOKOLLATË E ngrënshme RECETA PËR FËMIJË!

Shiko gjithashtu: Salvador Dali Për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Slime jonë e ngrënshme me çokollatë është si ëndrra e çdo fëmije për të qenë në një film të Willy Wonka! Nëse jeni pas kimisë dhe shkencës së ëmbëlsirave, ky është një aktivitet argëtues për t'i shtuar ditës tuaj! Ne kemi gjithashtu një slime me aromë çokollate me recetat tona tradicionale të slimes.

Ekspertiza ime është në slimes tona të zakonshme duke përfshirë 4 recetat tona bazë të slimes dhe të gjitha variacionet e tyre sezonale. Këto receta për zhul të bëra në shtëpi përfshijnë zhul me gëzof, zhul me tretësirë ​​të kripur, zhul niseshteje të lëngshme dhe zhul boraks.

Ne na pëlqen të bëjmë slime dhe me të vërtetë e bëjmë atë me një pasion. Unë gjithashtu jam i përkushtuar t'ju ndihmoj të arrini slime-n më të mirë ndonjëherë për fëmijët tuaj të cilët gjithashtu duan të bëjnë slime.

Të gjitha recetat tona bazë për slime ne i kemi bërë vazhdimisht për vite me radhë, kështu që unë di gjithçka rreth tyre ! Sigurohuni që thjesht të pyesni nëse keni pyetje. Ne jemi këtu për të ndihmuar!

Pse dëshironi të dini se si ta bëni këtëbëni receta ushqimore për slime?

Ka një mori arsyesh të shkëlqyera për të bërë slime të ngrënshme në shtëpi me fëmijët!

Ndoshta ju nevojitet një zhul plotësisht pa boraks për një arsye! Të gjithë aktivizuesit bazë të zhulit, duke përfshirë pluhurin e boraksit, kripërat e kripura ose solucionet e kontaktit, pikat e syve dhe niseshteja e lëngshme, të gjithë përmbajnë bora.

Këta përbërës do të renditen si boraks, borat natriumi dhe acid borik. Ndoshta ju thjesht nuk dëshironi t'i përdorni ose nuk mund t'i përdorni këta përbërës!

MË SHUMË SLIMES PA BORAX KETU

RECETA TË MËSHTIRËS PËR SHQIPTIN E ngrënshëm

Për këto receta të reja të slimes ushqimore, doja të telefonoja një ekspert të slimes ushqimor të bërë në shtëpi për të na ndihmuar dhe për të gjetur recetat më të mira të mundshme të slimes ushqimore për ju. Këto receta janë krijuar posaçërisht për mua nga një mik, kështu që unë mund të vazhdoj të eksperimentoj me slimes tona jo të ngrënshme.

Nuk do të dëshironi t'i humbisni këto slimes ushqimore ose të shijoni gjithashtu:

GUMMY BEAR SLIME

JELLO SLIME

SLIME MARSHMALLOW

SLIME XHELATINE FAKE SNOT

SLIME FIBER

SLIME FARA CHIA

LE TË BËJMË ME FËMIJËT NJË RECETË TË ngrënshme me çokollatë slime!

Le të lexojmë se çfarë shkruan shoqja ime Jennifer (Sugar * Spice and Glitter) për këtë recetë të lezetshme me çokollatë të ngrënshme.

Vajza ime merr gjithmonë. entuziazmohet kur sheh ato pllaka të mëdha fudge në dyqanet e vendit, por sa herë që blejmë një të tillë, ajo tenton të marrë një gëlltitje të vogël dhe më pas mërzitet prej saj ashtu sishpejt si magjepsi. (Dhe zakonisht, do të isha mirë nëse ajo nuk do të konsumonte një copë gjigande çokollatë – por pasi shpenzoi 8-12 dollarë për ato fudges të bëra vetë, më dhemb kur e shoh atë të hedhur jashtë.)

Kjo çokollatë e ngrënshme Receta e slime ende mban të njëjtin emocion dhe magjepsje si ato copa gjigante të stilit të karamit, por magjepsja është e llojit të lojës!

Është elastike, e lëmuar dhe ka erë të mrekullueshme – madje ka edhe shije mjaft të mirë! Është plotësisht i ngrënshëm dhe i sigurt për t'u konsumuar, kështu që ju mund të përfshini edhe kërkuesit tuaj më të rinj ndijor.

