Kampi Veror i Dinozaurëve për Fëmijë

Terry Allison 09-06-2023
Terry Allison

Kampi veror i dinosaurëve do t'i çojë fëmijët tuaj në një aventurë në kohë kur dinosaurët bredhin në Tokë! Sigurohuni që të merrni të gjitha aktivitetet e kampit veror të printueshëm dhe të filloni. Ju thjesht mund të shkarkoni temën e javës dhe të përdorni lidhjet e përshtatshme për të mësuar rreth çdo projekti dhe për të krijuar një listë furnizimesh. Ose… Nëse dëshironi që e gjithë puna të bëhet për ju, merrni paketën e plotë me udhëzime këtu.

IDE ZEFTIMTARE PËR KAMP DINO PËR VERËN

KAMP DINO VERORE për fëmijë

Nëse fëmijët tuaj kanë edhe një interes të largët për dinosaurët, ata do ta pëlqejnë këtë javë të kampit veror të dinozave! Nxënësit e vegjël të të gjitha moshave do të kënaqen duke luajtur dhe mësuar me të gjitha këto aktivitete shkencore me temën e dinosaurëve!

Në këtë kamp veror dino fëmijët do të mësojnë gjithçka rreth fosileve , vullkaneve , paleontologji dhe më shumë përmes eksperimenteve dhe aktiviteteve praktike!

AKTIVITETET E DINO-SË PËR FËMIJËT KËTË VERË

Vera mund të jetë një kohë e ngarkuar, kështu që ne nuk e bëmë shtoni çdo projekt që do të marrë shumë kohë ose përgatitje për t'i bërë të mundshme këto aktivitete. Shumica e këtyre mund të bëhen shpejt, me variacione, reflektim dhe pyetje që zgjasin aktivitetin pasi keni kohë për ta bërë këtë.

Megjithatë, nëse keni kohë, mos ngurroni të zgjateni dhe shijoni edhe aktivitetet!

Në këtë Dino Summer Camp do të gjeni eksperimente dhe aktivitetenë:

 • Fosile
 • Paleontologët
 • Vullkanet
 • Zbulimet e akullit
 • dhe më shumë!

EKSPERIMENTET E SHKENCËS SË DINOZAURIT PËR FËMIJË

Ndonëse ne mund të mos kemi një makinë kohe për t'i çuar fëmijët tanë në kohën kur jetonin dinosaurët, ne mund të kemi ende një përvojë praktike të të mësuarit rreth dinosaurëve! Shumë nga këto eksperimente do të mbulojnë mënyrën se si ne studiojmë mbetjet e dinosaurëve, si lulëzuan dinosaurët përpara se të zhdukeshin dhe më shumë!

Ju mund t'i vendosni eksperimentet tuaja shkencore si një aktivitet që fokusohet në eksplorim dhe zbulim. Sigurohuni që t'u bëni pyetje fëmijëve në çdo hap, të diskutoni se çfarë po ndodh dhe të flisni për shkencën pas saj.

Përndryshe, ju mund të prezantoni metodën shkencore, t'i bëni fëmijët të regjistrojnë vëzhgimet e tyre dhe të nxjerrin përfundime. Lexo më shumë rreth metodës shkencore për fëmijët për t'ju ndihmuar të filloni.

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i flluskës së ariut polar

VEZË DINO FIZZY

Bëni vezët tuaja dino me gaz në mënyrë që fëmijët të zbulojnë se çfarë ka brenda duke përdorur uthull në një pikatore!

DINO DIG

Lërini fëmijët tuaj të jenë paleontologë gjatë gjithë ditës me këtë gërmim dino DIY! Fëmijët mund t'i zbulojnë dinosaurët ashtu si një shkencëtar i vërtetë!

FOSILE TË BRUMËS SË KRIPËS

Përdorni brumin e kripës për të bërë fosilet tuaja! Fëmijëve u pëlqen t'i bëjnë këto, dhe dalin kaq të bukur! Brumi i kripës zgjat shumë pasi të jetë pjekur, kështu që mund të luhet përsëri dhe përsëri!

FROZEN DINO DIG

Ftohu nga vapa e verës nëstil dino me këtë dino të ngrirë! Mësoni rreth epokës së akullnajave me këtë aktivitet argëtues të dinos!

DINO SLIME

Bëni këtë dino fantastike në slime me temë qelibar ose zgjidhni çdo ngjyrë që ju pëlqen! E tëra çfarë ju duhet të bëni është të bëni recetën tonë bazë të slimes të kripur me ngjitës të pastër dhe të shtoni përzierje të tilla si ngjyra ushqimore dhe dinos plastike sipas dëshirës tuaj! Kërkoni një komplet për ngjyrosje ushqimore me ngjyrën kafe si kjo. (Lidhja e shoqatës së Amazon për lehtësi).

