Ornamentet e akullit për festimin e solsticit të dimrit dhe dekorimin e jashtëm

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

Nëse jetoni në një klimë veçanërisht të ftohtë këtë kohë të vitit, dimri, pra, pse të mos dekoroni edhe jashtë! Bëni zbukurime akulli në natyrë që kafshët të shijojnë në oborrin tuaj. Këto zbukurime të ëmbla të solsticit të dimrit janë kaq të thjeshta për t'u bërë dhe duken kaq festive në pemën tonë jashtë dritares së kuzhinës. Festoni solsticin e dimrit me stolitë e pemëve të akullta duke përdorur materiale natyrale për dekorim të lehtë të jashtëm dimëror.

BËRË ORNAMENTET E AKULLIT PËR SOLSTICIN DIMËROR

DEKORIMI I JASHTËM

Bëni zbukurime akulli super të thjeshta të solsticit dimëror për t'u varur në ndonjë nga pemët tuaja të jashtme këtë sezon. Ata bëjnë një prekje të bukur festive që mund të shijohet nga të gjithë. Ne u frymëzuam nga aktiviteti ynë shkencor Winter Ice Melt për të krijuar këto zbukurime të varura akulli për pemën pranë ushqyesit tonë të shpendëve.

SHIKON GJITHASHTU: Furnizuesin e shpendëve DIY

Këto zbukurime të pemëve të akullta dimërore janë të lehta për t'u bërë dhe shkëlqejnë nën rrezet e diellit në një ditë të ftohtë dhe të kthjellët!

Bëni një duzinë të shpejtë dhe të lehtë stolitë akulli dimërore në një tepsi për kifle!

MËSO SI TË BËNI ORNAMENTET TUAJ TË PEMËS TË AKULLT ME POSHTE!

Shiko gjithashtu: How To Make Sand Slime - Little Bins for Little Hands

<.
 • Materiale natyrale {degë me gjelbërim të përhershëm, kone pishe, gjemba, lisa dhe çdo gjë tjetër që keni në dispozicion}
 • Fjongo
 • KËSHILLA: Shëtitni në natyrë dhe mblidhni materiale ose shikoni se çfarë keni në oborrin tuaj. Ne në fakt kemi shkurre të specit që e bën pjesën e përparme të shtëpisë sonë të duket jashtëzakonisht festive në dimër. Ju gjithashtu mund të jeni në gjendje të merrni disa stoli në një shtëpi serë lokale falas ose disa dollarë.

  Shiko gjithashtu: Shkencëtarët e famshëm për fëmijë - kazanët e vegjël për duart e vogla

  SI TË BËNI ORNAMENTE AKULI

  HAPI 1. Shtoni pjesë të natyrës që keni të mbledhura në secilën ndarje të tepsisë suaj të kifleve. Përndryshe, mund të përdorni enë të vogla plastike ose madje të prisni kutitë e qumështit dhe enë të tjera plastike nga koshi i riciklimit.

  HAPI 2. Pasi të keni mbushur secilën ndarje me materialet tuaja, shtoni ngadalë ujë për të mbushur edhe ndarjen. Mos u shqetësoni nëse disa nga artikujt tuaj ngjiten lart dhe jashtë ujit! Ju mund t'i shtyni gjërat poshtë sipas nevojës dhe t'i riorganizoni, por ne kishim mjaft me degë që dilnin aty-këtu.

  JU MUND TË PËSHQIN GJITHASHTU: Eksperimenti shkencor Crystal Evergreen

  HAPI 3. Për të bërë një varëse rrobash për stolitë e pemës suaj të akullt të dimrit, prisni një gjatësi të përshtatshme fjongo. Ne përdorëm fjongo nga stacioni ynë i mbështjelljes së dhuratave. Ngjitni dy skajet e prera në stoli dhe sigurohuni që fundi me lak të mos bjerë në një ndarje tjetër. E pashë se ky fjongo paketimi funksionoi mirë për këtë pasi ishte mjaft i lehtë për të qëndruar më vete.

  HAPI 4. Vendoseni kallëpin tuaj të kifleve në frigorifer dhe prisni! Tëstolitë duhet të ngrihen të forta përpara se të përpiqeni t'i hiqni ato. Ju mund të keni nevojë të kaloni pjesën e poshtme të tiganit nën ujë të ftohtë, por e jona doli mjaft lehtë. Mjaftoi t'i ktheja kapakut për kifle (burri im më ndihmoi) të lironte pjesën tjetër.

  SI TË DEKORONI TË JASHTËM

  Mbani stolitë tuaja të akullit jashtë para se të fillojnë të shkrihen dhe përdorni ato për të dekoruar pemët tuaja! Djali im e pëlqeu këtë aktivitet dhe tani dëshiron të bëjë më shumë zbukurime në natyrë për të mbushur të gjithë pemën. Bonus, kallaji i kifleve bën 12 në të njëjtën kohë! Nëse dëshironi të bëni një stoli miqësore për zogjtë, provoni këtë recetë!

  Ky është një aktivitet kaq argëtues dhe i thjeshtë për të bërë me fëmijët këtë sezon dimëror. Kombinoje atë me eksplorimin e solsticit dimëror dhe krijoni një traditë të re familjare këtë vit.

  JU MUND TË Pëlqejnë GJITHASHTU: Fenerët e solsticit dimëror

  ORNAMENTET E AKULLIT PËR FËMIJËT PËR TË BËRË KËTË SEZON!

  Klikoni në foton më poshtë ose në lidhjen për më shumë ide të shkëlqyera dimërore.

  Terry Allison

  Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.