Shamrocks Crystal për Fëmijët Aktiviteti Shkencës dhe Artizanatit Ditën e Shën Patrikut

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Çdo festë ne kënaqemi duke rritur kristale së bashku! Ne krijojmë një temë dhe krijojmë një formë për të simbolizuar festën ose stinën! Sigurisht, me afrimin e Ditës së Shën Patrikut, ne duhej të provonim shamrocks kristal këtë vit! Një mënyrë super e thjeshtë për të rritur kristalet duke përdorur boraks dhe pastrues tubash. Shihni se si të rritni kristalet tuaja më poshtë!

GROW SHAMROCKS CRYSTAL FOR KIDS ST PATRICK'S DAY SCIENCE!

Mohimi i përgjegjësisë: Ky postim përmban lidhje shoqëruese për lehtësinë tuaj pa kosto për ju.

Çdo festë shijuam një përzgjedhje argëtuese të eksperimenteve shkencore, aktiviteteve dhe projekteve STEM të thjeshta për t'u vendosur së bashku. Aktivitetet tona shkencore janë krijuar për t'i shijuar shkencëtarët e rinj.

Megjithatë, edhe fëmijët më të mëdhenj do t'i shijojnë ato, dhe ju mund t'i zgjeroni aktivitetet duke shtuar faqet e revistës sonë shkencore të printueshme dhe duke hulumtuar më thellë shkencën pas saj.

SHIKO KOMLEGJIN TONE TË SHKENCAVE TË MREKULLUESHME TË DITËS SË ST PATRICK!

CILA ËSHTË SHKENCA?

Është një projekt i pastër kimi që është krijuar shpejt duke përfshirë lëngje dhe lëndë të ngurta dhe të tretshme Zgjidhjet. Për shkak se ka ende grimca të ngurta brenda përzierjes së lëngshme, nëse lihen të paprekura, grimcat do të vendosen.

Pavarësisht se si i përzieni këto grimca nuk do të treten plotësisht sepse po bëni një tretësirë ​​të ngopur me më shumë pluhur sesa lëngu mund të mbajë. Sa më i nxehtë të jetë lëngu, aq më shumëe ngopur tretësirën.

Ndërsa tretësira ftohet, grimcat vendosen në pastruesit e tubave si dhe në enë {konsiderohet papastërti} dhe formojnë kristale. Pasi të fillojë një kristal i vogël farë, pjesa më e madhe e materialit që bie lidhet me të për të formuar kristale më të mëdha.

FURNIZIMET

Pluhur boraks

Uji

Pastruesit e tubave

Kavanoza Mason {kavanoza të tjera qelqi

Tasa, gota matëse dhe lugë

Ne kemi përdorur gjithashtu të njëjtën recetë dhe pastrues tubash për të krijuar një ylber të bukur kristal!

SI TË RRITET LEHTË SHAMROCKS KRISTAL!

Shënim : Prindërit duhet të dorëzojnë pluhur boraks kur përdorin këtë projekt me fëmijët e vegjël. Prindërit gjithashtu duhet të japin ujë të vluar për siguri. Ky aktivitet është gjithashtu i përshtatshëm për fëmijët më të rritur që të bëjnë në mënyrë të pavarur nëse mendoni se janë të aftë.

Mund të shikoni gjithashtu aktivitetin tonë shkencor mbi kristalet e kripës nëse dëshironi më shumë praktike dhe Aktiviteti pa kimikate për shkencëtarët e rinj.

Pjesa më e rëndësishme e recetës është raporti i pluhurit të boraksit me ujin. Raporti që ju nevojitet për të rritur këto kristale shumë të lezetshme është 3 lugë gjelle pluhur boraks me një filxhan ujë. Në përgjithësi duhen tre gota tretësirë ​​për të mbushur më të madhin nga dy kavanozët murator dhe dy gota tretësirë ​​për të mbushur kavanozin më të vogël murator.

PREP: Krijoni format tuaja të shamrokut duke përkulur dhe përdredhur pastruesit e tubave. Ne bëmë njëdorën e lirë dhe ne mbështillëm një pastrues tubi rreth prerësit të biskotave për tjetrin!