VOLKANI I DINOZAURIT

Bëni vetë vullkanin tuaj dino me këtë aktivitet! Mësoni rreth dinosaurëve dhe vullkaneve dhe argëtohuni edhe me reaksionet kimike!

DINO FOOTPRINT ART

Përdor lodra dino për të bërë art të procesit argëtues! Përdorni dinos me madhësi të ndryshme, lloje të ndryshme, madje edhe pjesë të ndryshme të trupit. Lërini dinosaurët të jenë peneli juaj!

DINO DIRT GOPS

Përfundoni një javë kamp veror dino me një shije me temë dino! Fëmijët mund t'i bëjnë këto me ndihmë lehtësisht!

Klikoni më poshtë për të marrë idetë tuaja FALAS për temën e dinosaurëve të printueshëm

MË SHUMË AKTIVITETET ARGËZUESE TË VERËS

 • Kampi veror i artit
 • Kampi veror i tullave
 • Kampi veror i kimisë
 • Kampi veror i gatimit
 • Kampi veror i natyrës
 • Kampi veror i oqeanit
 • Kampi veror i fizikës
 • Kampi veror ndijor
 • Kampi veror i Slime
 • Kampi veror STEM
 • Kampi veror i shkencës së ujit

DËSHIRONI NJË JAVË KAMP TË PËRGATITUR PLOTËSISHT? Plus, ai përfshintë 12 javët tona tematike të shpejta siç shihen më lart!

Snacks, lojëra, eksperimente, sfida dhe shumë më tepër!

Kampet verore shkencore

Kampi veror i Shkencës së Ujit

Shijoni këto eksperimente argëtuese shkencore që përdorin të gjithë ujin në këtë javë kampi veror shkencor.

Shiko gjithashtu: Kompletet më të mira të ndërtimit për fëmijë - kosha të vegjël për duar të voglaLexo më shumë

Kampi veror i oqeanit

Ky oqean kampi veror do t'i çojë fëmijët tuaj në një aventurë nën det me argëtim dhe shkencë!

Lexo më shumë

Kampi veror i fizikës

Eksploroni shkencën e fizikës me qindarka lundruese dhe duke kërcyer rrush të thatë me këtë javë argëtuese e kampit shkencor!

Lexo më shumë

Kampi veror i hapësirës

Eksploroni thellësitë e hapësirës dhe mësoni rreth njerëzve të jashtëzakonshëm që kanë hapur rrugën për eksplorimin e hapësirës me këtë kamp argëtues!

Lexo më shumë

Kampi veror i artit

Fëmijët mund të lënë anën e tyre krijuese të dalë me këtë kamp arti të mrekullueshëm! Mësoni rreth artistëve të famshëm, eksploroni mënyra dhe metoda të reja krijimi dhe më shumë!

Lexo më shumë

Bricks Summer Camp

Luani dhe mësoni në të njëjtën kohë me këtë kamp argëtues me tulla ndërtimi! Eksploroni temat shkencore me tulla lodrash!

Lexo më shumë

Kampi veror i gatimit

Ky kamp shkencor ushqimor është shumë argëtues për t'u bërë dhe i shijshëm për t'u ngrënë! Mësoni për të gjitha llojet e shkencës ndërsa shijoni gjatë rrugës!

Lexo më shumë

Kampi veror i kimisë

Kimia është gjithmonë shumë argëtuese për fëmijët! Eksploronireaksione kimike, osmozë dhe më shumë me këtë javë kampi shkencor!

Lexo më shumë

Kampi veror i natyrës

Dil jashtë me këtë kamp veror natyror për fëmijë! Fëmijët do të eksplorojnë natyrën në zonën e tyre dhe do të vëzhgojnë dhe zbulojnë gjëra të reja pikërisht në oborrin e shtëpisë së tyre!

Lexo më shumë

Kampi Veror Slime

Fëmijëve të të gjitha moshave u pëlqen të bëjnë dhe të luajnë me zhul! Kjo javë e rrëmujshme e kampit përfshin një gamë të gjerë llojesh të ndryshme slimash dhe aktivitetesh për të bërë dhe luajtur!

Lexo më shumë

Kampi veror ndijor

Fëmijët do të eksplorojnë të gjitha shqisat e tyre me këtë java e kampit shkencor veror! Fëmijët do të mund të bëjnë dhe të përjetojnë shkumë rëre, oriz me ngjyrë, brumë zanash dhe më shumë!

Vazhdo të lexosh

STEM Summer Camp

Eksploro botën e shkencës dhe STEM me këtë javë të mrekullueshme e kampit! Eksploroni aktivitetet e përqendruara rreth lëndës, tensionit sipërfaqësor, kimisë dhe më shumë!

Lexo më shumë

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.