Si të bëni Mermaid Slime

Terry Allison 26-08-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

A keni ëndërruar ndonjëherë të jeni një sirenë? Kjo është pothuajse aq afër sa do të vijmë, pavarësisht se sa shumë e duam oqeanin! Mësoni si ta bëni slime sirenë të përsosur për një temë nën det ose oqean! Kjo recetë slime me siguri do t'i kënaqë fëmijët. dhe bërja e slimes është gjithashtu shkencë e lezetshme. Ne kemi shumë ide për slime !

SI TË BËJMË SLIME SIRENE PËR NËN DET!

Padyshim që na pëlqeu ta bënim slimin tonë shtëpiak të oqeanit herën e fundit, kështu që këtë herë ne menduam për një slime sirenë në vend të kësaj! Djali im është veçanërisht i dhënë pas oqeanit dhe plazhit dhe ai ka një mik të madh që i pëlqen gjithashtu sirenat.

Ky slime ka ngjyrat e bukura me shkëlqim të oqeanit me nuanca vjollce dhe shkëlqim për dashnoren e sirenëve gjithashtu. Mund të shtoni gota deti, guaska, gurë të çmuar me ngjyra ose të pastra dhe çdo gjë tjetër për të përfunduar temën tuaj nën det.

RECETA BAZË PËR SLIME

Të gjitha slimet tona të festave, sezonale dhe të përditshme përdorin një nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara të slimes!

Unë gjithmonë do t'ju njoftoj se cilën recetë bazë të slimes kemi përdorur në fotografitë tona, por gjithashtu do t'ju tregoj se cilën nga Receta të tjera bazë do të funksionojnë gjithashtu! Zakonisht ju mund të ndërroni disa nga përbërësit në varësi të asaj që keni në dorë për furnizimet me zhul.

Këtu përdorim Solinën tonëReceta Solution Slime . Slime me tretësirë ​​të kripur është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Katër përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin, teminat dhe pastaj keni mbaruar!

 • Më mirë të përdorni niseshte të lëngshme? Kliko këtu.
 • Përdorni më mirë pluhur boraks? Kliko këtu.

Ku mund të blej një tretësirë ​​të kripur?

Ne e marrim tretësirën tonë të kripur në dyqan ushqimor! Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target, madje edhe në farmacinë tuaj.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni solucionin e kripur, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona bazë duke përdorur niseshte të lëngshme ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu për këtë lloj me zam ne preferojmë gjithmonë recetën tonë bazë të slimes me 2 përbërës.

SHËNIM: Ne përfunduam duke bërë një tufë ngjyrash dhe ato duken mahnitëse kur fillojnë të rrotullohen së bashku. Plus, është shumë argëtuese të luash me një grumbull të madh zhul të bërë vetë. Ju nuk bëni gjysmë për të bërë tufa me madhësi të plotë as për të kursyer në ngjitës! Thjesht bëni 1/2 e grumbullit dhe ndani përbërësit në gjysmë.

Nuk duhet më të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni tonënRecetat bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTAT FALAS RECETA SLIME

RECETA SLIME SLIME

Unë gjithmonë i inkurajoj lexuesit e mi të lexojnë listën tonë të rekomanduar të furnizimeve të slimes dhe Si të rregulloni udhëzuesin slime përpara se të bëni slime për herë të parë. Është e lehtë të mësosh se si të rezervoni qilarin tuaj me përbërësit më të mirë të slimes! Ne ju tregojmë markat që duam të përdorim!

JU DUHET:

Më mirë të përdorni niseshte të lëngshme? Kliko këtu.

Përdorni më mirë pluhur boraks? Kliko këtu.

 • Ngjitës i pastër
 • amidon i lëngshëm
 • Ujë
 • Ngjyra ushqimore neon
 • Glitter dhe teminat
 • Enë, gota matëse dhe vegla për përzierje
 • Opsionale: Predha, gurë të çmuar ose artikuj plastikë me temë oqeani

MERRNI RECETËN E SLIME!

Mësoni si të bëni slime sirenë duke klikuar në njërën nga kutitë e zeza poshtë kësaj fotografie. Secila prej recetave tona të preferuara për slime ka faqen e vet, kështu që ju mund të shikoni udhëzimet hap pas hapi me foto. Ju gjithashtu mund ta bëni këtë slime duke përdorur ndonjë nga recetat tona të tjera të slimes të cilat mund t'i gjeni këtu.

Më poshtë mund të shihni enën tonë të përbërësve përpara se të shtonim niseshtenë! Shikoni të gjitha ngjyrat e mrekullueshme, shkëlqimin e shkëlqyeshëm dhe teminat!

Mendoni për kombinimet tuaja të preferuara për një sirenë me blu, jeshile dhe vjollcë. Ne gjithashtu rrahëm një grumbull të ylbertë për tëshkoni së bashku me të tjerët.

SI TË BËNI SLIME SIRENE:

HAPI 1:  Në një tas përzieni 1 /2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan ngjitës  për t'u kombinuar plotësisht.

HAPI 2: Tani është koha për të shtuar (ngjyrë, shkëlqim ose konfeti)! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të qartë për ngjyrat e tonifikuara të bizhuterive!

