Qiri letre Diwali Craft - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Bëni llambën tuaj prej letre ose dija për të festuar Diwali, Festivalin e Dritave! Ky zanat Diwali është i lehtë për t'u bërë me qirinjën tonë falas të printueshëm më poshtë. Mësoni rreth pushimeve në mbarë botën dhe bëjini fëmijët të bëjnë dekorimet e tyre të festave në shtëpi ose në klasë. Diwali është një mundësi argëtuese për vepra artizanale dhe aktivitete për fëmijët!

Shiko gjithashtu: Ornamentet e akullit për festimin e solsticit të dimrit dhe dekorimin e jashtëm

ZJETA E LEHTË PËR FËMIJË PËR TË BËRË DIWALI

ÇFARË DO TË DO TË THOTË DIWALI?

Diwali është më i rëndësishmi Festivali hindu, dhe quhet edhe Festivali i Dritave. Festivali shënon fillimin e Vitit të Ri Hindu.

Emri, festivali i dritave, vjen nga rreshti i llambave prej balte (dijas) që indianët ndezin jashtë shtëpive të tyre për të simbolizuar dritën e brendshme që mbron nga shpirtrat errësirë.

Diwali festohet për pesë ditë. Në ditën kryesore të festës, familjet mblidhen së bashku për Lakshmi puja, një lutje për perëndeshën Lakshmi, dhe më pas mblidhen për gosti dhe fishekzjarre. Tema e festës përfaqëson triumfin e së mirës mbi të keqen.

Bëni dijen tuaj prej letre më poshtë për të festuar Divalin nga disa furnizime të thjeshta. Për më tepër, merrni projektin tonë artizanal Diwali të printueshëm falas për t'ju ndihmuar gjatë rrugës.

KLIKONI KETU PËR TË MERRNI MJETET TUAJ FALAS TË PRINTULLUESHME DIWALI!

QIRI LETËR DIWALI

FURNIZIMET:

 • Model qiri
 • Letër me ngjyra
 • Pllakë letre
 • Gërshërë
 • Ngjitësngjit
 • Paint
 • Rruaza

UDHËZIME:

HAPI 1: Shtypni shabllonin e qirinjve dhe prisni tre copa letre me ngjyrë. Ngjiteni së bashku për të formuar një flakë.

HAPI 2: Prisni pjatën tuaj të letrës në gjysmë për të bërë dy qirinj.

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i venave të gjetheve - kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 3: Lyeni pjatë në çdo mënyrë që ju pëlqen.

HAPI 4: Ngjitni qirinjën tuaj në majë të pjatës tuaj dhe dekorojeni me rruaza, shkëlqim, temina, etj.

MË SHUMË IDE ZJETARE PËR DIWALI

 • Bëni fenerë DIY nga gota letre.
 • Argëtohuni me konfeti të bëra vetë.
 • Bëni këto llamba gazmore prej letre nga Artsy Crafty Mom.
 • Bëni një fotografi rangoli me një pjatë letre nga farat e kungullit nga The Joy of Sharing.
 • Bëni së bashku këto mbajtëse qirinjsh me byzylykë shumëngjyrësh nga Red Ted Art.

SI TË BËNI NJË MJETET DIWALI PËR FËMIJËT

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për mënyra më të lehta dhe argëtuese për të festuar festat në mbarë botën.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.