Pikturë me erëza me bojë aromatike - Kosha të vogla për duart e vogla

Terry Allison 17-10-2023
Terry Allison

Duke kërkuar një recetë të thjeshtë boje dhe aktivitet artistik për fëmijët në shtëpi ose në klasë? Dëshironi të eksploroni shqisën e nuhatjes? Le të argëtohemi pak në kuzhinë duke bërë bojën tuaj. Nuk ka nevojë të shkoni në dyqan ose të porosisni bojë në internet, ne ju kemi mbuluar me recetat tona të bojës plotësisht "të aftë" në shtëpi që mund t'i bëni me fëmijët. Shijoni pikturën ndijore me këtë bojë të lehtë me aromë natyrale.

ART AROMOSOR ME PIKTURË ME EROZË

HISTORIA E PIGMENTEVE NATYRORE

Një pigment natyral është ai që gjendet në natyrë, i cili është bluhet, sihet, lahet dhe në raste më të rralla ngrohet për të krijuar një nuancë të dëshiruar. Pigmentet natyrore kanë shërbyer për shumë qëllime artistike për kulturat e lashta në mbarë botën. Pikturat e hershme, nga kohët parahistorike ishin piktura shpellore të aplikuara me furçë, lyerje, lyerje dhe madje edhe spërkatje të pigmenteve natyrore.

Civilizimet nga e gjithë bota kanë përdorur materiale organike nga bimët, kafshët dhe mineralet për të krijuar ngjyra që mund të aplikonin te sipërfaqet. Edhe sot, shumë artistë përdorin materiale natyrale sepse ato janë miqësore me mjedisin dhe çuditërisht, të lehta për t'u manipuluar.

Shiko gjithashtu: Receta e Harry Potter Slime - Kazanët e vegjël për duart e vogla

SHIKON GJITHASHTU: Idetë e luajtjes ndijore për fëmijë

Krijoni tuajat pigmente natyrale me disa erëza me ngjyra dhe vaj nga dollapët e kuzhinës suaj. Shkarkoni fletën tonë të lirë të modelit të fletëve për të përdorur bojën tuaj aromatike!

Kliko këtu për ta marrë këtëScented Spice Paint Art Project sot!

RECETA E BIKJES SENTED

Shqisa e nuhatjes është një mënyrë unike për të eksploruar artin, dhe kjo jo- Receta e bojës toksike është një mënyrë e përsosur për të filluar. Hapni sirtarin e erëzave dhe le të fillojmë!

FURNIZIMET:

  • Model i printueshëm i gjetheve (sipër)
  • Vaj ulliri
  • Erëza (Opsionet përfshijnë kanellë, qimnon, shafran i Indisë, spec i kuq, speca erëzash)
  • Furça

SI TË LIKUROHET ME ERMËZAT

HAPI 1. Shtypni shabllonin e gjetheve.

HAPI 2. Përzieni një sasi të vogël vaji dhe një erëz me ngjyrë së bashku. Përsëriteni me erëza të tjera.

KËSHILLA: Nëse është e mundur shmangni përdorimin e erëzave “të nxehta” të cilat mund të shkaktojnë acarim nëse fërkohen në lëkurë & sytë.

HAPI 3. Lërini përzierjet të qëndrojnë për 10 minuta në mënyrë që erëzat të ngjyrosin vajin.

HAPI 4. Koha për të lyer me erëza! Ngjyrosni gjethet tuaja me bojën e erëzave!

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR Bojëra

Ju mund t'i gjeni të gjitha recetat tona të bojës shtëpiake këtu!

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i shkencës së qumështit magjik
  • Bojë e fryrë
  • Bojë me miell
  • Bojë tempera DIY
  • Pikturë me kaca
  • Bojë e ngrënshme
  • Bojë e gazuar

ARTI I PIKTURËS SË SPICE PËR FËMIJË

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë punime me gjethe argëtuese për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.