HAPI 3: Përzieni 1/4- 1/2 lugë çaji sodë buke.

Soda e bukës ndihmon për të forcuar dhe formuar zhul. Ju mund të luani me sasinë që shtoni, por ne preferojmë midis 1/4 dhe 1/2 lugë gjelle për grumbull. Gjithmonë më pyesin pse keni nevojë për sodë buke për zhul. Soda e bukës ndihmon për të përmirësuar qëndrueshmërinë e zhulit. Mund të eksperimentoni me raportet tuaja!

HAPI 4: Përzieni me 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur dhe përzieni derisa të formohet zhul dhe të largohet nga anët e tasit. Kjo është saktësisht sa do t'ju duhet me markën Target Sensitive Eyes, por markat e tjera mund të ndryshojnë pak!

Nëse slija juaj ende ndihet shumë ngjitëse, mund t'ju nevojiten disa pika të tjera tretësirë ​​të kripur. Siç e përmenda më lart, filloni duke hedhur disa pika të solucionit në duart tuaja dhe duke e trazuar slimin tuaj më gjatë. Mund të shtosh gjithmonë, por nuk mund ta heqësh . Tretësira e kripur preferohet mbi solucionin kontaktues.

HAPI 5: Filloni të gatuani zhul! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duar dhe do të vini re qëndrueshmërinëndryshimet. Mund ta vendosni edhe në një enë të pastër dhe ta lini mënjanë për 3 minuta dhe do të vini re edhe ndryshimin e konsistencës!

KËSHILLA PËR SLIME: Ne gjithmonë rekomandojmë që ta përzieni mirë slimin pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar konsistencën e saj. Truku me këtë zhul është të hidhni disa pika të tretësirës së kripur në duart tuaja përpara se të merrni zhul.

Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është elastik, por mund të jetë më ngjitës. Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i më shumë aktivizuesit (solucion i kripur) zvogëlon ngjitshmërinë dhe përfundimisht do të krijojë një zhul më të fortë.

SHKENCA E FJALËS KYÇE 0> Gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkenca të bëra nga slime këtu! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke mbajtur njëra-tjetrënngjitësi në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-Njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS Klasa e Parë
 • NGSS Klasa e Dytë

Sa kohë mund ta zgjatni zhulin përpara se të ndahet në dy pjesë?

STRETCHY SLIME vs STICKY SLIME

Cili slime është më i shtrirë? Kjo recetë slime është padyshim receta ime më e preferuar e slimes për slime elastike!

Një slime më ngjitëse do të jetë një slime më elastike pa dyshim. Një zhul më pak ngjitës do të jetë një zhul më i fortë. Sidoqoftë, jo të gjithë e duan një slime ngjitëse! Si juvazhdoni të gatuani zhul, ngjitshmëria do të zvogëlohet.

Shiko gjithashtu: Aktivitete argëtuese në natyrë për fëmijë - Kosha të vogla për duar të vogla

Ndërhyrja me sasitë e sodës së bukës dhe kripës do të ndryshojë konsistencën e zhulit në më të hollë ose më të trashë. Mbani në mend se çdo recetë do të dalë paksa e ndryshme në çdo ditë të caktuar. Ky është me të vërtetë një eksperiment i mrekullueshëm kimi, dhe një nga gjërat që do të mësoni është se zhulja është menduar të shtrihet ngadalë.

SI E RUAJNI SLIME

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditur në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu .

Ne kemi burimet më të mira për t'i parë përpara, gjatë dhe pasi të bëni slimin tuaj (KYWORD)! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoni gjithashtu shkencën e llumit më sipër!

SHIKON MË SHUMË ARGËTIM NË AKTIVITETET E DETIT

Ocean Slime

Solt Dough Yll deti

Artizanat me ngjyra të ndezura të kandil deti

Aktivitete të oqeanit

Shishe me valë

Shiko gjithashtu: Receta e slime me gëzof të bardhë - kosha të vogla për duar të vogla

Shkrihet akulli i oqeanit

Guaska kristalore

MË SHUMË BURIME PËR KRIJEN E SLIME!

Ju do të gjeni gjithçka që keni dashur të dini për përgatitjen e slime të bërë në shtëpi pikërisht këtu, dhe nëse keni pyetje, thjesht më pyesni!

SI TË NDËRKONI SLIME STICKY

SI PËR TË NXHENI SLIME NGA RROBAT

21+ RECETA TË LEHTA SHTËPIE TË SLIME

SHKENCA E FËMIJËVE SLIME MUND TË KUPTOJNË!

PËRGJIGJE PËR PYETJE TË LEXUESVE!

LISTA TUAJA E FURNIZIMIT SLIME

EMITAT FALAS TË PRINTUARA SLIME!

PËRFITIMET E MADHESHME QË NJOFTEN NGA KRIJIMI I SLIME ME FËMIJË!

SI TË BËJNI SIRENE SLIME KIDS DO TA LOVE!

Kliko mbi aktivitetet e mëposhtme për të gjetur më shumë ide shkencore të frymëzuara nga oqeani.

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të plotë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.