Receta e brumit me rërë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

E re! Brumë rëre! Kaq e lehtë dhe argëtuese për t'u bërë dhe e ngjashme me recetën tonë popullore të brumit të reve. Kjo recetë e thjeshtë e brumit të rërës përdor vetëm tre përbërës, miell, rërë për lojë dhe vaj për tonelata argëtimi praktik për fëmijët. Bonus, bëni vetë koshin tuaj ndijor të brumit me rërë dhe eksploroni forma gjeometrike për mësimin e hershëm. Ne i duam recetat e thjeshta për lojëra shqisore!

SI TË BËJMË BRUM RËRE PËR LUAJTJE TË LEHTË SHQIPTARE!

BËRËNJË NJË KOSH SHQIPËRI BRUMË RËRE

Ne na pëlqen të rrisim ndijore receta dhe eksperimentoni me tekstura të reja çdo ditë të javës. Të gjitha recetat tona të lojërave ndijore të bëra në shtëpi kërkojnë vetëm disa përbërës , janë të shpejta dhe të lehta dhe janë shumë argëtuese!

Brumi i rërës krijon një kosh të mrekullueshëm ndijor për të gërmuar duart tuaja. Madje më pëlqen të luaj me të gjithashtu. Ndihet i butë në lëkurë dhe nuk lë mbetje të rënda në dorë. Bonus, gjithashtu fshihet lehtë!

Këtu kemi përdorur brumin e rërës që kemi bërë për të hedhur një vështrim në forma gjeometrike. I nxora të gjitha prerëset tona të biskotave dhe një grirëse patate {me sa duket ky është mjeti i tij standard me brumin tonë ndijor}!

MËSIMI I HERSHËM ME BRUMË RËRE!

Kam transferuar disa brumin e rërës në një enë pjekjeje në mënyrë që të ishte më e lehtë të rrafshohej për prerëset e biskotave. Megjithëse anët e larta të koshit e mbajnë rrëmujën të përmbajtur, kjo e bëri pak më të vështirë për të që të paketonte brumin e rërës ashtu siç dëshironte. Mbani mend, rërëbrumi pastrohet lehtësisht!

Mund të përdorni gjithashtu stampa brumi me alfabet dhe numra ose prerëse biskotash! Praktikoni numërimin, drejtshkrimin e emrave dhe shumë më tepër!

Mësim i mrekullueshëm praktik që mund të jetë pa fletë pune!

Ne folëm për format e ndryshme që kishim në dispozicion, bëmë modele, numëruam anët dhe më pas u kënaqëm duke e bërë sërish të lëmuar!

RECETA PËR BRUMIN E RËRËS

Ju lutemi, vini re; kjo recetë e brumit të rërës nuk është e sigurt për shije! Brumi ynë i zakonshëm i reve, i bërë në shtëpi, mund të shijohet i sigurt pasi është thjesht miell dhe vaj.

Megjithatë, rëra e lojës i jep kësaj një cilësi argëtuese si një ditë në plazh duke bërë rërën e përsosur të kështjellës së rërës.

Brumi i rërës gjithashtu nuk thahet dhe qëndron i lagësht për një kohë të gjatë. Është ndryshe nga rëra jonë kinetike e bërë në shtëpi, por ende shumë argëtuese!

Klikoni këtu për paketën tuaj FALAS të aktiviteteve verore!

JU DO DUHEN:

 • Kos ose enë
 • 3 filxhanë rërë loje {Lloji Home Depot
 • 3 gota miell (kemi përdorur të gjitha të ndryshme lloje, duke përfshirë pa gluten dhe hikërror!)
 • 1 filxhan vaj për fëmijë (ose vaj gatimi)
 • Luani veglat si një enë e vogël për të bërë kështjella dhe prerëse biskotash

SI TË BËNI BRUMIN RËRE

Masni dhe shtoni të gjithë përbërësit tuaj në një kosh ose enë të madhe dhe përzieni me dorë.

Duhet të jetë në gjendje të kap një copë dhe ta formojë atë dhe ta mbajë atë. Nese jo,mund t'ju duhet më shumë vaj. Shumë i yndyrshëm, shtoni më shumë miell!

Përcaktoni brumin tuaj ndijor me disa mjete argëtuese dhe kohë për të luajtur!

Shiko gjithashtu: Dollar Store Recetat e Slime dhe Kompleti i Krijimit të Slime në shtëpi për Fëmijë!

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE ndijore

 • Kinetike Sand
 • Më i mirë i zhulit me gëzof
 • Recetat e Playbrumit
 • Recetat e slime të ngrënshme

ARGËTIM I LEHTË BRUMË RËRE PËR FËMIJË!

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë aktivitete shqisore të mrekullueshme që mund të provoni

Kliko këtu për paketën tuaj FALAS të aktiviteteve verore!

Brumë rëre

 • 3 filxhanë luan me rërë
 • 3 gota miell
 • 1 filxhan vaj për fëmijë ose vaj gatimi
 1. Masni secilin nga përbërësit dhe shtoni në një enë ose enë të madhe.

 2. Përziejini mirë përbërësit.

 3. Përcaktoni brumin tuaj të rërës me disa mjete argëtuese dhe kohë për të luajtur!

Ju duhet të jeni në gjendje të kapni një copë dhe ta formoni atë dhe mbaje atë. Nëse jo, mund t'ju duhet më shumë vaj. Shumë vaj, shtoni më shumë miell!

Shiko gjithashtu: 100 projekte fantastike STEM për fëmijë

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.