Ndërtoni një vullkan LEGO - kosha të vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Vë bast se nuk keni menduar kurrë të bashkoni blloqet tuaja bazë LEGO me një reaksion kimik të lezetshëm të shkencës së kuzhinës? Nuk e bëra as derisa djali im sugjeroi të ndërtonim një vullkan LEGO një mëngjes. Ky është eksperimenti i përsosur STEM për të mësuar praktikisht që do t'i mbajë fëmijët tuaj të zënë në çdo kohë. Ne kemi shumë mënyra unike për të përdorur LEGO-n tuaj për të mësuar në fëmijërinë e hershme! Kjo madje do të bënte një projekt shkencor tërheqës LEGO.

GJËRAT E FLETË PËR TË NDËRTUAR ME LEGO: BËNI NJË VULKAN LEGO

Vullkan LEGO FIZZING

Nuk ka asgjë më të mirë se eksperimentet me sodë buke dhe uthull për të eksploruar reaksionet kimike! Është një nga eksperimentet tona klasike shkencore dhe ne kemi shumë variacione argëtuese. Këtë herë për javën LEGO, ne bëmë një vullkan LEGO.

Me të vërtetë po kalojmë në fazën e zhvillimit të djalit tim të tullave të vogla LEGO dhe jemi argëtuar duke krijuar aktivitete krijuese LEGO! Djali im pëlqen të bëjë vullkane dhe ai madje sugjeroi ndërtimin e këtij vullkani LEGO.

PROVO GJITHASHTU: NDËRTO NJË LEGO DAM

Le të fillojmë ndërtimin e një vullkani LEGO!

Po kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta për ndërtimin e tullave.

SI TË NDËRTOJMË NJË VULKAN LEGO

Ndërtoni vullkanin tuaj LEGO! Unë nuk jam mjeshtër ndërtues dhe djali im është vetëm 5 vjeç.Por ne kaluam shumë mirë duke kuptuar së bashku se si ta bëjmë këtë vullkan LEGO të duket si një vullkan. Ne renditëm të gjitha ngjyrat tona për tulla të zeza dhe kafe. Ne theksuam vullkanin tonë me tulla të kuqe dhe portokalli për lavë.

Fëmijëve të të gjitha moshave do t'ju pëlqejë të punojnë me ju në mënyrë të pavarur me miqtë dhe vëllezërit e motrat për të ndërtuar një model vullkani!

Unë vendosa një epruvetë nga kompleti ynë shkencor në mes të vullkanit LEGO. Çdo kavanoz ose shishe e ngushtë që mund të ndërtoni përreth do të funksionojë. Provoni një kavanoz me erëza ose një mini shishe uji. I tregova se si mund t'i nisnim tullat gjerësisht dhe t'i ngushtonim drejt epruvetës për të formuar një vullkan.

Shtuam të gjitha pjesët kafe dhe të zeza që mund të gjenim për ta bërë vullkanin tonë LEGO të dukej malor dhe "me gunga".

Mësoni rreth vullkaneve! Mund të lexoni më shumë rreth llojeve të vullkaneve këtu me eksperimentin tonë të bërë vetë me brumin e kripës të vullkanit. Ky aktivitet vullkanik është një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të zënë kohë dhe për të zgjatur reagimin klasik të sodës së bukës dhe uthullës.

JU DUHET:

 • Pllakë bazë
 • shishe e vogël (mundësisht me një hapje të ngushtë)
 • tulla LEGO
 • Sode buke
 • Uthull
 • Sapun enësh
 • Ngjyrosje ushqimore
 • Kosh, tabaka ose enë për të vendosur pllakën bazë për të kapur tejmbushjen.

HAPI 1: Ndërtoni një model vullkani rreth kontejnerit tuaj të zgjedhur!

Kam lënë të çara ose boshllëqe rreth LEGO-sVullkan për të lënë lavën të rrjedhë!

HAPI 2: Mbushni enën brenda vullkanit LEGO me sodë buke. E mbusha enën tonë rreth 2/3.

HAPI 3: Përzieni uthullën me ngjyrë të kuqe ushqimore nëse dëshironi. Më duhej të përdorja uthull molle. Zakonisht, eksperimentet tona përfshijnë vetëm sodë buke dhe uthull. Këtë herë shtrydha disa pika sapun enësh në uthull dhe i trazova butësisht.

JU MUND TË Pëlqejë: LEGO Zip Line

Sapuni i enëve që shtova jep një shpërthim shumë më të shkumëzuar me flluska argëtuese gjithashtu!

I dhashë djalit tim një gjeldeti për të vazhduar shpërthimet e vullkanit LEGO. Ju mund ta shpërndani uthullën direkt në sodën e mbetur të bukës në këtë mënyrë. Bën një shpërthim të lezetshëm që vazhdon!

JU MUND TË KËNAQEN GJITHASHTU: Aktiviteti STEM i katapultës LEGO

Shiko gjithashtu: Rocket Valentines (Printueshëm Falas) - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Vazhdoi…..

….dhe po shkoj! Shikoni ato flluska!

Doni koleksionin më të fundit të aktiviteteve LEGO?

Merre paketën e tullave në DYQANIN tonë sot!

Shiko gjithashtu: Aktivitete argëtuese në natyrë për fëmijë - Kosha të vogla për duar të vogla

MË SHUMË ARGËTIM SODA PJEKË DHE UTHTHLE PËR TË PROVUAR:

 • Sode buke Eksperiment me tullumbace
 • Vullkani i sodës dhe uthullës
 • Pse reagojnë soda e bukës dhe uthulla
 • Si të bëni bomba me sodë
 • Si të bëni zhul me sodë buke dhe uthull

KY VULKAN LEGO ISHTE NJË VËRTETËTURMA MË KËNAQË!

Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për më shumë aktivitete të mrekullueshme LEGO për fëmijë.

Kërkoni për të lehtë për të shtypur aktivitete dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta për ndërtimin e tullave.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.