Receta për zhul ngjitës të pastër - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Bëni qelq të lëngshëm ose zhul të pastër kristal me ngjitës të pastër dhe boraks. Receta jonë e slimes me zam të pastër të Elmerit është jashtëzakonisht e lehtë dhe është demonstrimi i përsosur i kimisë dhe shkencës që fëmijët e duan. Kemi ndeshur me një fakt të vogël argëtues për ta bërë slimin tonë të duket i pastër si xhami. Slime i bërë në shtëpi është një aktivitet i mrekullueshëm për t'u ndarë me fëmijët, dhe ne kemi recetat më të mira të slimes për t'i ndarë me ju!

RECETA E ELMER'S CLEAR GLUE SLIME

SI TË BËNI SLIME

A jeni i ri në maninë e slime apo keni qenë të dashur për slime gjatë gjithë kohës? Absolutisht KURRË nuk e kisha menduar se do të kisha provuar të bëja slime të bërë në shtëpi kaq shumë vite më parë. Mendimi im më i madh ishte se si mund ta bëj që ajo të dalë si fotot. Pastaj bëra disa…

Dhe e dini çfarë? Bërja e slime është në fakt shumë e lehtë. Tani kemi një përzgjedhje të recetave më të mira për slime që i përdor vazhdimisht, sepse ato funksionojnë shumë mirë.

Ngjitësja e pastër Elmer

Po, ngjitësi shkollor i larë i Elmer është absolutisht fantastik për bërja e slimes shpejt dhe lehtë . Veç, thjesht dua të di se unë NUK PAGUHET nga marka e Elmer për të përfaqësuar ngjitësin e tyre. Thjesht funksionon mirë dhe qëllimi im është t'ju tregoj se sa lehtë bëjmë slime-n tonë çdo herë.

P

Më poshtë do t'ju tregojmë se sa e lehtë është të bëni slime të pastër super elastike duke përdorur ngjitësin e pastër Elmer's. Madje kemi një truk për të ndarëme ty, se si të kristalosh zhul çdo herë! Clear slime është një slime argëtuese për t'u bërë sepse është e mrekullueshme të ekspozohen shtesa si konfeti ose vezullim.

SHKENCA E SLIME

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë një pjesë të shkencës së slimes të bërë në shtëpi këtu përreth ! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje, dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Teksa formohet zhulja, fijet e molekulave të ngatërruara janë shumë si grumbulli i spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë aLëngu jo njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni dendësinë?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Zbuloni më shumë më poshtë…

Shiko gjithashtu: Aktivitetet e Ciklit të Jetës së Apple - Kazanët e vegjël për duart e vogla
  • NGSS Kindergarten
  • NGSS Klasa e Parë
  • NGSS Klasa e Dytë

SI TË KATËROHET SLIME QË DUHET SI GYQË E LËNGËT

Ne {djali im me të vërtetë} gjetëm një majë të vogël magjepsëse që me të vërtetë zhulja juaj të duket si xhami e pastër kristal dhe unë do ta lë atë në fund që ta zbuloni edhe ju .

Megjithatë, unë do t'ju them, se mënyra më e mirë për të arritur zhul kristal të pastër dhe të ngjashëm me qelqin është duke përdorur recetën tonë për zhul boraks.

Zulmë niseshteje të lëngshme ose zhul me tretësirë ​​të kripur {edhe pse ato përmbajnë gjithashtu bore} do t'ju lënë me një zhul të pastër më të turbullt, nëse nuk shtoni ngjyrë ushqimore, por ne donim një zhul të pastër kristal që duket si xhami i lëngët !

PËRDITËSIM I RECETËS SË ELMER'S CLEAR GLUE SLIME

Kam shumë lexues që shprehin se zhulja e tyre e qartë e ngjitësit duket e brishtë dhe e thërrmuar, kështu që nuk jeni vetëm nëse e përjetoni këtë. Ngjitësja e bardhë dhe ngjitja e pastër janë paksa të ndryshme në viskozitet dhe bëjnë slim paksa të ndryshëm. Unë kam gjetur gjithmonëse zhulja e pastër e ngjitësit është thjesht më e trashë.

Ne kemi eksperimentuar me recetën vetëm pak për të gjetur një raport më të mirë të përbërësve. Pra, për këtë zhul të thjeshtë ngjitës të qartë, ne reduktuam sasinë e boraksit të përdorur.

Për zhulën më elastike , unë do të provoja zhul me tretësirë ​​të kripur pasi është receta jonë e përdorur për zhul për slime super elastike.

Megjithatë, nëse vërtet dëshironi të bëni slime super të pastër, kjo recetë e slimes me ngjitës të pastër është më e mira!

