DIY Floam Slime - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 07-08-2023
Terry Allison

Teksturë e mrekullueshme! Kjo është ajo që të gjithë duhet të thonë për Slime tonë DIY Floam . I quajtur edhe slime crunchy për shkak të zhurmave argëtuese që kërcejnë, pjesa më e mirë në lidhje me slimin tonë të shkrirë ose rrëshqitëse është se ju mund të rregulloni strukturën! Keni dashur ndonjëherë të dini se si të bëni slime floam? Merrni përbërësit tuaj dhe le të fillojmë!

SI TË BËJMË FLOAM SLIME

FLOAM SLIME

Ne e duam slime, dhe kjo duket! Slime është një nga eksperimentet më të bukura të kimisë që mund të ndani me fëmijët tuaj {sigurisht së bashku me eksperimentet e shkëlqyera shkencore!}

Ne në fakt patëm mundësinë ta kthenim këtë slime të bërë vetë në një eksperiment të vërtetë shkencor të slimes. Djali im është duke u gravituar drejt eksperimenteve shkencore dhe po përdor metodën shkencore gjithnjë e më shumë kohët e fundit.

Slime me topa shkumë në të, kjo është në thelb ajo që është zhulja jonë floam. Lexoni më tej për të mësuar se si ta bëni këtë zhul të mahnitshëm me teksturë.

MË SHUMË RECETA FLOAM

Klikoni mbi imazhet më poshtë për variacione argëtuese të recetave me floam.

Crunchy SlimeTortë ditëlindjeje SlimeValentine FloamEaster FloamFishbowl SlimeHalloween Floam

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë për slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS për SLIME

E MREKULLUESHME JONARECETA E FLOAM SLIME

Kjo slime floam është bërë me recetën tonë të preferuar të slimes me niseshte të lëngshme. Tani nëse nuk dëshironi të përdorni niseshte të lëngshme si aktivizuesin tuaj të llumit, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona bazë të llumit duke përdorur solucionin e kripur ose pluhur boraks.

JU DUHET:

  • 1/2 filxhan PVA ngjitës shkollor i bardhë ose i pastër që lahet
  • 1/2 filxhan ujë
  • 1/4 filxhan niseshte i lëngshëm
  • 1 filxhan rruaza me shkumë polistiren (të bardha, ngjyra ose ylber)
  • Ngjyrosje ushqimore të lëngshme

SI TË BËJMË SLIME FLOAM

HAPI 1: Filloni duke përzier 1/2 filxhan zam me 1/2 filxhan ujë në një tas. Përziejini mirë që të bashkohen dy përbërësit. Shtimi i ujit në ngjitës do të ndihmojë që zhulja të rrjedhë më shumë pasi të shtohet aktivizuesi. Slime do të fitojë vëllim, por gjithashtu do të rrjedhë më lehtë.

HAPI 2: Më pas shtoni ngjyrosjen e ushqimit.

Ne na pëlqen të përdorim ngjyrosjen ushqimore neoni që gjendet në korridori i pjekjes së çdo dyqani ushqimor lokal! Ngjyrat neoni janë gjithmonë kaq të ndritshme dhe të gjalla. Mos harroni kur përdorni ngjitësin e bardhë, do t'ju duhet ngjyrosje shtesë ushqimore për ngjyra më të thella, por filloni me disa pika në të njëjtën kohë.

Nuk keni nevojë për rruaza shkumë me ngjyra nëse planifikoni të përdorni ngjyrosje ushqimore, kështu që e bardha do të funksionojë po aq mirë. Gjithmonë mund të gjeni rruaza të bardha shkumë në thasë të mëdhenj!

HAPI 3: Shtoni rruazat e shkumës për të bërë shkumë! Një raport i mirë është diku nga 1filxhan deri në 2 filxhanë ose pak më shumë në varësi të mënyrës se si dëshironi të ndihet slija juaj e shkumës.

Doni që ajo të ketë ende një shtrirje të mirë? Apo dëshironi që ajo të jetë më e trashë dhe e lëmuar? Në përgjithësi, nëse përzierja juaj është me peshë të vogël, do të dëshironi të përdorni më shumë. Eksperimentoni për të gjetur sasinë tuaj të preferuar.

