Receta kinetike e rërës - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Kjo duhet të jetë receta me rërë kinetike MË E MIRË dhe më e lehtë! Nëse ju pëlqen mënyra se si rëra kinetike ndihet jashtë kutisë, pse të mos bëni vetë rërën kinetike DIY në shtëpi dhe kurseni! Fëmijëve u pëlqen kjo lloj loje rëre që lëviz dhe funksionon në mënyrë magjike për mosha të ndryshme. Shtoni këtë recetë me rërë kinetike të bërë në shtëpi në çantën tuaj të recetave shqisore dhe gjithmonë do të keni diçka argëtuese për të përgatitur çdo ditë që dëshironi!

SI TË BËNI RËRË KINETIC NË SHTËPI!

SAND KINETIC DIY

Fëmijëve u pëlqen të gërmojnë duart e tyre në tekstura të ftohta ndijore si brumë loje, zhul, shkumë rëre, brumë rëre dhe padyshim këtë rërë të re kinetike që kemi testuar!

Djali im i pëlqen të eksplorojë tekstura të reja dhe nuk vjetërohet kurrë që ne të nxjerrim një nga krijimet tona të lehta për të bërë ndijore dhe të krijojmë diçka për pasdite, veçanërisht nëse moti nuk po bashkëpunon.

Kjo rërë kinetike është pa boraks dhe jo toksik për ta shijuar fëmijët e të gjitha moshave. Megjithatë, NUK është i ngrënshëm.

Shikoni opsionin tonë të zhulit të rërës nëse ju pëlqen të bëni slime!

MËSIMI PARAQITUR ME RËRË KINETIKE

Rëra kinetike është një shtesë e shkëlqyer për aktivitetet tuaja parashkollore! Edhe një kuti e zënë ose kosh i vogël me një kapak të mbushur me një grumbull rëre kinetike, disa kamionë të vegjël dhe një enë të vogël është një fillim i shkëlqyeshëm! Transformoni çdo mëngjes ose pasdite me këtë aktivitet.

MË SHUMË ARGËTUESE KINETIC SANDAKTIVITETET:

 • Duplot janë argëtuese për t'u vulosur në rërë kinetike!
 • Përdorni prerëse biskotash me numra ose shkronja së bashku me rërën kinetike të bërë në shtëpi për matematikë dhe shkrim-lexim. Shtoni numërues edhe për praktikën e numërimit një me një.
 • Krijoni një temë festash, si p.sh. rërë kinetike e kuqe duke përdorur rërë të kuqe artizanale për Krishtlindje. Shto prerëse biskotash me temë për festat dhe kallamishte karamele plastike.
 • Shto një grusht sy google në rërën kinetike dhe një palë piskatore të sigurta për fëmijët për të praktikuar aftësi të shkëlqyera motorike ndërsa i heqësh.
 • Bashkoni një libër të preferuar, si p.sh. një libër kamioni, me një grumbull rëre të freskët kinetike, automjete të vogla dhe gurë. Ose një libër oqeani me një grusht guaska deti për t'u identifikuar.
 • Kafshët TOOBS çiftëzohen mirë edhe me rërën kinetike dhe janë perfekte për të eksploruar habitate të ndryshme në mbarë botën.

ÇFARË ËSHTË RËRA KINETIK?

Rëra kinetike është një material vërtet i pastër sepse ka pak lëvizje në të. Është ende i formësueshëm, i formësueshëm dhe i përkulshëm! Niseshte misri, sapuni i enëve dhe ngjitësi e bëjnë këtë të gjithë së bashku për një aktivitet shumë argëtues që ofron një përvojë të mahnitshme prekëse.

Megjithëse kjo rërë kinetike është shumë e ngjashme me llojin e blerë në dyqan, ajo do të ketë ende strukturën e saj unike. Nëse rëra juaj është shumë e thatë, shtoni pak më shumë ngjitës dhe nëse është shumë ngjitëse, përzieni pak më shumë niseshte misri.

KLIKONI KËTU PËR TË MERRNI RECETA TUAJA FALAS për slime

RËR KINETIKRECETA

JU DUHET:

 • 1 filxhan rërë loje ose rërë artizanale (e përdorur rërë me ngjyrë për të krijuar rërë kinetike shumëngjyrëshe!)
 • 1/2 filxhan ngjitës shkollor
 • 2 lugë çaji sapun enësh
 • 2 lugë niseshte misri

SI TË BËJMË RËRË KINETIC

HAPI 1: Kombinoni rërën e lojës, sapunin e enëve dhe niseshtën e misrit, duke i trazuar derisa të gjithë përbërësit të përzihen shumë mirë.

HAPI 2: Shtoni ngjitësin nga një herë dhe përziejeni mirë me çdo herë që shtoni pak më shumë.

HAPI 3: Pasi përbërësit të jenë përzier me lugë, gatuajeni masën me duar për disa momente për të përfunduar procesin e përzierjes!

Rëra kinetike është një teksturë interesante. A keni bërë ndonjëherë oobleck? Është paksa e ngjashme kur përzierja nuk duket si e ngurtë apo e lëngshme. Ky quhet një lëng jo-njutoni dhe ju mund të lexoni më shumë rreth tij këtu.

Shiko gjithashtu: Si marrin frymë peshqit nën ujë? - Kosha të vogla për duar të vogla

KËSHILLA KINETIK SAND S

Rëra kinetike është shumë më pak e çrregullt se një kosh me rërë të thjeshtë, por mund të presësh ende disa derdhje kur fantazia e fëmijëve të tua të shkojë!

Një enë e vogël pluhuri dhe furçë janë perfekte për derdhjet e vogla. Mund ta nxirrni edhe jashtë. Nëse doni të kufizoni rrëmujën e brendshme, vendosni fillimisht një perde dushi ose një çarçaf të vjetër në dyqan dollarësh. Thjesht shkundeni kur të keni mbaruar!

Unë rekomandoj ta vendosni rërën kinetike në një kosh të madh që nuk është shumë i cekët për të rinjtëfëmijët. Fëmijët më të mëdhenj mund të kënaqen duke luajtur më me qetësi me të në një tabaka artizanale ose një fletë biskotash të dyqanit të dollarëve.

Mbajeni të mbuluar rërën tuaj kinetike dhe duhet të zgjasë për disa javë. Nëse e ruani për pak kohë, kontrolloni për freski kur e nxirrni jashtë.

Meqenëse kjo recetë ndijore nuk është bërë me përbërës komercialë (konservues ose kimikate), është më e shëndetshme, por edhe jo aq e qëndrueshme!

SHIKONI: Aktivitetet e lojërave ndijore për të gjithë vitin!

Shiko gjithashtu: Sfida e mahnitshme e zinxhirit të letrës - kosha të vogla për duar të vogla

MË SHUMË IDE ZBATIVE TË LUAJTJES SENSORY

 • Shkumë me rërë
 • Receta slime të bëra në shtëpi
 • Pa recetë për lojë me brumë gatimi
 • Floffy Slime
 • Recetë Oobleck
 • Brumë reje
Fluffy Slime

BËNI RËRËN TUAJ KINETIKE SOT në shtëpi!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për argëtim dhe aktivitete të lehta shqisore për fëmijët.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.