Komplete shkencore DIY për fëmijë - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 09-06-2023
Terry Allison

Shkenca është një gjë e mrekullueshme për fëmijët! Ka kaq shumë për të mësuar dhe zbuluar rreth nesh. Shumë koncepte shkencore fillojnë në kuzhinë me materiale të thjeshta që tashmë i keni në dorë. Mbushni një çantë plastike me pajisje që gjenden lehtësisht dhe do të keni një paketë shkencore të bërë në shtëpi të mbushur me mundësi mësimi që me siguri do t'i mbajnë të zënë gjatë gjithë vitit!

Eksperimente shkencore DIY për fëmijë

Ne na pëlqejnë eksperimentet e thjeshta shkencore që mund t'i bëni në shtëpi ose në klasë. Doja të grumbulloja një paketë shkencore për fëmijë për t'ju treguar se sa e thjeshtë është të provoni eksperimentet tuaja shkencore në shtëpi.

Shumica e furnizimeve tona të preferuara shkencore për fëmijët janë shumë të thjeshta për t'u gjetur në dyqan ushqimesh ose dollarë dyqan, dhe ju mund të keni tashmë shumë artikuj në shtëpi. Sidoqoftë, unë kam shtuar gjithashtu disa nga mjetet tona të preferuara shkencore nga Amazon. Lexoni më tej për të zbuluar se çfarë të vendosni në një komplet shkencor në shtëpi.

Sigurisht, uji është një material i mrekullueshëm për eksperimentet shkencore. Sigurohuni që të provoni një nga eksperimentet tona të mrekullueshme të shkencës së ujit! Merr një enë dhe fillo ta mbushësh!

Bashkohu në Klubin e Shkencës së Bibliotekës

Për çfarë është Klubi ynë i Bibliotekave? Po në lidhje me shkarkimet fantastike me akses të menjëhershëm në udhëzime, foto dhe shabllone (për më pak se një filxhan kafe çdo muaj)? Vetëm me një klikim të miut, mund të gjeni eksperimentin, aktivitetin ose demonstrimin e përsosur tani. Mësoni më shumë:

Shiko gjithashtu: Bug Slime For Pranvera Sensory Play - Little Bins for Little Hands

Klikonikëtu për të parë Klubin e Bibliotekave sot. Pse të mos provoni, mund ta anuloni në çdo kohë!

Përmbajtja
 • Eksperimente shkencore DIY për fëmijë
 • Bashkohuni në Klubin e Shkencave të Bibliotekës
 • Çfarë janë Kompletet e Shkencës DIY?
 • Eksperimentet shkencore sipas grupmoshave
 • Kapni listën falas të furnizimeve MEGA
 • Amazon Prime – Mjete shkencore për të shtuar
 • Sugjerime për eksperimentet shkencore
 • Shtoni mjete të lira shkencore në paketën tuaj shkencore
 • Burime më të dobishme shkencore

Çfarë janë Shkenca DIY Komplete?

Ndërsa mund të kërkoni në Amazon për komplete të ndryshme shkencore të përgatitura paraprakisht me çmime të ndryshme, ka kaq shumë që mund të bëni duke bërë kompletin tuaj shkencor.

Një komplet shkencor DIY është diçka që e montoni për përdorim në shtëpi, shkollë ose grup pa blerë një komplet lodrash nga një dyqan që do të ketë vetëm disa aktivitete të kufizuara. Kompletet tona shkencore të bëra në shtëpi ju lejojnë të përdorni materiale të përditshme në mënyra të ndryshme për të krijuar eksperimente shkencore argëtuese, tërheqëse dhe edukative për fëmijët në parashkollor deri në shkollën e mesme. Asgjë e zbukuruar!

Gjeni më poshtë furnizimet më të mira për të krijuar paketën tuaj shkencore, eksperimente të thjeshta shkencore dhe burime shtesë shkencore.

Eksperimentet shkencore sipas grupmoshave

Ndërsa shumë eksperimente mund të funksionojnë për grupmosha të ndryshme, ju do të gjeni më poshtë eksperimentet më të mira shkencore për grupmosha specifike.

 • Aktivitete shkencore për të vegjlit
 • Shkenca parashkolloreEksperimente
 • Eksperimente shkencore në kopshtin e fëmijëve
 • Projekte shkencore elementare
 • Projekte shkencore për klasat e treta
 • Eksperimente shkencore për nxënësit e shkollave të mesme

Merrni Listën e Furnizimit Falas MEGA

Amazon Prime – Mjete shkencore për të shtuar

Këto janë disa nga mjetet e mia të preferuara shkencore për fëmijët, pavarësisht nëse jeni në klasë, në shtëpi, ose në një mjedis grupi ose klubi. Plotësoni kompletin tuaj shkencor/STEM!

(Ju lutemi vini re se të gjitha lidhjet e Amazon më poshtë janë lidhje shoqëruese, që do të thotë se kjo faqe interneti merr një përqindje të vogël të secilës shitje.)

Megjithëse ky është një komplet shkencor me eksperimente për t'u provuar, më pëlqen veçanërisht epruvetat që furnizohen. Super i lehtë për t'u ripërdorur!

