Receta më e mirë e zhulës me gëzof të oqeanit - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Ky është slime më i mirë me gëzof ndonjëherë për një aktivitet nën det me fëmijët! Receta jonë e lehtë për t'u bërë me zhul me gëzof është kaq e shpejtë dhe e thjeshtë, saqë ju do të grumbulloni grumbuj të zhulit më të lehtë dhe më të fryrë që keni parë ndonjëherë. Po në lidhje me një zhul me gëzof sirenë ose një zhul me gëzof të oqeanit? Cilado temë që zgjidhni, dekorojeni me guaska dhe gurë të çmuar ose krijesa të vogla deti plastike! Të gjithë duhet të provojnë të bëjnë slime të bërë në shtëpi të paktën një herë, dhe kjo është ajo! Jonë e lehtë për t'u bërë slime me gëzof oqean është perfekte për çdo fëmijë!

RECETA PËR OCEAN FLUFFY SLIME NËN THE SEA

SLIME FLUFFY MË E MIRË NDONJERË!

Të mësosh se si të bësh këtë zhul me gëzof me temë oqeani është shumë më e thjeshtë nga sa mund të mendoni. Bërja e slimes është edhe më argëtuese kur shtoni tema krijuese për ditë të veçanta, si ato të preferuara të fëmijëve, nën temën e detit. Ky slime me gëzof oqean ose sirenë është krejtësisht festiv për këtë kohë të vitit, verë! Ne e duam koleksionin tonë të aktiviteteve verore slime !

JU MUND TË Pëlqejnë:  21+ Aktivitete Oqeani & Artizanat

Kemi mjaft ide për të ndarë dhe gjithmonë po shtojmë më shumë. Receta jonë e zhulit me gëzof me temën e oqeanit është një tjetër recetë e mahnitshme e slimes që mund t'ju tregojmë se si ta bëni!

Oh dhe slime është gjithashtu shkencë, prandaj mos e humbisni informacioni i mrekullueshëm mbi shkencën që qëndron pas kësaj zhul të lehtë më poshtë. Shikoni videot tona të mrekullueshme të slime dhe shikoni se siështë e lehtë të bësh llumin më të mirë!

A e dini se ne kemi gjithashtu një mori eksperimentesh shkencore dhe aktivitete STEM për fëmijë dhe eksperimente shkencore edhe për parashkollorët ?

RECETA BAZË PËR SLIME

Të gjitha slimet tona të festave, sezonale dhe të përditshme përdorin një nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara të slimes!

Unë gjithmonë do t'ju njoftoj se cilën recetë bazë të slimes kemi përdorur në fotografitë tona, por gjithashtu do t'ju tregoj se cilën nga Receta të tjera bazë do të funksionojnë gjithashtu! Zakonisht, ju mund të ndërroni disa nga përbërësit në varësi të asaj që keni në dorë për furnizimet me slime.

Këtu përdorim recetën tonë Fluffy Slime . Mendoni se çfarë e bën strukturën e lehtë me gëzof? E kuptove, shkumë rroje! Slime me shkumë rroje me gëzof dhe tretësirë ​​të kripur është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Shtoni pak ngjyrë dhe keni mbaruar!

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni solucionin e kripur, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona bazë duke përdorur niseshte të lëngshme ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta slime me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu për këtë lloji i ngjitësit që ne preferojmë gjithmonë 2 tonëpërbërësit bazë recetë glitter slime.

MBANI NJË FESTË PËR PËRGATJE TË SLIME NË SHTËPI OSE SHKOLLË!

Gjithmonë mendoja se slime ishte shumë e vështirë për t'u bërë, por më pas e provova! Tani jemi të lidhur me të. Merrni pak zgjidhje të kripur dhe zam PVA dhe filloni! Ne kemi bërë edhe slime me një grup të vogël fëmijësh për një festë slime! Kjo recetë slime më poshtë bën gjithashtu një slime të shkëlqyer për t'u përdorur në klasë!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS për SLIME

SHKENCA E SLIMIT FLUFFY

Ne gjithmonë duam të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi diku ketu! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në agjendje e lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe më gome si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-Njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

Çfarë bën kremi për rroje?

Tani, çfarë mendoni se shtimi i kremit të rrojës bën për slimin tonë me gëzof? Çfarë ndodh me kremin e rruajtjes kur del nga kutia? Ajri shtyhet në lëng duke krijuar një shkumë. Ajri në shkumë është ai që i jep push kremit tonë të rrojës!

Çfarë ndodh kur ajri largohet nga shkuma përfundimisht? Na lë zhul edhe ne! Megjithatë, slime është ende shumë argëtuese për të luajtur me të edhe pa push shtesë.