HAPI 4: Është koha për të shtuar 1/4 filxhani niseshte të lëngshme.

Niseshja e lëngshme është një nga tre llumet tona kryesore aktivizuesit. Ai përmban borat natriumi i cili është një pjesë e rëndësishme e reaksionit kimik. Lexoni më shumë rreth aktivizuesve të slime.

HAPI 5. Përziejini!

Do të shihni që zhulja formohet menjëherë kur shtoni niseshtenë në përzierjen e ngjitësit . Lërini ta trazoni mirë dhe pak a shumë i gjithë lëngu do të përfshihet.

Shiko gjithashtu: Fletët e matematikës së kungullit - kosha të vogla për duar të vogla

JU MUND TË Pëlqejnë: Fishbowl Slime

RUAJTJA E FLOAM-it tuaj

Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim një enë të ripërdorshme ose plastike ose qelqi. Nëse e mbani të pastër llumin, do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë gjithashtu kontejnerët e stilit deli.

Shiko gjithashtu: Projekti i Erosionit të Plazhit - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do t'ju sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarëve.

Unë rekomandoj që ta mbani larg mobiljeve, qilimave dhe flokëve të fëmijëve! Në shtëpinë tonë slime loja qëndron në banak ose tavolinë. Ja se si të hiqni zhul nga rrobat dheflokeve!

SHKENCA E SLIMIT SHTËPIE

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi përreth këtu. Slime me të vërtetë bën një demonstrim të shkëlqyer të kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Cila është shkenca pas zhulit? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (polivinil-acetat) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe të përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më të trashë dhe më gome si zhul!

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa zhulja formon, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë? Ne e quajmë atë një lëng jo-njutoni, sepse është pak nga të dyja! Lexoni më shumë rreth shkencës së slime këtu!

NGRITJA E SHKENCËS SË FLOAM SLIMEEKSPERIMENTI

Ne bëmë disa grupe më të vogla të llumit të shkrirë (1/4 filxhan zam) dhe testuam raporte të ndryshme të rruazave të polisterolit me përzierjen e zhulit për të dalë me tonën Receta e preferuar e flomit. Ju mund të konfiguroni eksperimentin tuaj shkencor për të përcaktuar se cila teksturë floam është më e mira!

Mos harroni, kur vendosni eksperimentin tuaj, dëshironi të siguroheni që t'i mbani të gjitha variablat të njëjta, përveç njërës! Në këtë rast, ne i mbajtëm të gjitha matjet për slimin tonë të njëjta dhe ndryshuam numrin e rruazave të stiroporit të shtuara çdo herë. Mbani një regjistër të rezultateve tuaja dhe vini re karakteristikat e secilës prej llumit tuaj floam!

REZULTATET E PROJEKTIT TONA FLOAM SCIENCE

Ju ndoshta po vdisni të dini se cilin version të recetës sonë të llumit të bërë në shtëpi kemi pasur më argëtuese me…. Epo, u vendos që një filxhan i plotë me rruaza stiropor është sasia jonë e preferuar për të shtuar recetën e 1/4 filxhanit të slimes.

Çdo slime ishte interesante dhe unike për t'u eksploruar, dhe u kthye në një eksperiment magjepsës dhe të sigurisht edhe lojë e shkëlqyer ndijore.

Kini parasysh sa më i lehtë të jetë materiali që shtoni në recetën tuaj të slimes të bërë në shtëpi, aq më shumë do t'ju nevojitet! Sa më i dendur të jetë materiali, aq më pak do t'ju duhet. Bën për eksperimente të rregullta!

MË SHUMË RECETA TË FLETË SLIME

Fluffy SlimeMarshmallow SlimeReceta ushqimore slimeGlitter Glue SlimeClear SlimeGlow In Slime e errët

SI TË BËJMË FLOAM SLIME

Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për më shumë receta fantastike për slime.

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të plotë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet!

—>>> KARTELA RECETE FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.