Dhe bonus: kushton një pjesë e asaj që bëjnë ato pllaka fudge. Gjithçka që ju nevojitet është një kanaçe qumështi i kondensuar i ëmbëlsuar, pak niseshte misri dhe një çokollatë. (Ndjehuni të lirë të përdorni karamele të mbetura nga festa, ose një karamele që e filloi dhe u mërzit fëmija juaj!)

(Sigurisht, nëse fëmija juaj përfundon me mall për fudge të vërtetë pasi luan me këtë slime me erë të këndshme, shikoni recetën tonë të lehtë për sfungjerin që nuk gatuhet, të cilën fëmijët mund ta ndihmojnë për ta bërë.)

Shiko gjithashtu: Pumpkin Clock STEM Project - Little Bins for Little Hands

FURNIZIMET E RECETËS PËR SLIME TË ngrënshëm

1-14 oz mund të ëmbëlsohet e kondensuar qumësht

1 bar çokollatë sipas dëshirës

1 lugë gjelle pluhur kakao, opsionale (për ngjyrë)

1/3 deri në 1/2 filxhan niseshte misri, sipas nevojës

Hapat/PROCESI I RECETËS PËR SLIME TË ngrënshëm FUDGE

Shikoni fotot dhe shikoni hapat e mëposhtëm për këtë recetë të zhulit të ngrënshëm të gatuar fudge dhe idenë e luajtjes së brumit të zhulit. Nëse keniFëmijët që duan të gatuajnë në kuzhinë, kjo ide e recetës së slime do të jetë shumë argëtuese. 0>Së pari vendosni qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar në një tenxhere së bashku me çokollatën dhe 1/3 e filxhanit niseshte misri.

Më pas gatuajeni në zjarr mesatar derisa përzierja të përfshihet plotësisht.

Më pas mundeni shtoni kakao shtesë, sipas dëshirës, ​​për ngjyrë!

Përzierja do të fillojë të ngjitet së bashku dhe të formojë një top – shtoni më shumë niseshte misri sipas nevojës për të reduktuar ngjitjen. Sigurohuni që të mos tejkaloni 2/3 e filxhanit me niseshte misri.

Lëreni përzierjen të ftohet derisa të jetë e rehatshme për t'u prekur dhe më pas mund ta gatuani derisa të ketë një strukturë uniforme.

Luani – shtrihuni – dhe kungull!

Zulma përfundimisht do të ngurtësohet pas ftohjes, por mund të ngrohet sërish në mikrovalë për 25-45 sekonda. Më pas mund ta përzieni përsëri në brumë zhul.

SHËNIM PËR SHËNIM TË ngrënshëm

Më pëlqen gjithmonë të përmend se secili prej këto receta ushqimore për slime, duke përfshirë këtë recetë për slime ushqimore, kanë një strukturë unike dhe janë krejtësisht të sigurta dhe jo toksike për t'u luajtur edhe me fëmijët e vegjël.

Megjithatë, sepse ato nuk përdorin të njëjtat kimikate të më shumë slimes tradicionale, ju nuk merrni të njëjtën strukturë gome. Ju ende keni një teksturë shumë të lezetshme, por është e vështirë të imitoni slimat tradicionale me këto slime më të reja të ngrënshme.

Disa nga recetat tona të slimes ushqimore janë gjithashtu si brumërat e slimes. Jo mjaft zhul dhebrumë jo mjaft të luajtur, por të gjitha ato ofrojnë një përvojë të mahnitshme shqisore për fëmijët e vegjël dhe madje edhe të rriturit. Bëhuni pak të rrëmujshëm dhe merrni edhe duart tuaja në duart tuaja!

RECETA SUPER COOL SHTËPIE FUDGE SHTËPIE SHKOKOLATË SLIME

Shpresojmë që të keni një shpërthim të madh duke eksperimentuar me slime juaj fudge këtë vit!

Merrni Slimy,

Sarah dhe Liam

SIGUROHUNI TË SHIKONI MË SHUMË GJENDJE TË FREHTË PËR FËMIJËT (thjesht klikoni në fotot më poshtë)

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.