A e dini se slime përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Zbuloni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS FirstKlasa
 • NGSS Klasa e Dytë

RECETA PËR OCEAN FLUFFY SLIME

Unë gjithmonë i inkurajoj lexuesit e mi të lexojnë furnizimet tona të rekomanduara për zhul lista dhe Si të rregulloni slime  Udhëzues përpara se të bëni slime për herë të parë. Të mësosh se si të rezervosh qilarin tuaj me përbërësit më të mirë të zhulit është e lehtë!

DO TË NEVOJET:

Shënim për këtë nën temën e llumit të detit, ne bëmë tre tufa me zhul me gëzof për t'u rrotulluar së bashku!

 • 1/2 filxhan zam PVA të bardhë
 • 3 filxhanë krem ​​rroje me shkumë
 • 1/4-1/2 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur (përmban si përbërës si borat natriumi ashtu edhe acid borik)
 • Ngjyrosje ushqimore dhe argëtime të tjera nën det

Jo më shumë duhet të printoni një postim të plotë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS PËR SLIME

SI TË BËSH ME FLUFFY SLIME:

HAPI 1:   Matni 3-4 gota të mbushura me krem rroje në një tas. Ju gjithashtu mund të eksperimentoni duke përdorur më pak krem ​​rroje për tekstura të ndryshme!

HAPI 2: Tani është koha për të shtuar ngjyrë! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të qartë për ngjyrat e tonifikuara të bizhuterive!

Shiko gjithashtu: 10 kosha super të thjeshta ndijore të orizit - kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 3:  Më pas, shtoni një 1/2 filxhan ngjitës në kremin e rruajtjes dhe përzieni.

HAPI 4:  Shto 1/2lugë çaji sodë buke dhe përzieni.

HAPI 5:   Shtoni 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur (aktivizuesin e slime) në përzierje dhe filloni ta rrihni! Pasi të keni rrahur dhe futur plotësisht përzierjen, mund ta nxirrni me duar!

Filloni të gatuani slime! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës.

KËSHILLA PËR SLIME: Ne gjithmonë rekomandojmë që ta përzieni mirë slimin pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar konsistencën e saj. Truku me këtë zhul është të vendosni disa pika të tretësirës së kripur në duart tuaja përpara se të merrni zhul. Megjithatë, mbani në mend se megjithëse shtimi i më shumë aktivizuesit (solucion i kripur) redukton ngjitjen, por përfundimisht do të krijojë një zhul më të fortë. Gjithmonë mund të shtoni, por nuk mund ta hiqni!

Do t'ju pëlqejë sa e lehtë dhe elastike është me gëzof kjo temë e oqeanit slime është për të bërë, dhe të luajë me shumë! Pasi të keni konsistencën e dëshiruar të slimes, është koha për t'u argëtuar! Sa shtrirje mund të arrini pa u thyer zhulja?

RUAJTJA E SLIMES TUAJ FLUFFY

Slime zgjat mjaft kohë! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqen stili i ushqimevekontejnerë që kam listuar në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit apo dyqan ushqimesh apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu .

Ne kemi burimet më të mira për t'i parë përpara, gjatë dhe pasi të bëni zhul me temën tuaj të oqeanit! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoni gjithashtu shkencën e slime më lart!

Shiko gjithashtu: Lego Slime Sensory Search and Find Activity Minifigure

SHIKONI IDE MË TË GJITHSHËM ZBATINE PËR SLIME

 • Glittering Ocean Slime
 • Slime's Tail Mermaid
 • Slime nga rëra e plazhit
 • Slime me karamele pambuku
 • Slime aromatike me limonadë

MË SHUMË BURIME PËR PËRGATJEN E SLIME!

Ju do të gjeni gjithçka që keni dashur të dini për përgatitjen e slime të bërë në shtëpi pikërisht këtu, dhe nëse keni pyetje, thjesht më pyesni!

SI TË NDËRKONI SLIME STICKY

SI PËR TË NXHENI SLIME NGA RROBAT

21+ RECETA TË LEHTA SHTËPIE TË SLIME

SHKENCA SLIME FËMIJËT MUND TA KUPTOJNË!

PËRGJIGJE PËR PYETJET TUAJA MË TË MËDHA SLIME!

PËRFITIMET E MADHESHME QË NJOFTEN NGA KRIJIMI I SLIME ME FËMIJË!

LEHTË PËR TË BËRË OCEAN FLUFFY SLIME ËSHTË MË E MIRË!

Provo më shumë receta argëtuese për slime të bëra në shtëpi pikërisht këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë për slimenë një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.