Lidheni shamrokun tuaj me një shkop ose diçka që mund të vendoset në pjesën e sipërme të kavanozit. Mund ta lidhni edhe me fije në një shkop. Këtu thjesht e mbështjellëm pastruesin e tubit rreth shkopit plastik. Ju mund t'i shihni zemrat tona të kristalta duke përdorur vargun këtu.

KONTROLLI I DYFISHT : Sigurohuni që mund ta hiqni lehtësisht shamrokun tuaj nga gryka e kavanozit. Pasi të jenë formuar kristalet, forma do të jetë më fleksibël!

HAPI 1: Zieni sasinë e ujit që mendoni se do t'ju duhet për të mbushur kavanozët tuaj. Përndryshe, ne kemi përdorur vazo qelqi. Kupat e plastikës nuk funksionojnë aq mirë dhe nuk do të rriten aq të qëndrueshme dhe të trasha të një kristali sa kavanozët e qelqit. Ju mund ta shihni ndryshimin këtu kur testuam dy kontejnerët.

HAPI 2: Masni boraksin në një tas përzierës duke mbajtur parasysh tre lugët e gjellës në një filxhan ujë.

HAPI 3: Shtoni ujë të vluar dhe përzieni mirë që të kombinohen. Zgjidhja do të jetë e turbullt sepse keni bërë një tretësirë ​​të ngopur. Pluhuri i boraksit tani është pezulluar në lëng.

Shiko gjithashtu: Receta e slime përbindësh me ngjitës të pastër dhe aktivitet Google Eyes

HAPI 4: Hidhni tretësirën në kavanoza.

HAPI 5: Shtoni pastrues tubash shamrock në zgjidhje. Kujdesuni që të mos mbështetet në anën e kavanozit.

HAPI 6: Vendoseni në një zonë të qetë për të pushuar. Zgjidhja nuk mund të tundet vazhdimishtrreth.

HAPI 7: Kristalet tuaja do të formohen mirë brenda 16 orësh ose më shumë. Do të duket si një kore e trashë rreth pastruesve të tubave siç mund ta shihni nga fotot tona. Hiqini nga kavanozët dhe vendosini në peshqir letre që të thahen.

PASTRONI: Uji i nxehtë do të lirojë koren e kristalit që formohet brenda kavanozit. Unë përdor një thikë gjalpi për ta copëtuar brenda kavanozit dhe e laj në kullues {ose e hedh larg dëshirën}. Më pas i hedh kavanozët në pjatalarëse.

Sapo kristalet tuaja të jenë tharë për pak në peshqir letre, do të jeni shumë të impresionuar me sa të fortë janë! Mund t'i varni edhe në një dritare. Ne i kemi përdorur edhe për zbukurime në pemën tonë të Krishtlindjes.

A e dini se mund të përdorni materiale të tjera për të rritur kristalet? Sigurohuni që të shikoni predhat tona të detit kristal. Ato janë kaq të bukura dhe të përsosura për një njësi me temë oqeani ose shkencë verore.

Këtu është shamroku ynë me dizajn të lirë. Ne u përpoqëm të përkulnim pastruesin e vetëm të tubit në mini zemra dhe i përdredhëm ato së bashku ndërsa punonim përgjatë gjatësisë së pastruesit të tubave. Ka shumë mënyra se si ju dhe fëmijët tuaj mund të bëheni kreativ me dizajnimin e shamrocks tuaj kristal nga pastruesit e tubave.

Shiko gjithashtu: Artizanat për Ditën e Tokës për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Kaloni muajin mars duke shijuar shkencën e Ditës së Shën Patricks dhe rrituni shamrocks tuaj kristal!

RRITET SHAMROCKS KRISTAL ME TË VOGËL TUAJLEPRECHAUN!

Sigurohuni që të ndiqni së bashku me numërimin mbrapsht të aktiviteteve tona 17-ditore të STEM të Ditës së Shën Patrikut

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.