Sekreti i shtrirjes së slimes është të lëvizësh ngadalë dhe të tërhiqesh butësisht. Për shkak të përbërjes së tij kimike do të thyhet kur e tërhiqni shpejt dhe fort. Ju mund t'i ndani njollat ​​e vogla dhe t'i shtrini ato shumë hollë për një pamje super të pastër>

RECETA CLEAR LUE SLIME

PERBËRËSIT:

  • 1 filxhan Elmer's Washable PVA Clear Glue
  • 1 filxhan ujë për t'u përzier me ngjitës
  • 1 filxhan ujë të ngrohtë për t'u përzier me pluhurin e boraksit
  • 1/2 lugë boraks pluhur {korrizi i lavanderisë
  • Fipsat matëse, tasi, lugë ose shkopinj artizanale

SI TË BËJMË SLIME TË QARTË NGJITJA

Shënim: Ne përdorëm një filxhan të plotë me zam për këtë aktivitet zhul. Ju gjithashtu mund të merrni një grumbull të bukur zhul me vetëm 1/2 filxhan.

HAPI 1 . Matni 1 filxhan zam të pastër në një tas dhe më pas shtoni 1 filxhan ujë në ngjitës. Përziejini që të kombinohen.

HAPI 2 . Matni1/2 lugë çaji pluhur boraks dhe 1 filxhan ujë të nxehtë {uji i nxehtë i çezmës është i mirë dhe nuk ka nevojë të zihet} siç shihet më poshtë për të bërë aktivizuesin tuaj të slime.

Kjo bëhet më së miri nga të rriturit! Nëse po e përgjysmoni recetën, përdorni 1/4 pluhur boraks në 1/2 filxhan ujë të ngrohtë.

HAPI 3 . Shtoni pluhurin e boraksit në ujë dhe përzieni mirë që të bashkohet.

Pluhuri i boraksit është aktivizuesi juaj i llumit. Ju po bëni një zgjidhje të ngopur dhe do të shihni disa grimca që ende notojnë përreth dhe vendosen në fund.

Kaloni një minutë duke e përzier për t'u siguruar që pluhuri të jetë përfshirë mirë.

HAPI 4 . Shtoni tretësirën e boraksit {pluhur boraksi dhe ujë} në përzierjen zam/ujë. Filloni të trazoni! Slime juaj do të fillojë të formohet menjëherë. Vazhdoni të përzieni derisa të formohet zhulja dhe hiqeni menjëherë në një enë të thatë.

Me raportin tonë të ri të pluhurit të boraksit me ujë, nuk duhet të keni mbetur asnjë lëng në tas. Nëse vazhdoni të përzieni. Me raporte më të larta të boraksit ndaj ujit, mund të keni mbetur lëngje.

HAPI 5 . Vazhdoni të gatuani zhul me duar për disa minuta për të përmirësuar konsistencën e zhulit.

Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është elastik, por mund të jetë më ngjitës.

Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i më shumë aktivizuesit (pluhur boraks) redukton ngjitshmërinë, përfundimisht do të krijojë një më të fortëzhul. Gjithmonë mund të shtosh por nuk mund ta heqësh!

Nuk ka më nevojë të printosh një postim të tërë në blog vetëm për një recetë !

Shiko gjithashtu: Bëni vetë topin tuaj të vorbullës së ajrit - kosha të vogla për duar të vogla

Merrni recetat tona bazë për slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

KLIKONI KETU PËR SLIME TUAJ FALAS KARTELAT E RECETAVE!

SI TË BËJMË SLIME TË KAFTËR SI GOLA TË LËNGËT!

Ne e bëmë këtë grumbull të madh zhul dhe ajo ishte e mbushur me flluska ajri, kështu që nuk ishte e pastër kristal dhe nuk dukej aspak si xhami! Por ishte akoma shumë argëtuese dhe e lezetshme për të luajtur me të gjithashtu.

E ngjitëm në një enë qelqi dhe i vendosëm një kapak dhe përfundoi i ulur në banak i paprekur për një ditë e gjysmë ishim të zënë me notin, shkollën dhe miqtë.

Djali im e kontrolloi dhe vuri re se flluskat e mëdha të ajrit ishin shumë më pak të mëdha. E lamë të rrinte edhe më gjatë dhe flluskat ishin edhe më të vogla dhe pothuajse nuk ekzistonin. Epo, ka vetëm kaq shumë kohë që mund ta lini zhulin të ulet përpara se të luani përsëri me të.

Ne e testuam këtë në tre grupe të veçanta të zhulit të pastër ngjitës të Elmer-it tonë për ta kontrolluar!

SI TË RUAJNI SLIME

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditurlista ime e rekomanduar e furnizimeve të llumit.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihen këtu .

MË SHUMË IDE ZBATIVE TË SLIME

Shikoni disa nga recetat tona të preferuara të slimes...

Cloud Slime

SI TË BËJMË SLIME ME Ngjitësin CLEAR ELMER'S

Shiko & Recetat më të lezetshme për slime duke klikuar në foton më poshtë!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.