Receta e lehtë e rërës së hënës - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Rëra e hënës është një nga recetat tona të preferuara ndijore për të luajtur dhe për të bërë! Vë bast që ju keni shumicën e përbërësve që ju nevojiten tashmë në shtëpi! Ne gjithashtu mund ta quajmë këtë rërë hapësinore pasi kemi shtuar një temë argëtuese hapësinore në lojën tonë më poshtë. Lexoni më tej për të mësuar se si të bëni rërën e Hënës.

SI TË BËNI RËRËN E HËNËS

ÇFARË ËSHTË RËRË E HËNËS?

Rëra e hënës është një përzierje unike por e thjeshtë të rërës, niseshtës së misrit dhe ujit. Mund të paketohet së bashku për të bërë kështjella të mëdha rëre, të formuara në tuma dhe male dhe të derdhura. Ajo qëndron e lagësht ndërsa luani me të dhe nuk ngurtësohet si argjila!

Rëra e Hënës VS RËRË KINETIC

Nëse po pyesni nëse rëra e hënës dhe rëra kinetike janë e njëjta gjë, jo janë bërë nga përbërës të ndryshëm. Por të dyja fillojnë me rërën si përbërësin kryesor dhe bëjnë një argëtim të formësueshëm dhe të prekshëm.

SHIKONI: Receta Kinetike e Rërës

Shiko gjithashtu: Shkenca e motit për parashkollor deri në fillor

LUAJ SHQISËRORE ME RËRËN E HËNËS

Për temën tonë hapësinore rërën e hënës më poshtë zgjodha të përdor një pako me rërë me ngjyrë të zezë në vend të rërës së bardhë të zakonshme. Nëse jeni si unë dhe keni një rrëmujë që heziton, bëjeni vetë përzierjen!

Kam mësuar se është më mirë të përgatisni brumin ose rërën paraprakisht dhe më pas lini djalin tim të eksperimentojë duke luajtur në të me ritmin e tij . Është më pak intensive në këtë mënyrë dhe rrëmuja nuk e fiket para se të ketë mundësinë të luajë.

Unë madje rezistoj të laj duart gjatë lojës tani (më pakjanë bërë foto) për ta inkurajuar dhe modeluar për të se është në rregull t'i ndotni duart tuaja. E kisha gati për kur ai të kthehej në shtëpi për në shkollë si një ftesë për të luajtur dhe për t'u çrregullt.

TEMA HËNËSORE RËRË E HËNËS

Kam shtuar disa nga njerëzit e tij të hapësirës Imaginext, tinfoil " meteorë” dhe shkëlqejnë në yjet e errët. Shtova gjithashtu pak shkëlqim argjendi në enën tonë me rërë hëne të bërë vetë.

Ai, natyrisht, zbriti me nxitim poshtë për të marrë më shumë njerëz kozmikë. Unë mendoj se një nuk ishte e mjaftueshme! Atij i pëlqente vërtet tema e hapësirës dhe pretendonte se meteorët po hynin në tokë dhe yjet po binin.

Ai filloi të përdorte lugën që i dhashë për të ndihmuar në lojën e tij. I tregova se mund të paketonte kështjella të vogla dhe kënaqej duke i hedhur mbi burrat dhe duke i mbuluar ato, duke bërë një tumë. Të gjithë burrat u "mbërthyen" dhe kishin nevojë për shpëtim përpara se të godiste meteorin tjetër! Pastaj ai u bë i çrregullt!

Pjesa ime e preferuar është ta shoh atë të fillojë të testojë kufijtë e tij dhe të zhytet në përzierjen e rërës së hënës. Sapo të ndodhë kjo, e di që po i vjen fundi dhe patjetër do të jetë gati të lajë duart, por jam shumë i lumtur që ai merr kohë për ta ndjerë atë edhe nëse janë vetëm disa minuta!

E lë të eksplorojë lojën shqisore me ritmin e tij dhe në çfarëdo mënyre që ndihet rehat. Pa e shtyrë, ai shpesh e bën veten të çrregullt!

Kliko këtu për të marrë hapësirën tuaj të printueshme FALASPaketa e Aktiviteteve

RECETA E RËRËS SË HËNËS

Ju mund të dëshironi të luani pak me raportet dhe gjithashtu përdorimi i rërës së rregullt të sandboxit është shumë mirë! Rëra e hënës është shumë argëtuese për t'u bërë në shtëpi. Kemi bërë edhe një version tjetër argëtues me rërë dhe vaj këtu.

PERBËRËSIT:

  • 3 1/2 gota rërë
  • 1 3/4 filxhan niseshte misri ( gjithçka që kisha)
  • 3/4 filxhan ujë

SI TË BËNI RËRËN E HËNËS

HAPI 1. Shtoni të gjithë përbërësit në një enë të madhe dhe përziejini mirë .

Shiko gjithashtu: Aktiviteti i motit në re në kavanoz - Kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 2. Shtoni disa gota dhe lugë për t'i përdorur për lojëra ose konfiguroni një kosh ndijor me temë argëtuese si ne më poshtë.

Mësoni më shumë rreth koshave sensorë !

MË SHUMË RECIPE TË LUAJTJEVE TË SHUMË PËR TË PROVUARA

U kënaqëm duke luajtur me rërën e hënës të bërë në shtëpi, shikoni këto ide argëtuese për lojëra shqisore…

  • Rërë kinetike
  • Nuk ka brumë gatimi
  • Brumë reje
  • Brumë niseshte misri
  • Shkumë qiqrash
Jello Playdough Cloud Brumi Peeps Playdough

Bëni vetë rërën e hënës për argëtim ndijor!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë ide argëtuese për lojërat ndijore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.