Një komplet magnetik është një shtesë e domosdoshme për një komplet shkencor dhe shoqërohet mirë edhe me paketën tonë të magnetit STEAM !

Fëmijët e vegjël do të marrin një ton përdorim nga ky komplet shkencor kryesor! E di që kemi përdorur grupin tonë për vite me radhë!

Snap Circuits Jr është një mënyrë fantastike për të eksploruar energjinë elektrike dhe elektronikën me fëmijët kureshtarë!

Futni një mikroskop në fëmijë kuriozë që duan gjithmonë të shikojnë pak më afër!

Sugjerime për eksperimente shkencore

Më poshtë do të gjeni disa nga aktivitetet tona të preferuara shkencore që shkojnë së bashku me materialet nga lista jonë e paketave shkencore të bëra në shtëpi. Furnizimet e mëposhtme janë disa nga materialet më të zakonshme që kemi gjithmonë në dorë.

1. TABLETA ALKA SELTZER

Fillimilargoni kompletin tuaj të shkencës së bërë në shtëpi me një furçë dhe një tingull! Na pëlqen të përdorim tabletat Alka seltzer në llambat tona të llavës të bëra vetë për të bërë këto raketa të mrekullueshme pop.

2. SODA PJEKËS

Soda e bukës, së bashku me uthull është një nga artikujt për kompletin tuaj shkencor, që do të dëshironi ta përdorni vazhdimisht. Reagimi i sodës së bukës dhe uthullës është një eksperiment klasik shkencor dhe ne kemi kaq shumë variacione për të provuar!

Soda e bukës është gjithashtu një përbërës në recetën tonë të njohur të slimes me gëzof!

Këtu janë një disa nga të preferuarat tona…

 • Vullkani i kutisë së rërës
 • Slime i gazuar
 • Eksperimenti me balona
 • Vezë me vezë dinosauri
 • Pikturë me sodë buke
 • Raketë shishe
 • Vullkani i limonit

Shikoni të gjitha eksperimentet tona shkencore të sodës së bukës!

3. PLUHURI BORAX

Pluhuri i boraksit është një artikull i gjithanshëm në kompletin tuaj shkencor DIY. Përdoreni atë për të bërë slime boraks, ose eksperimentoni me rritjen e kristaleve tuaja të boraksit.

Shikoni këto variacione argëtuese për rritjen e kristaleve…

Kallamba karamele kristaloreFjolla bore kristalGaska kristaloreLule kristaliYlber kristaliZemra kristal

4. CANDY

Kush do ta kishte menduar se karamele dhe shkenca shkojnë së bashku? Ne madje kemi një sërë recetash për zhul ushqimor ose llucë të sigurt për shije për fëmijët për t'i bërë dhe për të luajtur me të.

Kameletë që mund t'i përfshini në kompletin tuaj të shkencës DIY:

 • Katoja për një SkicatEksperiment
 • M&Ms për një M&Ms Eksperiment shkencor
 • Shikoni këtë eksperiment shkencor me çokollatë
 • Peeps për një nga këto aktivitete argëtuese Peeps Science
 • Zbuloni gjërat që duhet të bëni me Jelly Beans
 • Rritni kristale sheqeri me karamele guri.
Eksperimentet e ëmbëlsirave

5. FILTRAT E KAFEJES

Filtrat e kafesë janë të lira dhe argëtuese për t'u përfshirë në kompletin tuaj të bërë vetë. Kombinoni artin dhe shkencën e tretshmërisë me këto ide të thjeshta…

 • Lule me filtër kafeje
 • Flaka bore me filtër kafeje
 • Mollë me filtër kafeje
 • gjela deti me filtër kafeje
 • Pema e Krishtlindjes me filtër kafeje

6. TOPA PAMBUKU

Përdorni topa pambuku për të eksploruar thithjen e ujit për një eksperiment të thjeshtë shkencor DIY.

7. VAJ PËR GATIM

Vaji është një artikull i mrekullueshëm shtëpiake për t'u përfshirë në çantën tuaj shkencore DIY. Pse të mos bëni një llambë lavë me vaj dhe ujë dhe të mësoni për densitetin njëkohësisht? Ose edhe bëni valë në një shishe.

8. Niseshte misri

Niseshti i misrit është një artikull i mrekullueshëm që duhet të keni në dorë në kompletin shkencor të fëmijëve tuaj. Përzieni pak niseshte misri dhe ujë për të bërë oobleck dhe eksploroni lëngje jo-njutoniane!

Gjithashtu, shikoni këto aktivitete me niseshte misri…

 • Miseshte misri elektrik
 • Slime niseshte misri
 • Brumë me niseshte misri

9. SHURUP MISRI

Shurupi i misrit është i mrekullueshëm për t'i shtuar eksperimenteve të shtresave të dendësisë si ky .

10. Sapuni i enëve

Provojeni tonënEksperimenti klasik i Qumështit Magjik me këtë artikull të kompletit shkencor DIY. Është gjithashtu një artikull argëtues për t'u pasur në dorë për shkumë shtesë me një vullkan me sodë buke.

11. Ngjyrosja e ushqimit

Ngjyrosja e ushqimit është një artikull kaq i gjithanshëm për t'u përfshirë në kompletin tuaj shkencor. Shtoni ngjyrë kur bëni slime, ose oobleck, madje edhe në një eksperiment me sodë buke dhe uthull ose në shishe ndijore të oqeanit… Opsionet janë të pafundme!

12. Sapuni i Fildishtë

Përbërësi kryesor në eksperimentin tonë në zgjerim të sapunit të fildishtë.

13. KRIPË

Kripa është një tjetër artikull i domosdoshëm që fëmijët ta shtojnë në kompletin tuaj shkencor DIY. Zëvendësoni kripën për pluhurin e boraksit, siç bëmë ne, për të rritur kristalet e kripës.

 • Provo të pikturosh me kripë për pak art dhe shkencë!
 • Mësoni rreth kripës dhe akullit me eksperimentin tonë të peshkimit në akull.
 • Ne kemi përdorur gjithashtu kripë për Eksperimentin tonë të Dendësisë së Ujit të Kripur.

14. SHKUMË RRUJES

Shkuma e rruajtjes është një përbërës i domosdoshëm për të bërë slime me gëzof! Shikoni recetën më të mirë të slimes me gëzof të të gjitha kohërave!

15. SHEQER

Sheqeri, ashtu si kripa, është një tjetër artikull i kompletit shkencor DIY që është i shkëlqyeshëm për eksperimente me ujë. Pse të mos bëni një ylber në një kavanoz ose të eksploroni se cilat lëndë të ngurta treten në ujë.

16. UTHULL

Uthulla është një tjetër send i zakonshëm që duhet të keni në shtëpi për t'i shtuar kompletit tuaj shkencor. Kombinoni uthull me sodë buke (shih më lart) për shumë argëtim të gazuar ose përdorni atë më vete!

Mënyra të tjerapër të përdorur uthull në eksperimente:

17. Ngjitës PVA që LAhet

Ngjitësja PVA është një nga përbërësit tuaj të domosdoshëm për të bërë slime të bërë në shtëpi. Ngjitës i pastër, ngjitës i bardhë ose ngjitës vezullues, secila prej tyre ju jep një lloj të ndryshëm slime.

Glow In The Dark Glue Slime

Shtoni mjete të lira shkencore në kompletin tuaj shkencor

Paketa jonë shkencore e fëmijëve është gjithashtu e mbushur me mjete dhe pajisje të nevojshme. Fletët e biskotave, tabaka për kifle, tabaka për kuba akulli dhe ramekinët e vegjël përdoren gjithmonë për të mbajtur rrëmujën, për të testuar lëngje, për të renditur artikujt dhe për të ngrirë akullin!

Një hark i lirë, një grup lugësh dhe kupash matëse , lugë të mëdha dhe

Unë zakonisht vendos gjithmonë një xham zmadhues dhe shpesh një pasqyrë dore. Ne përdorim shpesh edhe piskatore dhe pikatore për sy. Asnjë komplet shkencor për fëmijë nuk është i plotë pa një palë syze sigurie!

Mund të kontrolloni më shumë rreth mjeteve shkencore që përdorim këtu!

Shiko gjithashtu: Sfida e fortë e spagetit STEM - kosha të vogla për duar të vogla

Burime më të dobishme shkencore

Burimet e mëposhtme përmbajnë printime fantastike për t'i shtuar shkencës tuaj DIY komplet ose plane mësimi shkencor!

FJALOR SHKENCOR

Nuk është kurrë herët për t'u prezantuar fëmijëve disa fjalë fantastike shkencore. Filloni me një listë fjalësh të fjalorit shkencor të printueshme. Ju patjetër do të dëshironi t'i përfshini këto terma shkencorë në mësimin tuaj të ardhshëm shkencor!

ÇFARË ËSHTË NJË SHKENCËTAR

Mendo si një shkencëtar! Vepro si shkencëtar! Shkencëtarët pëlqejnëju dhe unë jemi gjithashtu kurioz për botën përreth tyre. Mësoni rreth llojeve të ndryshme të shkencëtarëve dhe çfarë bëjnë ata për të rritur të kuptuarit e tyre për fushat e tyre të interesit. Lexoni Çfarë është një shkencëtar

PRAKTIKAT SHKENCORE

Një qasje e re në mësimdhënien e shkencës quhet Praktikat më të mira shkencore. Këto tetë praktika shkencore dhe inxhinierike janë më pak të strukturuara dhe lejojnë një qasje më të lirë për zgjidhjen e problemeve dhe gjetjen e përgjigjeve. Këto aftësi janë kritike për zhvillimin e inxhinierëve, shpikësve dhe shkencëtarëve të ardhshëm!

EKSPERIMENTE SHKENCORE TË SHKENCAVE

Kliko më poshtë për të marrë kalendarin tonë të sfidave shkencore falas dhe udhëzuesin për eksperimentet tona më të mira shkencore për fëmijë!

Kliko më poshtë për të marrë shpejt dhe aktivitete të lehta sfiduese shkencore.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.